Dulcofruct Oltenia Valcea

Creat de fitoconsult, Iulie 31, 2013, 10:28:46 AM

« precedentul - următorul »

D006

  Dulcofruct nu se importa , se importa materiile prime din care se obtine produsul finit.
  In fapt se importa fructoza , glucoza , maltoza. Pretul este dat de raportul dintre cele 3 componente.
  Si eu sunt de acord ca pretul trebuie sa scada doarece zaharul la en-detail s-a dus sub 4 lei .

bucovineanu

Domnule de la fitoconsult,
Daca vreti ca reclama pe care o faceti produsului sa aiba oarece succes, faceti ca postarile sa fie cat de cat inteligibile. Prea multe greseli in cateva fraze. Incercati sa scrieti corect in limba romana.

pharaonu75

Citat din: bucovineanu din August 18, 2013, 09:58:22 AM
Domnule de la fitoconsult,
Daca vreti ca reclama pe care o faceti produsului sa aiba oarece succes, faceti ca postarile sa fie cat de cat inteligibile. Prea multe greseli in cateva fraze. Incercati sa scrieti corect in limba romana.

Asa sunt astia "deschisi la nou"! =)) =)) Stiu sa "prosteasca" lumea aruncandu-le in fata o hartie fara valoare facuta in graba la calculator, ce se vrea a fi un certificat de calitate, insa uita sa scrie asa cum au invatat probabil, tocmai pe vremea comunistilor pe care ii hulesc acum!

Stimate domn Fitoconsult, poate ca eu sunt comunist, conservator, sau ce alte cuvinte mai ai dumneata in vocabular, insa dumneata esti un IMPOSTOR! Si chiar unul slab.
Asa cum spune si Dragos, insa altei persoane, "daca taceai, filozof ramaneai"!

Intrebari:
- STII CINE ESTE ADMINISTRATORUL CIRAST SI CINE ESTE ADMINISTRATORUL DULCOFRUCT S.R.L.?
- CUM A AJUNS ACEL CERTIFICAT DE CALITATE LA DUMNEATA?

Explica-i asta unui comunist conservator si poate ca in felul asta va fi si el "deschis la nou"!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din August 18, 2013, 10:51:16 AM
1)- STII CINE ESTE ADMINISTRATORUL CIRAST SI CINE ESTE ADMINISTRATORUL DULCOFRUCT S.R.L.?
2)- CUM A AJUNS ACEL CERTIFICAT DE CALITATE LA DUMNEATA?

1) CUI FOLOSESTE ACEASTA INFORMATIE ? SAU IN FAPT LA CE TE INTERESEAZA ?  :)
2) RESPECTIVELE CERTIFICATE SE ELIBEREAZA LA ORICE FACTURA IN CAZUL IN CARE CLIENTUL VREA SA DECONTEZE MARFA PRIN PNA.

PS. voi cand cumparati paine sau rosii sau pepsi-cola cereti certificat de calitate / Apropo pharaoane , pepsi e mai sanatos decat dulco ?  =))

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din August 18, 2013, 11:03:09 AM
Citat din: pharaonu75 din August 18, 2013, 10:51:16 AM
1)- STII CINE ESTE ADMINISTRATORUL CIRAST SI CINE ESTE ADMINISTRATORUL DULCOFRUCT S.R.L.?
2)- CUM A AJUNS ACEL CERTIFICAT DE CALITATE LA DUMNEATA?

1) CUI FOLOSESTE ACEASTA INFORMATIE ? SAU IN FAPT LA CE TE INTERESEAZA ?  :)
2) RESPECTIVELE CERTIFICATE SE ELIBEREAZA LA ORICE FACTURA IN CAZUL IN CARE CLIENTUL VREA SA DECONTEZE MARFA PRIN PNA.

PS. voi cand cumparati paine sau rosii sau pepsi-cola cereti certificat de calitate / Apropo pharaoane , pepsi e mai sanatos decat dulco ?  =))

1) foloseste pentru a dovedi impostura!
2) certificatul era eliberat de Cirast catre Dulcofruct SRL, nu catre Fitoconsult! Iar Fitoconsult l-a folosit pentru a ne arunca praf in ochi!

Nu am spus ca Pepsi ar fi mai bun, sau mai sanatos. Nu am spus nici ca dulcofructul este toxic, ba chiar am spus ca in lipsa de alternative, decat sa imi moara albinele, l-as folosi.
Problema mea este cu faptul ca cineva ne crede prosti... sarim la gatul lui Ioan Ursu pentru ceea ce face, insa punem batista pe tambal cand vine vorba de dulcofruct si smekeriile care stau in spatele sau.
Nu mi se pare OK.

Lui Dumitriu ii cereai certificate, analize, etc, pentru apiinvert! Nu se pot aplica aceste cereri si la dulcofruct?
Eu am mari dubii ca ceea ce scria in acel certificat se gaseste si in bidon! Mai ales daca marfa pleaca de la Cirast la cisterna si este imbuteliata in peturi, prin spatele blocului de baieti "deschisi la nou"!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

O sa fiu sincer cu voi.Nu pricep cum un tip care are un singur cules in zona practica apicultura de placere dar in acelasi timp baga tone de sirop in stupi?Si eu am practicat apicultura la distanta avand serviciu,dar niciodata nu m-am bazat pe sirop ori turte.Ori observ ca noutatea in apicultura e sa furajezi albina cu cisterna.Ori eu unul nu pot fi deschis la o asa tampenie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

1 tona dulcofruct primavara, plus samanta de facelia, terenul si lucrarile agricole aferente, plus alte tone de dulcofruct in toamna pentru completare, plus munca apicultorului... cat ar fi ea de apicultura din placere, ma intreb catae tone de miere de salcam obtine pentru a acoperi toate aceste cheltuieli.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din August 18, 2013, 03:53:01 PM
Lui Dumitriu ii cereai certificate, analize, etc, pentru apiinvert! Nu se pot aplica aceste cereri si la dulcofruct?
Eu am mari dubii ca ceea ce scria in acel certificat se gaseste si in bidon! Mai ales daca marfa pleaca de la Cirast la cisterna si este imbuteliata in peturi, prin spatele blocului de baieti "deschisi la nou"!

  Lui Dumitru ii ceream certificate deoarece el sustine ca marfa lui e doar din Zahar de sfecla .
Pharaoane tu te pierzi in detalii ,  marfa se imbuteliaza in conditii de exceptie si fii sigur ca  este buna . Nu uita ca Dulcofruct se vinde puternic si in industria alimentara. In fapt ca sa intelegi mai bine , sunt 3 variante de DLC in funtie de utilizare.
  Daca ai nedumeriri majore care iti afecteaza existenta , vii odata pe la mine si te duc intr-o vizita pe la cele doua firme , vei ramane placut impresionat.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din August 18, 2013, 08:15:56 PM
...Nu uita ca Dulcofruct se vinde puternic si in industria alimentara. In fapt ca sa intelegi mai bine , sunt 3 variante de DLC in funtie de utilizare...

Inseamna ca eu in loc sa fac vreo 2 cozonaci, l-am dat albinelor sa-l manance.  =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din August 18, 2013, 08:15:56 PM
... vii odata pe la mine si te duc intr-o vizita pe la cele doua firme , vei ramane placut impresionat.

Pe la tine vin cu cea mai mare placere, dar pe la cele doua firme nu merg pentru ca s-ar putea sa ma alerge careva cu ranga dupa cata opozitie le-am facut! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

   Lasa ca  doar eu te stiu la fatza  :D zic ca esti un incepator entuziast gata sa absoarba orice informatie apicola disponibila .  :wink:

bio

Citat din: Bătrânul din August 18, 2013, 08:59:09 AM
Sint de acord cu Dulcofruct. NU SINT DE ACORD CU PRETUL ! Se importa la 1 leu si se vinde cu 4.  Zaharul costa tot atit , sau chiar mai putin cumparat en gros .  NU SE COMPARA 1 kg de zahar ( se transforma in 1 kg miere ) cu 1 kg dulcofruct. Nu fiti "hapsini " si vindeti la dublu adica la 2 lei si zic si eu ca e bine. Pina atunci ZAHAR fratilori ca apa aveti si voi.  =D> =D> =D>

Cum tot se fura in Romania si banii  destinati apicultorilor prin PNA sunt FURATI de catre SMECHERII aparuti in apicultura cu tot felul invirteli.

O metoda cu care se fura banii destinati apicultorilor este decontarea CU DEDICATIE numai a citorva asa zis siropuri destinate hranirii albinelor.

Orice apicultor isi poate face "DULCOFRUCT" acasa, la pret de jumatate, undeva la 0,5 euro\Kg.......poate mai putin de jumatate din ce se cere pe "DULCOFRUCTUL" CIRAST-ului care este decontat prin PNA.

In cazul DULCOFRUCTULUI ce se deconteaza prin PNA cu privire la hrana albinelor, banii din PNA  ajung in buzunarul CIRAST-ului si celor care au gindit manevra de a se limita produsele aprobate la decontare prin PNA.
Deci PNA-ul este gindit de baietii destepti pentru a fura si ei ce pot... si la DULCOFRUCT  tot PNA-ul il ia CIRAST-ul si ceva in plus de la apicultor cu adaosul practicat.

Aici vad eu buba mare in cazul DULCOFRUCTULUI, ca este un produs pe care daca apicultorii si-l iau fara PNA ajung la un pret mai mic decit cel luat prin PNA  dupa ce li se deconteaza ceva din ce au platit pe el.

De ce nu se deconteaza zaharul prin PNA..??..De ce nu se deconteaza siropurile de porumb din care este facut DULCOFRUCTUL ??..De ce se deconteaza numai anumite siropuri cu dedicatie si ale cu PRETURI NESIMTITE ???

Poate raspunsul il vom afla intr-un viitor nu prea indepartat .







D006

  Raspunsurile respective au fost date in sedinte publice la MADR unde putea participa orice apicultor. Eu zic sa lasam la o parte teoria conspiratiei si sa uitam de capra vecinului . Poate daca devenim mai cinstiti cu noi insine si capra noastra va fi mai frumoasa si mai grasa.

kiloz

De capra vecinului chiar ca putem uita ,oricum moare de atitea vorbe goale si falsuri de calitate. In schimb vecinul proprietar de vorbe frumoase si inzestrat cu harur lamuriiri se ingroasa zilnic si la propriu si la figurat! :bravo:
Sa fii drept si scrie adevarul.

MariusApicultura

Domnu Dragos decat sa vorbesti mult si prost mai bine putin si fara rost.. :blah:. Ceea ce a spus dl "bio" , este un caz general pentru tara numita Romania, sunt sigur ca nu a spus aceste lucruri ca e "capra" vecinului mai frumoasa...doar e scarbit de lucrurile care se intampla si in apicultura ca peste tot. Unde "baietii destepti" fac bani frumosi din smecherii si tot felul de "afaceri" dubioase.
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!