Dulcofruct Oltenia Valcea

Creat de fitoconsult, Iulie 31, 2013, 10:28:46 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Siropul de care am vorbit are 30% apa. Dulcofructul prezentat aici are cel putin 24% apa, deci poate avea  si 99% apa. Substanta uscata are cel mult 75%, deci e posibil sa aiba si 1% substanta uscata.  :smile:  Nu spun eu acest lucru asa rezulta din prima postare la acest topic.
.

stefan1

  Sunt multe de lamurit si despre Dulcofruct. A fost o postare care spunea ca rezultate rele au inregistrat la iernare cei care au administrat respectivul produs nediluat. Se recomanda diluarea cu un pocent de apa corelat cu cel de fructoza din produs. Asta, printre randuri, ar insemna ca Dulcofructulare nevoie de prelucrarea de catre albine, care sa neutralizeze in sezonul activ substantele care le-ar dauna in timpul iernii.
  Pe mine acel procent de 15% maltoza ma ingrijoreaza. Maltoza e un dizaharid, ca si zaharoza sau lactoza si pentru a fi folosita de albine molecula trebuie 'sparta' (in doua molecule de glucoza), ori aceasta se face cu uzura a albinelor. De fapt maltoza apare in procesul degradarii amidonului (din cereale) si indica si faptul ca dulcofructul se obtine plecand de la cereale nu de la sfecla sau trestie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fitoconsult

Dragi mei ca sa folositi zaharul asa ca la carte trebuie invertit acesata metoda este relativ simpla si usor de facut dar cati din voi au aparatura de masurat aciditatea din zaharul invertit si nivelul de fructoza si zaharoza dupa invertire sa vedeti daca azi avut rezultat in fabricile de la noi din tara se folosea acest procedeu de invertire al zaharului pana in ani 95 cand a aparut siropul de porumb si la 100kg de zahar se folosea 1kg de sare de lamaie asta era formula dar aveau aparatura de masurat nivelul aciditati si cel al fructozei si zaharozei care rezulta in urma procesului de invertire
:new: DACA ZAHARUL INVERTIT ARE ACIDITATEA PREA MARE RISCATI SA BAGATI STUPI IN DIAREE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
iar daca procesul de invertire nu a reusit tot zahar le veti administar asa ca traiti cu speranta ca ati invertit zaharul dar de fapt ati muncit degeaba
Procesul de invertire este simplu dar masurarea si aparatura necesara nu o are tot romanul la indemna

Ca o paranteza noi zilnic consumam produse care constin in loc de zahar indulcitor extras din porumb EX:CocaCola sucurile de pe piatza dulciucile ambalate de firmele mari concerne internationale folosesc sirop de porumb

Tamu

CitatCa o paranteza noi zilnic consumam produse care constin in loc de zahar indulcitor extras din porumb EX:CocaCola sucurile de pe piatza dulciucile ambalate de firmele mari concerne internationale folosesc sirop de porumb

Tocmai de asta spuneam ca acest produs (siropul de zahar sau alte produse similare) trebuie folosit doar in cazuri de forta majora.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

bucovineanu

Eu nu fac nici un fel de invertire, am mai spus acest lucru. Albinele stiu mult mai bine decat noi sa inverteasca siropul.

fitoconsult

#20
Citat din: bucovineanu din August 03, 2013, 09:37:51 AM
Eu nu fac nici un fel de invertire, am mai spus acest lucru. Albinele stiu mult mai bine decat noi sa inverteasca siropul.



Daca nu faceti invertire atunci albina va munci dublu ca sa inverteasca zaharul si se uzeaza mult mai mult

Eu am facut proba cu un stup la care am administrat dulcofruct si altul care am adrministrat zahar cum a fost rezultatul ..........incercati sa vedeti diferenta la cel care sa folosit dulcofruct sa dezvoltat mult mai repede

bucovineanu

Citat din: fitoconsult din August 03, 2013, 09:50:15 AM
Citat din: bucovineanu din August 03, 2013, 09:37:51 AM
Eu nu fac nici un fel de invertire, am mai spus acest lucru. Albinele stiu mult mai bine decat noi sa inverteasca siropul.




Daca nu faceti invertire atunci albina va munci dublu ca sa inverteasca zaharul si se uzeaza mult mai mult

Eu am facut proba cu un stup la care am administrat dulcofruct si altul care am adrministrat zahar cum a fost rezultatul ..........incercati sa vedeti diferenta la cel care sa folosit dulcofruct sa dezvoltat mult mai repede
Pentru a fi concludent experimentul ar trebui facut pe un mare numar de stupi, macar 100, explotati in aceleasi conditii de clima si cules. Jumatate sa primeasca dulcofruct si cealalta jumatate sirop de zahar. La 2 stupi supusi experimentului e posibil ca unul sa aiba regina cu probleme si de aici diferenta in dezvoltare.
Nu stiu cat de mult munceste albina pentru invertire, dar sunt foarte multumit de rezultate. Daca in primavara nu trebuie sa reduc numarul ramelor din cuib si reusesc sa dezvolt familiile pe cate 30 de rame sau mai mult, nu vad nici o uzura la albinele care fac procesul de invertire.

fitoconsult

#22
Clienti nostri sunt oameni moderni care stiu sa foloseasca orice este nou si de actualitate

Cei care comenteaza si sunt gica contra si sunt conservatori nu vrem sa ne batem capul cu ei pentru motivul ca oricum tot cu metodele invechite or sa ramana
Din acet motiv sunt in urma altor tari pentru ca omani nu sunt de acord cu tehnologia si produsele inovatoare ce rost are sa ma dau eu peste cap sa explic usurinata de administrat si superioritatea fata de zahar atat timp cat nam cui cine vrea sa inteleaga intelege cine vrea incerce sa incerce cine nu sa raman urma

bucovineanu

Suntem intradevar in urma altor tari in ce priveste apicultura: In tarile avansate din vest populatia de albine scade in fiecare an, CCD-ul face ravagii. La noi numarul familiilor de albine este inca in crestere si CCD inca nu se manifesta.  :smile:  Dar nu stim cat se va pastra trendul actual. 
Cat priveste produsul de care vorbim atata timp cat are pretul mai mult de dublu fata de ce folosesc, nu vad de ce l-as adopta.

fitoconsult

Citat din: bucovineanu din August 03, 2013, 10:49:21 AM
Suntem intradevar in urma altor tari in ce priveste apicultura: In tarile avansate din vest populatia de albine scade in fiecare an, CCD-ul face ravagii. La noi numarul familiilor de albine este inca in crestere si CCD inca nu se manifesta.  :smile:  Dar nu stim cat se va pastra trendul actual. 
Cat priveste produsul de care vorbim atata timp cat are pretul mai mult de dublu fata de ce folosesc, nu vad de ce l-as adopta.

Dupa cum spuneam anterior nu aveti aparatura necesara sa masurati densitatea siropui pe care il folositi din 1kg zahar obtineti 600 gr+-50gr sirop cu densitatea dulcofruct deci unde e marele avantaj
Ca dumneavoastra dupa ochi obtineti mai mult sirop dar care nu are acesti densitate ca romanul obisnuit sa manance mult si prost decat putin si de calitate atunci noi vorbim degeaba aici
Masina este si loganu masina este si mercedesul acum amandoua merg pe roti si ne putem plimba cu ele dar eu prefer sa ma dau in mercedes decat in dacie acum dumneavoastra va plimbati in ce vreti ;Si exemplele pot continua va mai dau 1 ex salam este si cel la 3 lei si cel la 20 de lei acum mancati de care vrei cu 3 lei facu cu mai multra soia si vasilina sau celcare este mai de calitate

deci cu 1kg zahar obtineti 600 mg de sirop de zahar =1kg de dulcofruct 1kg zahar 4,5 ron deci 600mg sirop zahar =4,5ron ,1200 mg sirop zahar =9 ron iar 1200 mg ducofurct =5.9 unde este avantajul ?


bucovineanu

Foarte interesant calculul: dintr-un kg de subtanta uscata (zahar) se obtin numai 0,6 kg de sirop prin adaugare de apa........  Care e procedeul? Cum ati calculat?
Rezultatul e tocmai invers: din 666 g de zahar se obtine 1kg de sirop 2\1. Acel sirop contine 33% apa, in timp ce dulcofructul contine cel putin 24% apa, dar poate contine mult mai multa apa conform prospectului.
Zahar se gaseste si cu 3 lei kilogramul. Asa ca trebuie refacut calculul din postarea anterioara.  :smile:

fitoconsult

Citat din: bucovineanu din August 03, 2013, 11:29:27 AM
Foarte interesant calculul: dintr-un kg de subtanta uscata (zahar) se obtin numai 0,6 kg de sirop prin adaugare de apa........  Care e procedeul? Cum ati calculat?
Rezultatul e tocmai invers: din 666 g de zahar se obtine 1kg de sirop 2\1. Acel sirop contine 33% apa, in timp ce dulcofructul contine cel putin 24% apa, dar poate contine mult mai multa apa conform prospectului.
Zahar se gaseste si cu 3 lei kilogramul. Asa ca trebuie refacut calculul din postarea anterioara.  :smile:

inverteste dumnata zaharul si masoara densitatea cu aparatu nu dupa ureche si vezi ceti iasa dupa discutam da cum sigur nu ai aparat vb sa te afli ain treaba

fitoconsult


romikele

Va rog sa pastrati un ton civilizat al discutiilor, nimeni nu e obligat sa fie de acord cu parerile altuia, dar putem sa ne spunem parerea si fara sa jignim.

Am sters comentariile inadecvate, sper sa nu mai fim nevoiti sa intervenim.

:stop_the_war: :thanks: :hi:

Tamu

Re: fitoconsult

Domule, degeaba incerci sa ne prezinti acest produs ca fiind "Mercedes-ul" stimularilor si al suplimentarii, este total fals ce afirmi. MIEREA, sper ca auzit de ea, este cea care trebuie folosita (administrata). Este o vorba pe la noi: TOT TIGANU' ISI LAUDA MARFA. Declaratia de conformitate  afisata mai sus este o banala hartie care poate fi scrisa de oricine. Cand ai sa ne prezinti reteta si un studiu de specialitate facut asupra produsului, atunci probabil o sa reusesti sa convingi mai multa lume de calitatea acestuia. Mai mult stim f. bine ca si altii, despre care ai scris mai sus (ex.: COCA COLA), comercializeaza produsele lor total neadecvate consumului. Deci ... ? Revin, acest produs se poate folosi doar in situatii de forta majora. Este un produs total neadecvat, asa cum este si siropul de zahar sau alte produse asemanatoare, pentru ca scade durata medie de viata si creste semnificativ riscul imbolnavirii.

O paranteza: Ar fi frumos sa nu se incerce inducerea in eroare si totodata sa fie respectata opinia fiecaruia, chiar daca e contradictorie. Pana la urma fiecare are dreptul sa faca cum doreste si totodata sa raspunda pentru faptele sale.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!