Inflorire Tei 2015

Creat de Dan Pașca, Iunie 02, 2015, 06:48:29 AM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

 :hi:

Dan Pașca

OK Multumesc de răspunsuri,dupa cum mere salcâmul la Blandiana si Tăuț imi fuge gândul deja la tei :)

Eugen B

Inca nu se stie cand va inflori teiul, conteaza foarte mult vremea, ne vedem acolo

yulian


Dan Pașca

:))) de joi pana azi parca mia mai revenit si mie zâmbetul,macar culeg pt ele,a inceput cu 700 g. si sambata am avut 1,8 kg. Ieri si azi 3,5 kg si vineri am avut 1,6 daca calculez dupa doua saptamani la salcâm cred ca încep sa intru pe + ,nu imi dau seama daca intra de la salcâm sau de la polifloră,dupa culoare si gust cred totuși ca e salcâm,o mai fi ceva floare undeva pe dos,ca pe fata e dusa,macar încep sa își refacă coronitele

filip

Citat din: Dan Pașca din Mai 23, 2016, 10:15:16 PM
:))) de joi pana azi parca mia mai revenit si mie zâmbetul,macar culeg pt ele,a inceput cu 700 g. si sambata am avut 1,8 kg. Ieri si azi 3,5 kg si vineri am avut 1,6 daca calculez dupa doua saptamani la salcâm cred ca încep sa intru pe + ,nu imi dau seama daca intra de la salcâm sau de la polifloră,dupa culoare si gust cred totuși ca e salcâm,o mai fi ceva floare undeva pe dos,ca pe fata e dusa,macar încep sa își refacă coronitele
Ieri am venit si eu de la albine.
O concluzie constatata de mine:
In salcamul proaspat inflorit rar am vazut cate o albina,in schimb in cel trecut era o veselie.Momentan depoziteaza in cuib,probabil si din cauza noptilor reci..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Dan Pașca

Cum mai stam cu Teiul,a inceput sa își arate fata pe undeva,la mine in oraș Puciosul e înflorit si vizitat de Albine :).  Se pare ca fata de salcâmul de anul acesta Teiul e mult mai vizitat(vorbesc de oraș) alba Iulia .De Bocșa știți ceva?   Eu am dus un cântar de control Sambata si pana aseara era -500 grame,dar am impresia ca e undeva egal,omul ce mi-l citește nu se prea pricepe la apicultura si am impresia ca inca era Albina afara la 19.30 cand mi la citit. Va salut si sporuri cat mai mari la cantar

Eugen B

La bocsa pana infloreste mai e mult. Cam 3 sapt. Ai 1 stup. Stai sa vina miile

Eugen B

Domnu Dan vezi ca ti-am dat PM.
La Bocsa din cate am cercetat teiul va inflori mai traziu ca anul trecut, in cel mai bun caz va inflori la fel, dar FS nu stiu sigur ce va face, dar in mare parte iar se vor suprapune

Dan Pașca

Salut Eugen,ai primit mesaj ?