John Spatari-tanar apicultor.

Creat de JohnSpatari, Decembrie 03, 2011, 04:34:43 PM

« precedentul - următorul »

NYK74

Citat din: JohnSpatari din Martie 05, 2019, 08:20:53 PM
Deacord,insa la moment degeaba o sa il restrang deoarece fundul va fi gol,nu am cum, sa il inchid,am o idee pe viitor si o voi aplica
Stupul cu fundul gol are un minus cînd e vorba despre restrîngerea cuibului în primă vară ,a lăsa familiile așa și a le restrînge abea în Aprilie,înseamnă că se perde o bună perioadă de timp din demarajul familiilor.

JohnSpatari

Posibil,insa am si cu fundul plin,sa zic ca este diferenta ca intre cer si pamant,nu.

romikele

La stupii cu fundul cu plasa, demarajul e mai greoi, insa in scurt timp se recupereaza intarzierea, iar la familiile foarte bune, se poate constata o depasire in ce priveste dezvoltarea fata de stupii clasici.

JohnSpatari

Citat din: romikele din Martie 07, 2019, 08:06:45 AM
La stupii cu fundul cu plasa, demarajul e mai greoi, insa in scurt timp se recupereaza intarzierea, iar la familiile foarte bune, se poate constata o depasire in ce priveste dezvoltarea fata de stupii clasici.
Asta am observat si eu,insa nu pot sa confirm pentru ca experienta nu imi permite :)


NYK74

Foarte interesant Ionică,mi ai dat o idee foarte bunã.Știu cã nu erai hotărît într un timp ce tip de ramã pentru magazii sã folosești,acum în filmuleț văd cã ai decis pînã la urmã.
Cum au intrat la iernare familiile tale de albine anul acesta?

JohnSpatari

Citat din: NYK74 din Decembrie 02, 2019, 10:06:24 PMFoarte interesant Ionică,mi ai dat o idee foarte bunã.Știu cã nu erai hotărît într un timp ce tip de ramã pentru magazii sã folosești,acum în filmuleț văd cã ai decis pînã la urmã.
Cum au intrat la iernare familiile tale de albine anul acesta?
Daca sincer nu prea is bucuros,sau slabit tare in toamna,roii de anul acesta parca is mai puternici,insa deja vedem la anul.

NYK74

Aici acasã în România,la tata,stupii sînt în staționar într o zonã din care albina nu ajunge la culesul de floarea soarelui.
Din ce am observat eu discutînd cu apicultorii din zona mea se încadreazã sau spun cã au depopulãri masive de albinã în familii,peste normal fațã de anii trecuți cei ce fac pastoral la rapițã și floarea soarelui.
E clar cã în staționar nu scoți miere ca și în pastoral,dar la noi puținii stupi care îi avem se încadreazã în limite normale   
în ce privește mărimea familiilor.


MirceaCalin

Ingenios !
Ioane, se pare ca nu vei mai ondula sarmele, nu ?
Cele doua lemnute care "deformeaza" leatul de jos sunt suficiente pentru a intinde sarma ?

marco68

Bravo, practic si eficient, sa traiesti
Fii ca apa ,prietene....

JohnSpatari

Citat din: MirceaCalin din Martie 02, 2020, 11:41:25 AMIngenios !
Ioane, se pare ca nu vei mai ondula sarmele, nu ?
Cele doua lemnute care "deformeaza" leatul de jos sunt suficiente pentru a intinde sarma ?
Leatul de jos putin se deformeaaza,insa daca pentru cineva e principial,poti sa il traci inapoi,desigur sarma se va intinde mai tare si uneori capsele vor iesi putin din leat

JohnSpatari

Citat din: marco68 din Martie 02, 2020, 12:18:31 PMBravo, practic si eficient, sa traiesti
Mersi,asta e inceputul,pe viitor se poate de facut mecanismul mai modern,mai frumos :D

NYK74

Ce tip de pistol folosești? Nu am observat bine,ghidajul la sîrmã cum este fãcut.

JohnSpatari

Citat din: NYK74 din Martie 02, 2020, 01:17:06 PMCe tip de pistol folosești? Nu am observat bine,ghidajul la sîrmã cum este fãcut.
Ceva de genul asta:
Model1
model