Tratamente bio

Creat de Eugen B, Martie 01, 2017, 06:16:15 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Martie 02, 2017, 07:43:07 PM
Eu o sa incerc sa vad ce efecct are protofilul home made plus uleiuri pentru varroa, voi curata tavile la vreo 10 stupi cu fund AV si voi vedea.
Foarte multi cu care am vorbit si au fost pe bune s-au plans foarte tare. Unii sunt foarte increzatori si zic ca nu este mare lucru.
Sigur avem si oameni la bio aici dar nu vor sa zica nimic. Asta e. Toata iasa la suprafata la un moment dat.
Eugen, tratamente paliative se pot incerca o multime. Eficiente la bio sunt acidul formic si acidul oxalic.
Cu acidul formic este o problema. Trebuie dat inainte ca temperaturile diurne sa treaca de 22-25 de grade. Asta inseamna primavara devreme. Apoi pana la toamna nu ai ce tratament eficient sa faci si atunci este cam tarziu.
mai exista si varianta foarte scumpa a unui evaporator de acid formic care se introduce in fiecare stup.
Oricum, daca treci la bio un 30-40% pierderi de iernare trebuie sa iei in calcul. Asta daca te tii numai de bio.

Eugen B

In mare m-am cam clarificat cu bio, asta e. E foarte greu si aberant.
E foarte rau ca la miere scade pretul, si la restul la toate creste

cucubau


Exista varianta ca la bio sa fie doar 40-50 familii si restul la conventional?
Daca da, atunci este foarte simplu , daca in schimb trebuie sa fie toata stupina bio este putin mai complicat.

Eugen B

Exista si asa, dar e o problema, mierea la ceilalati nu o poti da la bio, iti iasa amitraz si alte substante la analize.

aurelianpopescu

Interesant tratamentul aplicat de kiwi. Ao este solubilin in glicerina?ce fel de glicerina?vegetala sau chimica?tratamentul se aplică in prezenta puietului?temperatura optima?ce cantitate se pune pe servetel in functie de puterea familiei de albine?se aplica o singura data?etc
clarificati multumim

Kiwi Bee

#20
Am inceput tratamentul de 2 saptamini(AO/Glicerina).

Servetelele sint stergare de hirtie pt maini pe care le folosesc mecanicii auto(aici in NZ le poti cumpara la magazinul de piese auto).Eu nu am cumparat varianta de sul ci varianta care are cite o coala - veti vedea in poza.

Metoda cica ar fi cunoscuta si aici in NZ de vreo 40-50 de ani dar nu exact in forma de acum.
De citeva luni americanul Randy Oliver a publicat despre acesta metoda cu care experimenteaza si el si de acolo am inceput mai multi din NZ sa tratam stupii.

Eu am cumparat glicerina vegetala de la alimentara si AO cu puritate ridicata - 99.6%.

Am urmat "reteta" publicataa de Randy Oliver. Aici aveti un link cu poze si tot ce trebuie  http://scientificbeekeeping.com/oxalic-shop-towel-updates/

Miam calculat camtitatile pt numarul de servetele pe care doream sa le folosesc(1 per cutie).

Am incalzit apa sa fiarba si am lasato pe plita dar am oprit focul.
Am incalzit glicerina in alta oala pina aproape sa fiarba - cica nu este voie so lasam sa ajunga la pct de fierbere. Apoi am amestecat cele 2 componente - H2O/GL.
Aveam AO cintarit in prealabil intro cutie de inghetzata. Am turnat apa/glicerina bierbinte peste AO si am amestecat compozitia pina amn crezut ca sa dizolvat AO. Dar nu sa dizolvat complet.

Altii spun - aici in NZ - ca ei nu au luat compozitia de pe foc doar au amestecato avind grija sa nu atinga pct de fierbere si in 2 min sa dizolvat AO.

Apoi am pus manusi de cauciuc rezistetnte la chimicale si am inceput sa imbib servetelele una cite una. Randy Oliver spune ca servetelele se storc cca 50% dar eu cred ca leam stors cam mult pe ale mele. am strins servetelul intr-un pumn pina nu mai curgea nimic din el. Dar glicerina o mentinea umeda bine si astfel am preparat toate servetelele necesare si leam bagat intro alta cutie de inghetzata pt transport.
Dupa fiecare servetel amestecam compozitia caci o parte din AO se depunea la fundul comozitiei. In final mam ales cu cca 16gr AO pe fiecare servetel.

Urmind reteta lui Randy Oliver(dar am folosit servetele mai mari, zic eu) mie miau iesit mult mai putiene servetele - a trebuit sa maresc volumul de apa, glicerina si AO ca sa am numarul de servetele dorit.

La noi in cursul zilei avem peste 20C iar noaptea nu coboara sub 15C. La stupii pe 2 cutii am pus 1 servetel la cutie(peste rame- veti vedea in poza).
Umiditatea de afara nu este mare dar de ieri avem ploaie si astfel umiditatea va creste. Eu am la toti stupii fund cu plasa.

Dupa 2 saptamini am verificat stupii. Mortalitate mare de varroa - veti vedea in poza.
La unii stupi albinele au ros complet servetelul acolo unde nu este rama - miau ramas niste fashii de servetel pe speteaza superioara a fiecarei rame. Arata interesat. La alti stupi nu sau atins de servetel(la prima vedere) dar au curatat servetelul de cristalele de AO(servetelele aveau multe cristale pe ele care nu erau imbibate in servetel atunci cind leam preparat).


In zona mea este puiet tot timpul anului. momentan am si puiet de trintori(dar nu la toti stupii). Daca si la mine va fi o iarna friguroasa(de obicei anotimpurile aici sint asa cum au fost la voi dar iarna fara zapada in zona mea).
Servetelul din poza este pe prima cutie iar varroa pe servetel este din cutia de sus.

Tratamentul se aplica o singura data si a fost calculata ca albinele sa scoata servetelul din stup in cca o luna astfel ele se murdaresc cu cristale de AO care astfel se raspindeste prin stup, chiar si in celulele de puiet.
Toate astea fiind spuse eu cred ca voi aplica inca un servetel per cutie dupa ce trec in total 4 saptamini - adica repet tratamentul inca o data. La volumul de puiet pe care il am in stupi(plus am inversat cutia de jos cu cea de sus ca sa incurajez ouatul) cred ca mai am nevoie de tratament si dupa o luna.
Chiar daca as fi avut doar 4-5 intervalke de albina intro cutie, eu tot un servetel as fi folosit.


cristi6821

Nu am inteles unde se pune servetelul. Peste cat sau peste cuib? Sau se aplica doar inainte de a se pune caturile?

Kiwi Bee

Citat din: cristi6821 din Martie 26, 2017, 03:44:23 PM
Nu am inteles unde se pune servetelul. Peste cat sau peste cuib? Sau se aplica doar inainte de a se pune caturile?

La noi sa terminat sezonul deci nu avem caturi. Dar eu leas pune peste cuib.
Unii apicultori aici in NZ incearca si metode unde pun fashii de servetel sau alt material(carton, carpa de sters vase prin bucatarie, etc) care sa fie atirnate printre rame ca si benzile de plastic.

Ba chiar unii folosesc/experimenteaza cu acea banda de hirtie care se foloseste cind se imbina 2 placi de ghips cartonat. Cica hirtia preia bine compozitia de AO/GL si ei pun vreo 4-5 buc de cca. 30cm peste rame(cuib).

NYK74

Eu nu am înțeles bine,la linkul pus,arată că pune doar jumate de rolă,iar din ce am înțeles la urmă,din ce mia tradus google,se dă cîte două bucăti jumate per familie.Deci 2,5 buc dintr o rolă tăiată pe jumate sau 2,5 buc  de la o rolă întreagă ? Altceva ce vreau să stiu este dacă se poate folosi rola de șervețele de hîrtie de bucatarie ?Atașez 2foto,în una sunt caracteristicile,nr de foi,înălțimea,greutatea rotolului.Aștept păreri. :hi:

Kiwi Bee

NYK74 trebuie sa experimentezi. Nu sint sigur, dar posibil ca servetelul de bucatarie sa nu fie prea rezistent. Il bagi in solutie si nu mai poti sal intinzi dupa ce lai stors.

In plus trebuie gindit in felul urmator. Pui in stup(o cutie) 15-20g de AO si albinele nu trebuie sa curete terenul rapid. Mai exact daca "curatenia" tine o luna ar fi ideal. In cele 4 saptamini vei avea un ciclu si mai bine de albina deci AO ar ajunge "peste tot" in stup si ar afecta toate generatiile de varroa.

tinumaftei

#25
Mă tem că nu este așa de simplu. Dacă în stup nu există o anumită concentratie de AO, efectul contra varooa va fi zero.
Pe de altă parte, prin administrarea îndelungată de AO, care este totuși un acid, condițiile din interiorul stupului ar putea deveni neprielnice pentru albine, regina, puiet. Trebuie văzut ce modificări se vor produce în interiorul coloniei după mai multe administrări de AO in acest mod.

NYK74

Am înțeles ,este totul în experimentare.Nu este exclus ca ținînd îndelungat AO ,să cadă reginele din acei stupi.Experimentăm.

Kiwi Bee

Aveti dreptate..... dar este ieftin tratamentul.

Eu intre timp am avut si o regina virgina care la ultima vizita era imperecheata si oua.
Plus am avut si botci din care a eclozat matca - am vazut virgina la ultima vizita.

Foarte multe nu stiu sa spun ca nu am experienta multa cu acest tratament - acum il aplic pt prima oara.

NYK74

Kiwi,glicerina vegetală mai are cumva si altă denumire ?
Voi căuta servețelele care le folosesc mecanicii auto si voi proba pe cîteva familii.Nu îmi este clar si de ce este nevoie de stors șervețelul,dacă se pune tot cantitate substanță,pentru tot cantitate șervețele,nu ar trebui să intre totul în șervețele ?

Kiwi Bee

Daca nu storci servetelele va trece mult itmp pina albinele se ating de ele. Dar poti sa incerci punind la un stup servetelul nestors deloc. Din experimentele lui Randy Oliver reiese ca albinele nu se ating de servetelele pline de glicerina dar daca sa adaugat si putina apa(sa scada concentratia de glicerina) albinele au inceput "lucrul mai repede".

Repet din nou. Tratamentul se bazeaza pe "un joc cu timpul". Adica albinele trebuie sa indeparteze servetelul din stup in cca 4 saptamini timp in care preiau pe corpul lor cristalele de AO si le raspindesc prin stup(ca si la tratamentele cu benzi - bayvarol, apivar, apistan, mavrirol...).

Servetelul nu trebuie sa fie indepartat nici prea repede nici prea incet.

Aici la noi unii vorbesc si de adaugarea se sirop de zahar la compozitie(50% compozitia initiala + 50% sirop de zahar). Nu stiu daca este bine ca albinele sa consume din aceasta compozitie.