cand punem turta

Creat de dragos2006, Ianuarie 04, 2010, 08:53:28 PM

« precedentul - următorul »

D006

hai nene valter zi si mata o parere pentru un incepator amarat,fie ti mila.

valter

Ma nene, fii cuminte.
Ete cum judec eu.
Lenesul mai mult alearga. Las miere but, de calitate in ce.lula ei, deci nu extrag-un pas spre lenevie, controlez de rutina in fe-martie si constat ca totu-i bine, scap de banii de buzunar ce-i da dragos pe apisacaz dandui copilului sa se'ncalte, inbrace si sa ma pomeneasca cand nu ai mai fi.
Ca musai e 131 nervos, fara matca si a halit tot, fur trei rame de la vecinii economi si-i pun s-o punga. ASa sa nu ziceti ca nu am vazut pungi.
Ca ,daca-i spui pinguinului ca mierea are x microelemente, in celulele de miere exicta ascunsa o cantitate rezonabila de pastura, zice '' ce ma nene chiar le stii pe toate''.
////
Da cu apilonda color e jecmaneala pe fata.
Faceti cur. mare lu ai da vand, bineinteles procesatorilor de miere.
Spor la bagat.
Asta vrea tara asta ,, noi nu gandim, noi muncim''.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Valtere am cumparat WII  ( intreab-o  pe Miruna )  !!!  Cand vii la mine  facem o partida  de tenis . 
  Nu conteaza cata miere faci , conteaza cati bani scoti !!!!!!

valter

Da-i naibi de bani! multi ai, multi cheltui. Sanatate sa avem.
Miere face ei singuri si fara noi, numa ca trebuie scoasa si carata la ...
La tenis as dori sa te bat! la masini ma bati 2-1, la copii ma bati 2-1, la servicii ma bati2-1, la case ma bati 3-0,5, macar la asta sa ma razbun.
Ca asa-i in tenis.
Va salut florestilor.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Din  cauza  turtei am  cateva  nelamuriri:
-apicultorii  X si Y scot  pe  sezon 60kg miere  pe  familie.
-apicultorul X scoate  60kg si  lasa  si 20 kg  de  miere pt  iernare
-apicultorul Y jefuieste  toate  mierea  din  stup si  umbla  cu  turtite  si  completari de  rezerve pt iarna.
Oare  la  facut-ul  bilantului  apicultorul Y  poate  sa  spuna  ca  este  la  fel  de  profesional  ca-si  apicultorul  X?

orbanstefan64

se poate trai toata viata cu pita cu unsoare dar cred ca nici citeun gratar de cotlet sau de pulpa de porc nu strica :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

dan

E clar ca albinele trebuie pregatite pt iernat inca din toamna devreme pt. a nu intervenii in plina iarna cu turte sau diferite metode de hranire.Eu personal dupa salcam am stors o neasteptat de buna cantitate miere polifflora cu gandul ca pana la toamna mai trebuie sa infloreasaca in masa trifoiul salbatic de unde albinele vor aduna indestula miere pt iernat.era bine gandit daca nu urma seceta care a fost pe la noi.Am micsorat cuibul, vizibil cu miere putina pe iarna. Le am pus la fiecare in parte adapatori cu miere de salcam .Nu sunt sigur ca nu va trebuii sa intervin pana la primavara la unele familii pt a le ajuta cu turte.

puiu

Da,jefuiesc toata mierea din stup in luna august,pun  Apiinvert pentru necesarul de hrana pe timpul iernii,azi am pus 1 kg de stimulent cu polen.
Pretul: 1 kg Apiinvert-3,50 ron /kg,1 kg supliment cu polen-12 ron/kg. Avantaje: produsele folosite sunt de f.f. buna calitate,verificate de ANSV,au certificate de calitate si merg la sigur.Calculele sunt usor de facut:1 kg Apiinvert=1 kg de miere,iernare fara diaree sau alte necazuri. :hi:

orbanstefan64

nu vreu sa conving pe nimeni fiecare e liber sa decida singur si sa se convinga singur :nod:

sfantul spiridon

trebuie sa gandim rational si economic...altfel ne bate CHINA la fund de ne suna romantismul in urechi...iubesc albinele dar nu ma culc cu ele....apiinvertul e bun...apifonda e bun....bun, de la anul bag si gata...tara are nevoie de euro si eu de lei
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

orbanstefan64

Citat din: abejaDin  cauza  turtei am  cateva  nelamuriri:
-apicultorii  X si Y scot  pe  sezon 60kg miere  pe  familie.
-apicultorul X scoate  60kg si  lasa  si 20 kg  de  miere pt  iernare
-apicultorul Y jefuieste  toate  mierea  din  stup si  umbla  cu  turtite  si  completari de  rezerve pt iarna.
Oare  la  facut-ul  bilantului  apicultorul Y  poate  sa  spuna  ca  este  la  fel  de  profesional  ca-si  apicultorul  X?
:wink:

D006

Citat din: puiuDa,jefuiesc toata mierea din stup in luna august,pun  Apiinvert pentru necesarul de hrana pe timpul iernii,azi am pus 1 kg de stimulent cu polen.
Pretul: 1 kg Apiinvert-3,50 ron /kg,1 kg supliment cu polen-12 ron/kg. Avantaje: produsele folosite sunt de f.f. buna calitate,verificate de ANSV,au certificate de calitate si merg la sigur.Calculele sunt usor de facut:1 kg Apiinvert=1 kg de miere,iernare fara diaree sau alte necazuri. :hi:
Perfect  deacord  daca  va  iasa  rentabil.Eu  ma  refer la  apicultorii  care  fac  tot  felul  de  hraniri  si  la  finalul  sezonului  scoat  aceiasi  productie  de  miere casi  ceilalti  care  nu  au  miscat  un  pai  toata  iarna.Deci  in  apicultura  vorbim de  realitate  si  adevar.

D006

Intai vorbim de zona , nu se potriveste o stupina din Ardeal cu una din Dobrogea sau una din Moldova cu una din Oltednia. Treaba este mult mai complicata decat pare la prima vedere dar numai cine lucreaza in stupina de peste 150 de famile stie cum sta treaba. E usor sa vorbesti din auzite sau din citite , numai practica te face sa intelegi fenomenul in profunzime . Pana nu ramai macar odata noaptea cu camionul impotmolit in noroi sau nu mergi la un cules unde nu faci nimic nu ai cum sa simti stuparia.  Pana nu investesti bani sa-ti tatie curul pentru fiecare gram de miere e cam greu cu apicultura.

D006

Si  cel  cu  149  de  stupi  nu  intra?
Da  cel  cu  1000-1500?
Nu  ca  le-as  sti  pe  toate ,dar  la  numaratul  butoaielor  de  miere se  vede  adevaratul  apicultor.

D006

Eu zic ca se vede la numaratul banilor !nn :wink: