capsator pneumatic si capse

Creat de brianoo_bz, Decembrie 17, 2012, 09:14:34 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

domnule uve , nu am cum sa va contrazic sunt sigur ca stiti multe , : sampanie: ideea e ,rezolvarea cat mai ieftina si sigura a cauzei.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jenica67

   Am si eu o intrebare, in capsatoarele aste cu capse 5.7 mm DTA25 gen Lidl sau Einchel, merg sau a incercat cineva capse de 5.85, capse de la SEA tip 90, ca am vazut ca astea sunt mai ieftine si se gasesc mai usor ?
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Constantin_MH

Citat din: jenica67 din Aprilie 10, 2013, 01:38:25 PM
   Am si eu o intrebare, in capsatoarele aste cu capse 5.7 mm DTA25 gen Lidl sau Einchel, merg sau a incercat cineva capse de 5.85, capse de la SEA tip 90, ca am vazut ca astea sunt mai ieftine si se gasesc mai usor ?

Eu folosesc la capsatorul DTA25 capse in benzi tip U 90/25 de la SEA, 3000 bucati in cutie, cod: 306.18.02. Merg fara probleme!

jenica67

  Da mersi. Am gasit si alte oferte de capse tip 90, dar nu stiam daca sunt bune. Din pacate cei de la SEA, nu au capse decat pana la 32 de mm.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

xvader

daca le cereti va aduc.
eu le-am cerut niste suruburi de o anumita densitate pe care nu le aveau si mi le-au adus intro saptamana.
timp bun si butoaie pline

cristi ciuc

Mi-am luat și eu astăzi un Einhell, dar când am mers la un en-gros local, care are tot felul de capse, am constatat bineînțeles că lipsesc cele de 57. Au tot măsurat niște capse și cuie din cutii neetichetate, care par aidoma cu cele livrate de furnizor, în cutia capsatorului, însă parcă nu m-aș hazarda. Prețurile lor (pe cale de consecință, probabil și calitatea) reprezintă o cincime comparativ cu al celor livrate de Einhell.
Am citit mai sus că un coleg folosește alt tip de capse.
La acel en-gros exista și adaptorul pentru gresaj, dar așa cum este livrat și la LIDL, racordul este pe filet și mai trebuie două mufe speciale pt. scule pneumatice.
Ar fi bine dacă am continua pe acest topic locuri de unde se pot cumpăra cuie și capse ieftine pentru acest tip de capsator.

Hermannstadt

Cristi ciuc - de unde a-ti luat capsatorul penumatic Einhell si la ce pret, eventual daca se poate sa ne dati denumirea producatorului (modelul).

Multumesc si numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

sandupop

Citat din: cristi ciuc din Aprilie 23, 2013, 04:49:32 PM
La acel en-gros exista și adaptorul pentru gresaj, dar așa cum este livrat și la LIDL, racordul este pe filet și mai trebuie două mufe speciale pt. scule pneumatice.
Nu mai este nevoie de nici o mufa speciala, se desurubeaza racordul din coada capsatorului si se infileteaza gresorul, in gresor se reinfileteaza racordul scos initial, pentru etanseizare se foloseste banda de teflon de aceea folosita la instalatia de apa. In corpul gresorului se afla un surub care se scoate si se toarna ulei special ( livrat odata cu capsatorul) si se pune la loc surubul, gresorul nu se umple de tot cu ulei, doar 3/4 din volum.
Daca nu il folosesti in regim profesional ajube sa pui 2 - 3 picaturi de ulei in racordul din coada inainte de utilizare. Eu am cumparat 2 gresoare de la Ldl cu 12 lei, la fel si capsatorul care a fost 99,99 lei ( la promotia din septembrie, dar de atunci am mai vazut odata aceeasi oferta, parca in februarie)
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

cristi ciuc

Citat din: Hermannstadt din Aprilie 24, 2013, 01:42:32 PM
Cristi ciuc - de unde a-ti luat capsatorul penumatic Einhell si la ce pret, eventual daca se poate sa ne dati denumirea producatorului (modelul).

Multumesc si numai bine!
:hi: :hi: :hi:

L-am luat comandându-l pe internet la prețul de 219 lei, transport gratuit.

"Nu mai este nevoie de nici o mufa speciala, se desurubeaza racordul din coada capsatorului si se infileteaza gresorul, in gresor se reinfileteaza racordul scos initial, pentru etanseizare se foloseste banda de teflon de aceea folosita la instalatia de apa. In corpul gresorului se afla un surub care se scoate si se toarna ulei special ( livrat odata cu capsatorul) si se pune la loc surubul, gresorul nu se umple de tot cu ulei, doar 3/4 din volum.
Daca nu il folosesti in regim profesional ajube sa pui 2 - 3 picaturi de ulei in racordul din coada inainte de utilizare. Eu am cumparat 2 gresoare de la Ldl cu 12 lei, la fel si capsatorul care a fost 99,99 lei ( la promotia din septembrie, dar de atunci am mai vazut odata aceeasi oferta, parca in februarie)"

Ai perfectă dreptate Sandu! Astăzi mă duc să-mi iau unul la prețul de 12 lei =D> :hi:

xvader

sa-l folosesti sanatos sandule, sa ai ce face cu el.
vezi ca daca bati multe cuie dinalea lungi (cuie, nu capse),incepe sa dea eroare.
eu am fost nevoit sa-l desfac si am constatat ca incepuse sa se toceasca capul, asa ca nu mai folosesc decat capse si merge super.

sandupop

Citat din: xvader din Aprilie 26, 2013, 08:08:54 PM
sa-l folosesti sanatos sandule, sa ai ce face cu el.
vezi ca daca bati multe cuie dinalea lungi (cuie, nu capse),incepe sa dea eroare.
eu am fost nevoit sa-l desfac si am constatat ca incepuse sa se toceasca capul, asa ca nu mai folosesc decat capse si merge super.

Mersi mult, si tu sa-l folosesti sanatos pe al tau :thanks:. Deocamdata sunt ..incepator si nu prea am l-am folosit.... dar sa stii ca orice sfat este foarte important :ok:, inca odata mersi mult :thanks: :thanks: :thanks: dau o halba.... :beer: ... de cognac! :)
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

JohnSpatari

domnilor,ce compresor sa procur pentru capse de 50 mm,adica la ce trebuie sa trag atentia la compresor cand il voi procura?

bucovineanu

Daca vrei sa folosesti compresorul numai pentru pistol, merge si de 25 litri.  Daca vrei sa-l folosesti si la vopsit sau la alte lucrari, cel ptutin de 50 litri.

dan sebastian

Eu folosesc un compresor de 50 l, luat din praktiker pretul e doar la 50 ron diferenta fata de cel de 25 l. Pistol de capse am luat un parkside de la Lidl, cu care am avut probleme - mi l-au schimbat de 3 ori in 2 saptamani pana am nimerit unu care nu rasufla si merge acceptabil. Folosesc insa pistol de cuie marca 7Ru care e luat second dar a batut peste 10.000 cuie in primavara si merge impecabil. Am folosit pentru rame si cuie si capse. Pretul la capse e insa dublu fata de cuie. Daca dai insa 12 cuie per rama, rama e practic indestructibila. Tine si la pastoral. Prefer cuiele pentru usurinta si pret. Pun si un video mai jos, poate te ajuta.

Apicultura in Gorj - Stupina Godinesti - Sistem asamblare rame cu pistol cu aer comprimat
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.