De ce nu mai vor romanii sa munceasca?

Creat de Alutus, August 16, 2011, 08:33:30 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Sa nu uiti Darie!

POSTASUL

 :lol: cinei harnic si munceste are tot ce vrea  :coffee: :beer:, cinei lenes si chiuleste  are si mai mult   :coffee: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer::cool:fratilor cine suntem noi sa ne judecam semeni , lasati ca are cine sai judece  si pe iei si pe noi ^:)^ ,, cine se crede fara de pacat sa arunce cu piatra''........... :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

D006

...la orash lumea s-a invatzat sa aiba un serviciu daca se poate " la stat" si sa profite la maxim...

...la tzara, turmele de vaci care pleaca dimineatza, la pascut, pe islazul comunelor sunt tot mai putine..:(./.iar satenii rup ziua usa primariilor pentru ajutorul social..,

...dupa bancile scolilor nu a mai iesit un sudor, strungar sau lacatush de ani de zile..

la baietzi meseria de baza este "BODYGUARD" si la fete "FUTOMODEL"...:))

cu generatziile actuale de tineri s-ar m-ai realiza TRANSFAGARASHANUL..??>sau orice realizare a vremurilor trecute..??>.

De ce oare s-a ajuns aici.>??..--fiecare poate da un raspuns care ii convine si dupa care isi ascunde slabiciunile...Dar una peste alta, nu este OK ceea ce se intimpla, cam peste tot in lume.

bucovineanu

Fiecare guvern a cumparat voturi dand tot felul de ajutoare si indemnand la nemunca. Si odata invatati cu acest lucru cei care au beneficiat,  sunt greu de dezvatat. Invatamantul a fost adus la un nivel atat de jos cu bunastiinta. Oamenii saraci si cu o pregatire scolara precara pot fi usor cumparati si manipulati, lucru ce convine de minune clasei politice.

Kov iulian

Intradevar exista lene , dar mai mult cred ca nu mai exista motivatie , nu mai exista modele vrednice de urmat ( modelele care se promoveaza la greu sunt iri si cu moni , simona senzual si alti ). Lumea nu mai este motivata sa faca ceva pt sistem, nu au incredere , nu mai cred in sistemele actuale care i-au dezamagit . Sunt curios in cazul unui razboi citi tineri ar pleca cu inima draga sa apere tara (cred ca ar fugi care incotro )  De fapt asta se intimpla acum , tara este atacata economic de marile puteri iar tineri nu stau aici intr-o barca care se scufunda , fug care incotro sa isi faca o viata mai buna .

Donbazil

#5
Sal'tare!
Hai s-o lasam moarta!.....Treaba pleaca de la sistem.....La cap e buba!.....
Uite-asa de-al dreaq romansul nu vrea si pace......
Pai daca merge cu " Socialu".....
Pai daca merge cu "Handicapu".....
Pai daca merge cu pensia de boala pentru cataracta sau hemoroizi......
Drept este ca unii pe bune ar vrea sa lucre, da' n-au unde, dar multi se prefac doar ca-si cauta de lucru....
Care vrea cauta - si culmea, chear gaseste......
Care nu, baga motive.....
Pai ce ?  Era chear nevoie de chinezi pe santiere, oare noi nu stim sa caram roaba si sa legam fieru-beton?....
Da' ne-am invatat asa....Nici noi nu ne fortam, da' nici ei nu ne lasa sa crapam de foame....Ca au nevoie sa-i mai votam.....
Pai stiti voi ca un consatean mi-a cerut 10 lei/ ora sa ma ajute la mutat stupii?....Avea de lucru o oara la incarcat, o ora la descarcat si statea in masina trei ore cat dura drumul....Buna afacere nu?....
Ne-am facut ai dreaq....Asta-i!....
Vrem sa traim ca la capitalisti, da' sa lucram tot ca la comunisti.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget

stefan1

#6
  Si eu zic ca pana se poate trai fara munca, din pomeni sau furturi si aranjamente, romanul va specula la maxim.

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Alutus

Noi ca noi ,dar spaniolii ce-or fi avand !? La ei muncesc cateva milioane de straini dintre care cateva sute de mii de romani.
Sa nu uiti Darie!

marius_vfp

aoleo si astia deaci sunt niste putori, da am cunoscut si romanasi deai nostri care erau doctori in romania, directoras de spital proaspat venit a cerut ajutor de la stat sai dea niste ulei zahar faina si lapte ca de ii nascuse femeia si navea de papa , da de un roamn daca e somer aci primeste cam 600 euroi pe luna  si ii convine sa sta aci decat sa vina acasa.
sauzim numai de bine .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Florin-braileanul (FlorinI)

misto titlul...
de ce nu vor sa munceasca? de LENE...

:lol:
Culmea lenii: sa te insori cu o tipa deja insarcinata.
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

POSTASUL

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din August 18, 2011, 08:40:26 PM
misto titlul...
de ce nu vor sa munceasca? de LENE...

:lol:
Culmea lenii: sa te insori cu o tipa deja insarcinata.
hai ca astai buna :rotfl: :rotfl: =)) =))
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Kov iulian

#11
In romania ai mai putine oportunitati de a face ceva , iar pe acele putine oportunitati de inghesuie toti gramada ( e o lupta pe viata si pe moarte ) . Mergeam prin Tandarei si ma uitam o gramada de pravali inchise , totul se inchide acum , e o saracie lucie in tara asta . Sa luam si cazul nostru al apicultorilor ,Doamne fereste sa ni se interzica cumva sa mai exportam miere la nemti ( Doamne fereste sa apara si la noi o  "Bacterie Ecoli " reala sau inchipuita ) am da toti faliment , pt ca nu avem piata in romania pt mierea pe care o producem . Cunosc pe cineva care ingrijeste batrini undeva in USA (au o casa mai mare cu mai multe camere unde familiile isi aduc batrini , desigur acesti batrini au avut servici bune si prin urmare au si pensi mari dar si sunt ingrijiti exemplar ) Aceasta cunostiinta a mea traieste in lux de pe urma acestei meseri , are tot ce ii trebuie , casa , masina ( chiar mai multe masini ) si nu ingrijeste mai mult de 10 batrini . Apuca-te tu sa faci in romania asa ceva , ingrijeste de batrini care au pensi de 500 de lei ( profitul realizat nu iti va ajunge nici sa platesti utilitatile ) . Parca am fi blestemati ca tara nimic nu pare sa mearga aici , ( ati vazut si pe cei cu sapardul in ce dificultati sunt ? ) Intradevar sunt uni care s-au ridicat si au facut ceva , cred ca  aceia sunt binecuvintati de Dumnezeu sau au noroc cu carul . In tara asta ai foarte putine sanse de a realiza ceva fata de alti locuitori din alte tari .  ( Acea cunostiinta cumva se amuza de mine si ferma de subzistenta , si imi zice mereu " nu vei realiza nimic stind acolo fa ceva cu viata ta , "  si asa si e , acea cunostiinta mai are citiva ani si se apropie de perioada minima de cotizare la fondul de pensi de acolo, se va putea intoarce in tara cindva, cu bani strinsi va putea sa inceapa ceva aici , batrinetea ii este asigurata nu va trai cu 500 de lei cit i-ar fi dat statul Roman, alte state au grija de oameni lor care si-au petrecut toata viata muncind si tinind tara in circa , la noi se pare ca nu e asa , Dupa ce esti umilit cu o pensie de mizerie , iti mai taie si din ea  ) Nu va inselati nu sunt pro USL sau pro PDL , sincer sunt scirbit de toti , sunt toti niste tradatori de tara si ar merita acelasi lucru pe care l-au facut Tovarasului .

POSTASUL

sa citez pe cineva care a scris mai sus ca pensia nui ajunge  pensionarului pentruca pe pensia lui mai stau 2-3 buni de munca , spun asta pentruca au ajuns cei tineri sa ma intrebe  si chiar sa insiste ,, alo nenea postasu cand vii cu pensia la tata sau la mama'' deci stau pe capul parintilor sau mai rau parintii sunt plecati inafara la munca si jigodiile de 17-25 de ani stau acasa ,noaptea prin baruri si discoteci  si a doua zii dorm pana la amiaza fara sa faca absolut nimic iar la scoala sunt TOPOR :mad: . Vreau sa va spun ca la 18 ani lucram deja in 3 schimburi la RULMENTUL SV.  .Acuma servici , plec dimineata si vin cand termin ca asa e la noi , acasa  gospodarie , familie , pamant de lucrat, animale am si o mica afacere in turism , mai nou si ALBINELE :bzz: si va spun drept cate o data am impresia ca cedez .  Mai caut cate unul sa ma ajute la camp sau prin gospodarie si nu gasesc n deci nu vor sa vina , intreaba da ce am de facut ,pana la ce ora al tin si cat ai dau pe ziua respectiva si el nare nici macar o tigara in buzunar, la lucru daca esti harnic mergi si pe mult si pe putin  da nu stai degeaba , sau mai lucra o zi si 2 stau in bar :mad: :mad:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

stefan1

  Mare dreptate ai, postasule. Asa este. Multi dintre oameni si in special tinerii nu mai sunt dispusi sa munceasca. Noi, chiar la nivel de tara, suntem in situatia unuia care sapa un sant cu lopata si tanacopul, iar concurenta cu un excavator performant. E absurd sa ai pretentia sa fi platit la fel ca cel cu masinaria, pentru simplu motiv ca tu nu produci la nivelul lui. Ori muncesti mult mai mult timp, ori accepti o plata mult mai mica. Mai este varianta sa te imprumuti sa cumperi si tu o masina ca vecinul, sa produci cu ea mult, dar tot strans la punga sa fii, ca sa-ti platesti imprumutul. Abia pe urma poti sa traiesti mai bine. Noi nu vrem sa acceptam aceasta realitate. Neaparat trebuie sa traim ca occidentalii, daca se poate sa lucram chiar mai putin ca ei, iar daca imprumutam bani, sa-i papam in distractii iar investitiile productive sa mai astepte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

popa georgian

fac batai in palme de la munca, multi termina o amarata de scoala si vor sa castige pe luna cat un director. Va dau un ex/ am o microferma si in 2010 am luat un baiat la ferma care avea cca 17 ani , toate bune la inceput pana la urma vroia sa fac banii 50% cu el, asa ca i-am dat papucii!