pana unde poate merge nesimtirea unora?

Creat de alexandruCL, Iulie 30, 2011, 01:42:29 PM

« precedentul - următorul »

alexandruCL

Am stupina amplasata pe malul  Dunarii, la aprox. 4 km de casa, intr-o zona cu un cules moderat de scaieti, menta si ceva izma salbatica. Toate bune si frumoase pana astazi de dimineata cand un domn pseudostupar de prin alt judet, si-a asezat vagonul in apropiere. Nu sunt deranjat de faptul ca nu a respectat o distanta suficienta fata de amplasamentul meu, sunt deranjat de faptul ca s-a asezat fix in fata mea pe directia de zbor. Scuzele pe care le-a invocat nu imi tin de cald si oricum erau de genul: era noapte, nu am putut sa fac recunoastere pentru ca nu am bicicleta, nu am stiut ca mai este vreo stupina pe aici, si acum ce sa mai fac, nu am unde sa ma mut in alta parte si altele asemenatoare. Dar raul nu s-a terminat. Incerc sa fiu amabil cu omul, chiar prietenos, si ma ofer sa-l ajut sa-si gaseasca un nou amplasament. Eu ii spun sa plece, el nu prea vrea, si uite asa din vorba in vorba imi spune ca are loca in stupina si ca este la al doilea tratament cu antibiotic in vara asta. Sunt convins ca nu are boala declarata si ca nu are autorizatie sanitar veterinara pentru pastoral.
Stimati colegi, cum a-ti proceda in locul meu.

alexandruCL

foto

alvo

cred ca r trebui a va adresati medicului veterinar din zona Dvstra si daca nu rezolvati cu el,mergeti la DSV Calarasi

bucovineanu

Asa cum a zis colegul alvo trebuie anuntata urgent DSV fara ca respectivul sa stie.

cucubau

Depinde ce fel de loca . Loca europeana este foarte des intalnita , in marea majoritate a cazurilor trece neobservata , dar daca este vorba despre cea americana atunci se schiba situatia .
Nu stiu ce sa spun  , dar cu calm se rezolva toate .

MiereaNaturala

CitatDepinde ce fel de loca

orice fel de loca...
iar daca a spus ca face tratament cu antibiotic ce rost mai au discutiile...

As face sincer o reclamatie la DSV  !

:)

" imi pare rau de tine...dar de mine mi se rupe inima " ( cam asa suna  dulcea vorba romaneasca )

LUCIAN_DANILA

Regula in legiurile vechi cum au fost Codul lui Hammurabi si Legea celor XII table, potrivit careia persoanei care a produs un prejudiciu trebuie sa i se provoace un rau identic sau similar celui pe care aceasta l-a produs victimei, pentru a se mentine egalitatea intre fapta si rasplata. Este o forma a razbunarii (a vendettei) si, de regula, nu este admisa in legislatiile moderne. :stop_the_war:

pharaonu75

Poate ca a invocat prezenta (pseudoprezenta) acelei boli pentru a scapa de dumneavoastra de pe capul sau!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

nesimtire poti considera tu
pentru el poate e o virtute
degeaba scrii aici
am scris si eu
au scris si altii

asa ceva se rezolva in 2 moduri
ori pleci tu de acolo , ori ii dai foc la stupina

am un prieten care acum o saptamana a patit exact asa ceva
un pavilion avand ca propietar un "JMECHER" s-a interpus intre un lan si comuna lui
a reclamat la apicola si i s-a raspuns ca nu are cum sa il ajute (care e rolul asociatiei). "ca nu prevede statutul"
a intrebat la primarie, i s-a raspuns ca e amplasat pe o proprietate privata si poate are acordul propietarului de lan

deci?
LEGISLATIA APICOLA E PENTRU PROSTI

JMECHERII STAU IN FATA si ...

NIMENI NU LE POATE FACE NIMIC
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333