Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

edy

a-4-faza:hranirea starterilor-deci fiecare starter va primi mereu doar o singura sipca cu botci cu larve(sipci ce pot contine 12-14 botci-cu cat sunt mai multe botci pe sipca cu atat vor fi mai inferioare daca starterul nu este in mod special super-populat cu albinne tinere),deci avem 10 sipci cu botci tranzvazate -avem 10 starteri foarte bine populati si formati dupa cum am descris mai sus.odata introdusa sipca in partea superioara a ramei port-sipci deci imediat dedesubtul harnitorului,acest mic hranitot care face parte integrat din aceasta rama port-sipci sau port-botci va fi umplut cu sirop din zahar 1:1,este ideal si recomandat ca in fiecare zi acesti starteri sa primeasca doza de sirop atat de necesara cresterii a unei partite de botci de cea mai mare calitate si aspect exterior deosebit,aceasta hranire zilnica se poate intrerupe numai in cazul infloririi salcamului,teiului sau alte plante melifere importante care este in apropierea crescatoriei noastre de matci,odat sfarsit culesul se va continua hranirile cu sirop atata timp cat vrem sa facem botci pentru a produce matci.
a 5-a faza este controlarea acestor starteri din 7 in 7 zile de eventualele botci naturale pe care albinele tind sa le construiasca pe ramele centrale ,tot la acest control se scot ramele centrale ce au fost in prealabil scuturate de albine si sunt pline cu sirop-miere si se introduc alte 1-2 rame cu puiet capacit ,de asemenea se controleaza ca in starter sa nu fi intrat o matca neimperecheata care a inceput sa distrruga botcile noastre luate in crestere.
-facand acest control in mod obligatoriu din 7 in 7 zile nu conteaza ca ploua sau mai stiu eu ce nu ne mai trebuiesc acele gratii Hanemman,bigudiuri si alte inventii prostesti!!!
mai tineti minte ce va spuneam demult!!!--cu cat ne vom simplifica munca ,metodele,tehnicile noastre apicultura va fi mai frumoasa si mai usoara-e inutile sa ne complicam cu toate inventiile care mai complicate cand totul poate sa fie atat de simplu si eficient!!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

ultima faza-dar nu ultima chiar:in a 10 zi de la efectuarea tranzvazarii se scot botcile mature,desigur avang grija in manipularea acestora,nu se izbesc,nu se intorc cu capul in sus ,se umbla cu ele ca si cu ouale crude,se vine si se introduc in aceste nuclee de imperechere pe care le vedeti in foto su imgur,acestea initial se formeaza pe 3 rame de cat cu albine din care una este cu multa miere si polen iar doua de preferinta sunt cu puiet de toate varstele,puiet capacin in mod special in proportie de 70-80%-de ce ?cand aceste nuclee se formeaza cu cat exista in interiorul alcestora puiet capacit mai mult cu atat nu se despopuleaza,albina ramane in interior,albina este atrasa foarte mult de puietul capacit,pot spune ca iese din minti cand vede acest puiet-in schimb puietul necapacit o atrage si nu prea!!!
-recoltarea si marcarea tinerelor regine nu se face imediat dupa 10-12 zile de cand am introdus botca matura in nucleul de imperechere,dimpotriva -tinerele matci imperecheate trebuie sa ramana cel putin 45-si chiar 60 de zile in aceste nuclee daca vrem sa avem matci de calitate cat de cat!-recoltarea lor imediata cand vedem deja prime oua in cateva celule din faguri o fac marile peiniere,institute de cercetare,cei ce produc matci asa-sise imperecheate !cu lopata"(in sensul cantitatii dar niciodata al calitatii)pentru a-si putea manifesta si dezvolta la maxim potentialul lor productiv,calitatile si defectele lor ulterioare.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

recoltarea matcilor trebuie sa se faca intotdeauna -de fapt este lege cu L -numai in functie de cerintele apicultorului-niciodata nu se recolteaza o matca de dragul de a se recolta si a fi tinuta in cusca ore,ore zile si chiar saptamani intregi si numai dupa aceea vanduta vreunui client sau prieten-sau daca nu o vand azi o mai tin poate vreo doua zile in cusca pana o vand sau o folosesc.
-orice minut in plus pe care o tanara matca imperecheatasta inchisa in cusca poate face diferenta in anul,sezonul ,iarna viitoare!!!!!!

doua cuvinte de despre aceste nuclee de imperechere
de-a lungul zecilor de ani am experimentat foarte multe nuclee de toate dimensiunile si formele,m-am oprit dupa multe cautari la acesta deoarece pentru mine este nucleul ideal-in luna august ii las ultima matca imperecheata din sezon si incet incet ajunge si cu anumite intariri cu albine sa ocupe la sfarsit de toamna doua caturi cu un total de 12 rame de cat cu foarte multe albine si rezerve de hrana,ajungand dupa cum ati vazut sa ocupe si 8 -12 si chiar mai multe caturi la salcam-dintr-un astfel de nucleu daca nu il las in productie sa culeaga miere pot face din el cu usurinta si 10-20 nuclee de imperechere pe 3 rame de cat si chiar mai mult,in fiecare iarna introduc la iernat un numar de 50-100 astfel de nuclee de imperechere,ca in viitorul apropiat numarul lor sa se dubleze chiar sa se tripleze-despre acest sistem am scris si un articol ce afost publicat intr-o revista italiana de specialitate,avand mare scucces in randul apicultorilor-desigur si aici cresterea matcilor la nivel national si de teritoriu este afidat unor crescatorii mari de cresterea matcilor care folosesc mult sistemul mini-nucleelor tip apidea,cu rezultatele mai putin pozitive pe care apicultorii isi doresc-CANTITATE SI VOLUM MARE NU INSEAMNA INTOTDEAUNA SI CALITATE!!!!dar multi nu au ajuns sa inteleaga acest lucru!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Aceasta este metoda mea ,sau "metoda edy"nu caci am inventat-o eu,eu am preluat-o de la alti apicultori de mare clasa ,am perfectionat-o,am slefuit-o ca pe un diamant cum se zice si astazi are efectele sale pozitive si de mare eficienta,care sunt acestea???:
-eu cu aceste nuclee de imperechere nu numai ca produc regine,dar in fiecare an si cateva sute de kg de miere -marfa,alte sute de nuclee de imperechere fiind auto-suficiente
-trec iarna mult mai bine decat fam. de baza datorita inaltimii ramei si usurintei cu care se deplaseaza pe verticalain timpul iernarii
-sunt primele test de regine in programul de selectie si ameliorare al hibridului sau rasei care doresc sa o testez,de fapt pentru mine in acest sens sunt de o importanta fundamentala;
-daca pentru cativa ani la rand cumparam zeci de roiuri la pachet pentru ami popula nucleele de imperechere(in acei ani aveam si peste 1200 de nuclei tip apidea dar din lemn construiti de varul sotiei mele Andrei),astazi multe cheltuieli inutile sunt evitate prin acest sistem,
-obtinerea cu mare usurinta si minim efort si cu o semplicitate uimitoare de cele mai bune matci destinate productiei si a inlocuirii matcilor necorespunzatoare din fam.de baza in luna martie-proces extrem de important chiar decisiv pentru o apicultura rentabila si de mare eficienta......si cate si mai cate alte avantaje!!!

"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

tassevasi

Citat din: marian_6777 din Ianuarie 10, 2016, 11:32:22 AM
Cu mare placere te adaug la lista mea de favoriti  ^:)^
  Felicitari si pentru ideea ta de a pregati tineri in acest domeniu. Sunt aici pe forum cativa care au demonstrat ca vor sa faca treaba. Sper sa profite de oportunitate. :bravo:

   Foarte  frumos !! =D> =D>

edy

deci ca un mic rezumat la ceea ce am scris pana acum,
-obtinerea de matci de calitate la nivel de amator,semi-profesionist si profesionist adica de la cel care are putini stupi pana la cel cu cateva sute de stupi-este de o importanta vitala pentru viitorul apiculturii noastre,a unei apiculturi de succes-nu are rost sa cumparam matci-suse sau mame si sa depindem in fiecare 1-2 ani de catre acesti furnitori,asat in cazul cand noi avem rase mai deosebite precum carnica,buckfast-odata ce am "descoperit"o varietate de albina valabila putem pentru o anumita perioada de timp sa ne crestem singuri matcile in curtea noastra-desi este bine ca la o anumita perioada de vreo 4-5 ani sa mai achizitionam niste roiuri de la apicultori seriosi si de incredere pentru a evita acea consagvinizare in randul varietatii noastre de albine.
-metodele de crestere a matcilor dupa cum am mai scris sunt o puzderie,fiecare isi poate face metoda,tecnica sa-nu este o sttinta asa de grea producerea de matci-este insa o stiinta sa stim sa le producem bune,sa ne dam seama la timp cand ceva nu merge bine cu albina noastra d.p.d.v genetica,sa "vedem"cand ea incepe sa se degenereze,vedem ca nu mai produce atat de bine,nu este eficienta,se despopuleaza cu usurinta in perioada de primavara-toamna,numai avem lazile atat de pline cu albine ca odata-este vinaclimei,este vina florei si activitatii omenesti dar este si vina noastra a apicultorilor ca inca nu am inteles prea bine anumite aspecte din viata atat de complicata a surorii noastre albina!!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

si ceea ce v-am scris mai sus nu sunt povesti nemuritoare,nu bat campii,nici visuri sau aiureli este purul adevar spus de cineva care a experimentat pe propria pele aceste afirmatii,le-a trait efectiv si le-a experimentat intr-o viata de om,aceste adevaruri nu se pot citi in carti,tratate,simpozioane,etc. sunt prea complicate pentru savanti,cercetatori ,profesori si academicieni-deoarece prea simple sa fie intelese de stiinta care vrea sa demonstreze totul dar care nu a intele nimic de fapt!!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

marian_6777

Citat din: edy din Ianuarie 10, 2016, 06:55:46 PM
.......................
-trec iarna mult mai bine decat fam. de baza datorita inaltimii ramei si usurintei cu care se deplaseaza pe verticalain timpul iernarii
........................
Acum daca sunteti amabil... ce dimensiune au ramele, si cate bucati intra. Restul calculam noi :) :thanks:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

edy

rama acestor nuclee este rama standard de cat,magazie de stup vertical de 10 rame Dadant,iar in aceste caturi din polistirol expandat stau de fapt dor 5 rame de cat avand acele locasuri in care se incastreaza ramele tot din polistirol,eu l-am taiat (aceste locasuri9ca sa stea 6 rame de cat intr-un astfel de corp(magazie).
-de fapt aceste caturi din polistirol a fost o "idee"a mea data unui prieten italian care le-a fabricat in serie la nivel industrial acum mai bine de 10 ani,si sunt ideate pentru a culege miere-marfa roiurilor din polistirol pe 6 rame ,un astfel de roi poate sa culeaga la un cules bun o medie de 4-5 astfel de caturi,in care intr-un singur cat incap aprox. 6 kg de miere ,eu in schimb le-am 2transformat2in nuclee de imperechere a matcilor adaugandu-le un fund din lemn si un capa din polistirol cu un orificiu central necesar hraniii cu serbet pe timp de iarna,sau pentru stimulare,completarea rezervelor de hrana prin adugarea unui hranitor de tip Baravale sau cu depresiune,picatura cu picatura.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

deci ca o mica concluzie-dar extrem de importanta,apicultorul roman ca este amator sau profesionist trebuie sa aiba macar notiunile de baza cresterii matcilor,sa le stapaneasca destul de bine pentru asi produce singur matcile sale de care are nevoie an de an.
-degeaba avem baza melifera foarte buna,degeaba avem logistica si echipamente,tehnologie apicola de cea mai mare calitate,degeaba avem legi,fonduri,degeaba facem intalniri stiintificeetc.daca nu stim sa ne producem singuri matci de buna calitate.
-ori matca de calitate este "cheia si secretul apiculturii de succes"-fara aceasta cheie toate "usile"vor ramane inchise -nu se va ajunge niciodata prea departe!!!-toate visurile si aspiratiile noastre,planurile de viitor si speranta noastra vor fi doar niste iluzii desarte ,precum niste boboci de flori care au dat sa se deschida dar nu au inflorit si parfumat niciodata!

-a te baza intr-un anumit furnitor,pepiniera sau institut care vinde matci este poate bine cand esti la inceputul activitatii tale,dar cu timpul acest capitol al cresterii matcilor in stupina proprie este si va fi de o importanta vitala pentru cine vrea sa continue ,dar mite sa mai traiasca de pe urma albinelor sale!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

dar as vrea sa mai adauga ca asta nu inseamna ca metoda mea este cea mai buna,si de maine toti va apucati sa va cumparati aceste caturi din polistirol sau sa va faceti voi din lemn. Asata inseamna ca am facut publicitate la acest produs!
-am observat ca la noi este tendinta in a copia pe altii ,in special din alte tari sau continete-este un bine dar poate fi si un rau,apicultura lui Dan Margarit din Canada este o realitate diversa,o apicultura,o clima ,flora,mentaliate,etc. diversa de cea a lui Milu 56 din Spagna sau a lui Kiwi Bee din NZ. sau a lui edy din Italia-trebuie sa stim sa luam ceea ce este potrivit pentru realitatea ,apicultura ,clima ,rasa de albine din tara noastra-a incerca un tip de stup mai divers este un bine-sa-i zicem un oarecare progres,insa nu exista o metoda universala de intretinere si exploatare a fam.de albine!!!! cum nici nu exista stupul ideal,inca nu s-a inventat si nu se va inventa niciodata,ca sunt stupi din polistirol expandat,din plastis special sau alte materiale-sunt doar inventii pentru amatori si curiosi,niciodata cele mai mari firme apicole din lume nu-si vor schimba stupii lor din lemn cu acestia din urma.
-daca au in firmele lor si stupi din polistirol,este adevarat,si eu am pe acestia ce contin 6 rame Dadant,insa baza este la fam.de albine intretinute in stupii din lemn pe 10 rame.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

tinumaftei

Ani de zile am fost adeptul nucleelor mici. De fapt foarte mici. Ca sa constat in ultimii 3 ani ca matcile facute de mine (nu foarte multe) sunt mai longevive decat cele cumparate de la crescatori consacrati. Nu am nici un dubiu in privinta apicultorilor care imi livrau matci. Insa am observat ca matcile facute in micronuclei si recoltate (unele nici nu apuca bine sa oua) foarte repede dupa imperechere, chiar daca sunt primite in familie au o durata mica de viata sau se trantoresc mult mai repede. Intr-adevar matcile acestea erau mai valoroase dar sfarseau repede.
Am fost foarte mirat sa constat ce scrie Gilles Fert in Cresterea Reginelor, p83: varsta reginelor la recoltare=7zile>>>15%vii dupa 14 zile de la introducere......, 35zile>>>>90%dupa 14 zile de la introducere.
Am luat la recitit cartea lui Ruttner, care pentru mie era o carte de capatai, si inca nu am gasit un pasaj asemanator. Am citit-o de atatea ori incat poate ca nici nu mai gasesc ce caut acum.
Asta am observat, ca roii facuti de mine cu botci din productie proprie (artificiale), au matci mult mai longevive decat cele cumparate, care erau foarte productive dar care in rare cazuri depasesc un sezon.
Asa ca anul acesta am in lucru deja cutii de nuclei mai mari, si programarea cresterii de matci este facuta astfel incat dupa eclozionare matcile sa stea in nucleu minim 33-35 zile.
Nucleii cei noi sunt asemanatori cu cei tip ICDA, cu trei rame de 1/2 Dadant, rama insa impartita vertical. Am renuntat la caturile de 1/2. Asta este alta discutie. Acum studiez posibilitatea de a-i construi in asa fel incat sa poata fi asezati la nevoie in sistem vertical, ca sa poata si ierna. La urma urmei, ramele acestea se pot rigidiza cate doua si nucleii iernati in cutii standard. Oricum se pot popula cu acest tip de rame mult mai usor nuclei primavara. Acesta este si tehnologia stas de la institut, numai ca ei folosesc rama de 3/4 care imi pare cam mica pentru nucleu.

bucovineanu

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 11, 2016, 10:46:27 PMAcum studiez posibilitatea de a-i construi in asa fel incat sa poata fi asezati la nevoie in sistem vertical, ca sa poata si ierna.
Asa?
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=1556

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 12, 2016, 12:31:45 AM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 11, 2016, 10:46:27 PMAcum studiez posibilitatea de a-i construi in asa fel incat sa poata fi asezati la nevoie in sistem vertical, ca sa poata si ierna.
Asa?
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=1556
Nu stiu daca am vazut chiar la fila pe care mi-ati indicat-o, dar am vazut nucleele dumneavoastra cu 4 compartimente a cate 2 fagurasi. cred ca erau 1/2Dadant : vertical. Eu ii voi face cu trei rame, zic eu, sa aiba un microclimat si mai stabil. Hranitorul va fi in podisor. Cand ii termin voi pune poze. Deocamdata ii fac cu fund fix vreo 50 buc, iar la toamna mai fac 50 cu fund detasabil. Caut acum pe cineva care sa imi faca niste speteze superioare cu decupare, ca ramele sa se poata imbina.
Daca imi puteti spune pe la ce fila din topicul dumneavoastra aveti foto cu detalii despre nuceli!! (Unele fotografii din topic nu se mai deschid)

bucovineanu

Din pacate nu am alte poze cu nuclei. Cu 2 rame in compartiment am unul singur. Ceilalti sunt pentru cate 3 rame jumatati, cu posibilitatea de a le imbina cate 2, pentru a face rame intregi.
Cate ceva se poate vedea aici: https://www.youtube.com/watch?v=nf3cO0GvQi0