Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

edy

CLIMA -aceasta mare necunoscuta sau dilema nu mai este prietena noastra ,a apicultorilor-ea va fi din ce in ce mai capricioasa,va trebui sa infruntam si mai multe probleme in viitor,cele de ieri sunt apa de ploaie,cele de azi greu de invins,cele de maine un mister -noi trebuie sa ne schimbam modul de a actiona,de a vedea lucrurile.

Eu aici in Occident deja  de multi ani m-am confruntat cu aceste probleme,cu care voi de abia incepeti sa va obisnuiti precum mecanizarea,mai bine -zis chimizarea agriculturii,poluarea mediului,disparitia florei spontane,a padurilor,contaminarea resurselor idrice,diferiti daunatori ale albinelor precum calabronii,vespa velutina,-inrautatirea climei,seceta accentuata,inundatiile catastrofice si cate si mai cate !!!!
un apicultor roman de la noi din tara sa vina cu stupina sa in zona mea in timp de cateva luni ar ramane fara albine  in cateva luni(nu ani) de ce??? nu este pregatit sa infrunte aceste probleme.
asta nu inseamna ca nu este un bun meserias,ii va trebui cativa ani(ca si mie)sa se adapteze,aclimatizeze la acest nou ambient asa de ciudat si de divers d.t.p.d. vedere!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Eugen B

Adevarul ca 2014 mai ales dar si 2015 vara nu a fost cules mai deloc

edy

si meteorologii anunta ca anul 2016 va fi si mai calduros si secetos decat 2015!!!! sa speram ca se inseala! daca nu vai de buzunarele noastre!!





"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

atentie! tipa din poza de la profilul meu Cristina Agueira am pus-o deoarece seamana mult cu mine,diferenta ca eu am ceva in plus in pantaloni =))!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

pharaonu75

Citat din: edy din Ianuarie 07, 2016, 01:48:04 PM
atentie! tipa din poza de la profilul meu Cristina Agueira am pus-o deoarece seamana mult cu mine,diferenta ca eu am ceva in plus in pantaloni =))!!!
Ai cateva buzunare in plus??? =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

edy

nu stiam ce poza sa pun din menu forumului,si am pus-o pe ea ,o tipa mai simpatica-nu-mi plac pozele cu fete intristare si serioase-sa ne mai descretim fruntile!!!! :razz:
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Alutus

Astept cu nerabdare sa apara tratatul pe piata. Il voi aseza la loc de cinste, alaturi de tratatele scrise de Gigi Becali, Gigi Netoiu, Giovani Becali, Borcea si alti corifei ai stiintei romanesti. Va fi bataie mare la academie , pe primul loc care se va vacanta. N-ai o poza nud a tipei? Te-a ajutat la tratat?
Sa nu uiti Darie!

bio

Citat din: Alutus din Ianuarie 07, 2016, 04:45:47 PM
Astept cu nerabdare sa apara tratatul pe piata. Il voi aseza la loc de cinste, alaturi de tratatele scrise de Gigi Becali, Gigi Netoiu, Giovani Becali, Borcea si alti corifei ai stiintei romanesti. Va fi bataie mare la academie , pe primul loc care se va vacanta. N-ai o poza nud a tipei? Te-a ajutat la tratat?



Hmm !!..poate nu inteleg eu bine.

  Alutus, stai lin ... parerea mea ca nu-l poti trata asa pe EDY care este mai apicultor decit esti dumneata .

...arata-ne realizarile dumitale apicole si apoi judeca vorbele si ideile lui Edy.

edy

bio esti un prieten!!!!-,iti multumesc ca ma aperi,insa eu si cu alutus suntem "prieteni"la catarama =)) =)) =))
-mai scriu cate  ceva pe forum,mai ma ia la misto,m-am obisnuit cu el :razz: -sunt cal batran si am mancat mult ovaz la viata mea ca sa ma sperii de un "manz"nepotcovit  =)) =)) =)) =))
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

tinumaftei

Citat din: Alutus din Ianuarie 07, 2016, 04:45:47 PM
Astept cu nerabdare sa apara tratatul pe piata. Il voi aseza la loc de cinste, alaturi de tratatele scrise de Gigi Becali, Gigi Netoiu, Giovani Becali, Borcea si alti corifei ai stiintei romanesti. Va fi bataie mare la academie , pe primul loc care se va vacanta. N-ai o poza nud a tipei? Te-a ajutat la tratat?
Si totusi imi amintesc ca Edy inca din liceu publica cate un articol in Romania Apicola, sau cum se numea pe atunci. Pe unul din ele cu un experiment cu niste faguri artificiali inca mi-l amintesc. Pana la urma valoarea unei lucrari sta in aprecierea pe care o dau cititorii acesteia si nu de conjunctura in care a fost scrisa.
Si eu care aveam si eu de gand.........?

edy

Da asa este,colegul nostru tinumaftei vad ca cunoaste putin,sau poate si el a fost elevla acel liceu apicol sau mai mault a fost unul din colegii mei de clasa,eu aveam un coleg care se numea Maftei Tiberiu si imi amintesc de el cu mare placere!!!-ar fi o mare surpriza pentru mine sa fie chiar el!!!!

Pe atunci acea revista de specialitate se numea "Apicultura in Romania"si intr-adevar eu am scris multe articole pentru ea dar numai vreo cateva au fost publicate,lui Elisei Tarta-redactorul sef de pe atunci al acestei reviste imi spunea ca nu avea prea mult spatiu pentru articolele mele-pacat!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

O mica intrebare adresata lui tinumaftei,poti sa-mi raspunzi in privat daca te deranjeaza raspunsul, pe e-mail.:  [email protected]

--care elevi din partea Liceului apicol au stat la capul sicriului lui V.Harnaj de paza in 1988 la capela din cimitirul Belu din Bucuresti timp de cateva ore pana cand au trecut si au adus ultimul salut acestui mare om toate delegatiile de apicultori din lume inclusiv Apimondia ?????
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

tinumaftei

Nu stiu daca am fost la inmormantarea propriu-zisa. Stiu ca erau niste grupe si se facea cumva prin rotatie la catafalc. Stiu ca am stat si eu cateva ore. Imi amintesc ca erau niste lumanari groase fabricate prin roluirea de faguri artificiali.
Da eu sunt Tiberiu Maftei.

tassevasi

Citat din: Alutus din Ianuarie 07, 2016, 04:45:47 PM
Astept cu nerabdare sa apara tratatul pe piata. Il voi aseza la loc de cinste, alaturi de tratatele scrise de Gigi Becali, Gigi Netoiu, Giovani Becali, Borcea si alti corifei ai stiintei romanesti. Va fi bataie mare la academie , pe primul loc care se va vacanta. N-ai o poza nud a tipei? Te-a ajutat la tratat?

    Alutus, nu fi invidios  pe  Edy , el  explica  nu numai  pt  profesionisti  ca tine , suntem  destui  amatori pe aici si nu a-si dorii sa-l  eliminati  ca pe alti  citiva  , acum   multi  si-ar  dori sa-i  aiba  pe  forum si regreta .

Alutus

#464
Mai Edy! Vei fi tu Ţ? Pai ai aci un pretin.
Sa nu uiti Darie!