Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

edy

Vreau sa inchei aici si acest capitol important din apicultura cel al mecanizarii, spunanadu-va ca in tara noastra aceasta problema spinoasa s-a rezolvat in mare parte prin inventarea pavilioanelor apicole de mica si mare capacitate zeci de ani in urma.
-ani in urma cand vorbeam cu F.Panella ii explicam cum noi romanii practicam nomadismul,a ramas placut impresionat de felul nostru de al face,vroia cchiar sa-i fac poze sau schite deoarece avea intentie sa faca si aici in Italia asa ceva,insa din pacate nu am mai avut posibilitatea sa discut cu el ,fiind foarte ocupat fiind mereu pe la tot felul de convegnii sau conferente prin tara si in afara ei,
-deci mecanizarea in apicultura joaca un rol decisiv acolo unde baza melifera nu ofera posibilitatea obtinerii unor recolte multumitoare an dupa an,apicultorii fiind nevoiti sa-si deplaseze fam.de albine la anumite distante nu numai pentru a obtine sporuri ridicate si asi mari media productiei/fam.de albine dar pentru a le asigura lor un cules continuu si al le mentine in permanenta in stare activa,
-si bine cum spunea marele John kEFUS mai demult :
"CEL MAI BUN STIMULENT PENTRU ALBINE NU ESTE SIROPUL CI BENZINA"
traduc:- oricat de mult vom stimula noi in perioada de primavara sau in golurile de cules cu orice fel de siropuri sau chiar miere, niciodata fam.de albine ca unitate biologica complexa nu se va dezvolta si prospera la fel ca un cules natural cat de nesemnificativ pentru buzunarele noastre dar atat de important pentru viata lor!!!!

-
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

Citat din: edy din Ianuarie 28, 2015, 10:16:11 AM
-pentru mine o postatiune fixa in care failiile de albine culeg pe tot sezonul activ are mai mare valoarea decat 10 postatiuni i

  In Romania asemenea zone cu cules permanent  sunt foarte rare si deja in mare parte supraaglomerate . E visul oricarui stupar sa stea pe loc si sa stoarca miere . O asemenea zona la noi este Balta Ialomitei , intentionez ca in urmatorii ani sa duc cel putin 400 colonii de albine in respectiva zona.

romikele

Ai grija pe unde o sa umbli prin Balta Ialomitei, sa nu dai nas-in-nas cu un anumit bastinas!  :rotfl:

D006

Fiecare cu treaba lui ! pe la 15 -25 martie voi duce primii stupi in apropierea Dunarii.

edy

eu iti doresc mult succes si sper sa faci multa,multa miere-important este sa o vinzi la un pret bun,sa  merite efortul si munca ta!!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

PricopArthur

Frumos spus:
"CEL MAI BUN STIMULENT PENTRU ALBINE NU ESTE SIROPUL CI BENZINA"
Miere multă şi inimă curată!

calmusdaniel

#366
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 28, 2015, 04:00:56 PM
Citat din: edy din Ianuarie 28, 2015, 10:16:11 AM
-pentru mine o postatiune fixa in care failiile de albine culeg pe tot sezonul activ are mai mare valoarea decat 10 postatiuni i

  In Romania asemenea zone cu cules permanent  sunt foarte rare si deja in mare parte supraaglomerate . E visul oricarui stupar sa stea pe loc si sa stoarca miere . O asemenea zona la noi este Balta Ialomitei , intentionez ca in urmatorii ani sa duc cel putin 400 colonii de albine in respectiva zona.
http://www.youtube.com/watch?v=roelOvZej4U&list=PL1671p0_LLF4xuUOT1MnXSDCbrJd0P1YG

calmusdaniel

Aviz amatorilor,razboinicul Bio i-si apara Balta Ialomitei cu orice pret! =))

D006

Eu ma duc mai la sud spre Călarași.

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 28, 2015, 04:00:56 PM
...
  In Romania asemenea zone cu cules permanent  sunt foarte rare si deja in mare parte supraaglomerate . E visul oricarui stupar sa stea pe loc si sa stoarca miere . O asemenea zona la noi este Balta Ialomitei , intentionez ca in urmatorii ani sa duc cel putin 400 colonii de albine in respectiva zona.

Dragosh, ai dreptate este un vis...... doar un vis.

Mai stiu si eu pe cineva ...  si-l  stii si tu  pe  doctorashul, ......., amicul tau care spuneai ca stie apicultura si a dat faliment cu super-stupina de 5000 de stupi care si-a facut-o in balta Ialomitei .
La apicultura se pricep toti ... doar  sa-si dea cu parerea , .... realitatea este dura..

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 28, 2015, 07:22:10 PM
Eu ma duc mai la sud spre Călarași.


Ahha, balta mica ii spunem noi...
Daca te gindesti la zona aceea unde sunt plantatiile de pawlownia si anghinare, ce sa-ti spun.......
Mult succes , dar ai grija ca de multe ori socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din .... balta . Colcaie zona aceea de loca.

bio

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 28, 2015, 07:18:02 PM
Aviz amatorilor,razboinicul Bio i-si apara Balta Ialomitei cu orice pret! =))

Nu are ce apara..:)).. este doar saracie.

De-a lungul anilor au trecut multi apicultori prin aceea zona .
Unul din ei un doctorash de la Bucuresti, amicul de a lui Dragosh...:)... avea stupina cu mii de stupi..... a dat faliment , parca a stat cam 2-3  sezoane...
In alt an au venit cei de la Ciucurova, alde nea GUY ..... aveau  stupi multi tare, cita frunza si iarba........ si nu au mai venit ca si-au dat seama ca nu este chiar raiul dupa pamint.

Eu am ramas pe loc ca aici, SUNT ACASA ... si nu-mi mai place sa plec de linga casa. Daca era asa zona buna nu mai imi faceam atitea pavilioane. Daca era asa multa miere aveam o armata de angajati sa invirta la centrifuga ... dar este o zona ca alte zone din Romania.

Apicultura,  nashte povesti care nu au acoperire in realitate.

edy

o mia poezie sa mai relaxam cititorii:

                                                "DIN LANUL FLORILOR DE TEI"

     Azi m-am nascut...din rama galbena
     a centrului de cuib de ceara,
     si zecii de mii surori cum vad...se pierd
     in val-vartejul zilei lungi de vara

    Si eu as vrea  o zi ....sa zbor,
    si sa adun nectarul florilor
    multicolor din ......zara

    Insa ...astept--sa ma-ntaresc,
    mai mult....mai mult!
    pe zi ce trece....o povara!

    Caci eu nu vreau...decat sa strang
    nectarul florilor...atat de mult dorit
    familiei din care....eu fac parte!

   Si nu as vrea ca matca...intr-un asfintit
   sa zica ca nu-s buna ...la nimic!
   si sa m-alunge ..undeva pe-afara!

   Caci nu as sti mai bine de atat
    nectarul lanului din flori de tei
    sa-l pun in camarutele ...din ceara!

    Si daca eu lipsesc...si-un altra poate!
    familia din care ...eu fac parte
    cu greu ea ar putea sa duca mai departe
   
   Cu chin ..cu vai
   recolta zilei...ce un maine
   ne desparte!!!
                                         by edy
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

-N.B. -Cine stie sa citeasca printre randuri in aceasta poezie sta toata esenta apiculturii i multe secrete pe care putin le pot descifra.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

Citat din: edy din Ianuarie 28, 2015, 09:17:24 PM
-N.B. -Cine stie sa citeasca printre randuri in aceasta poezie sta toata esenta apiculturii i multe secrete pe care putin le pot descifra.
Esti tare edy !

edy

si inca una (sper sa va placa la toti):

                     Apis M.Carpatica

   Albina romaneasca -nu se vinde,
   Ea este pentru noi -de cel mai mare pret!!!
   Mai vin si unii care vor s-o schimbe
   Noi ne uitam la ei -cu mic-mare dispret

   Albina noastra-albina carpatina
   De mii de ani....ce zic!....de zeci de mii
   Ea a trait pe plaiurile ..unde
   Si-un Decebal .un Burebista....fura fii!!!

   Albina noastra...e nemuritoare!!
   Si va trai...atata timp cat noi
   Ii vom lasa in fiecare an...o floare
   Si ne vom stringe in jurul ei...un roi!

   Albina noastra este minunata
   Un dar duhovnicesc si sfant pe-acest pamant
   Noi toti stupari cu inima curata
   Sa o cinstim si s-o cantam....pe rand!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy