Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: PricopArthur din Ianuarie 25, 2015, 08:19:25 PM
Va salut cu stima. Din contra vostra, Dragos, ai scapat un porumbel din taste. E prima data cand pe un forum se spune de pozitia reginei in functie de ora, ...
Edy incearca sa arate  ce stie. Lasa-l sa isi etaleze cunostiintele. Ca si Ionel cu multe numere dupa, ce vantura cuibul de albine in ianuarie.

prietenii italieni au inceput sa ma scoata din sarite si incep sa dau din casa , sper sa nu se mai intample ! iubesc Italia !

edy

-ceea ce spune italianu este adevarat,un Scachi are 5000 de fam.de albine si anul acesta va depasi aceasta cifra,poate cu mult,un Dallari,Poletti,Soldavini au care 2000,care 3500 sau 4000 de fam.de albine,un Manfredini a ajuns desigur in societate cu o sora si 10.000 fam. de albine mai demult,un Bonizzoni ,Panella si multi multi altii au depasit cu mult 1000 de familii,multi romani au lucrat si inca mai lucreaza la unii din acestia-deci este purul adevar,ca crezi sau nu este treaba ta,insa fii sigur ca nici unul nu-ti va permite sa-i filmezi azienda apistica , doar in cazuri exceptionale-sa-ti mai spuna ce face si cum face apicultura-glumim????!!!! pricacy taica-privacy!!!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

Ce spuneti voi este ca si cum as fi angajat la Tiriac si m-as lauda cu avera sa ... veniti doar cu informatie pur si cu ce fasceti voi in stupinile voastre .
  Este adevarat ca si eu am fost in italia in vizita la un apicultor dar respectivul era singurul pe talia noastra .

italianu

e italianu » 12 Iun 2013, 19:55

dimineata o gasesti in partea calda a stupului,de la amiaza ,ai sanse f. bune s-o gasesti pe rama de trîntori.
Timpul de vizitare a unei familii e de 4,5 pînà la 7 minute,dupacare incep sa se ....miste.
Fumul trebuie dat cu...chibzuinta,cit trebe si unde trebe(degeaba afumi albinele ce sint deasupra ramelor daca nu dai si-n lada).
Azi dim pe la 7,30 am descchis un stup(primul),oh mama credeam ca retraiesc un cosmar de prin 2002,cind am intrat in contact cu africanizatele,l-am domolit si am terminat vizita normal.
Al doilea,numai ca nu torcea si-i desparteau 5 cm.
In concluzie ca sa gasesti matca trebuie sa :
Citat din: PricopArthur din Ianuarie 25, 2015, 08:19:25 PM
Va salut cu stima. Din contra vostra, Dragos, ai scapat un porumbel din taste. E prima data cand pe un forum se spune de pozitia reginei in functie de ora, ...
Edy incearca sa arate  ce stie. Lasa-l sa isi etaleze cunostiintele. Ca si Ionel cu multe numere dupa, ce vantura cuibul de albine in ianuarie.


Artur,ceea ce zici tu ca nu a mai fost postatpe nici un forum,.....l-am scris eu ...cu ceva timp in urma!
Cind cititi,incercati si sa intelegeti!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

Eugen B

Domnu edy nu ne cunoastem si nu stiu daca cunosti tot forumul in parte. Unele afirmatii cred ca sunt deplasate. Sunt foarte multe tari in care se face stuparit, si sunt foarte multe metode diferite. Am vazut multe documentare despre stuparit, dar in unele tari este masacru, nu stuparit, parerea mea.
Iti garantez eu ca un stupar nu se cunoaste dupa gasitul matcii pe rama. Cred ca ar fi multe alte criterii.
Am vazut pe net multe firme cum storc miere si iau caturile, si in tot procesul a piedut zeci de mii de albine, poate si mai mult.

edy

mie mi se pare mult mai deplasat sa afirmi ca apicultura romaneasca este mult superioara celei italliene, de fapt unde sta aceasta superioritate?????in copac??????
-chestia cu gasitul matcii nu cred ca a plecat de la mine daca cititi mai bine pe pagina 22,eu nu am aceasta mentalitate
-acele firme sunt de undeva de prin Canada sau America de Nord,este o apicultura super-industrializata nu ca la noi,lor nu le pasa daca in mai "strivesc"cateva albine, acolo este industrie pura si nu apicultura.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

mosunick

Citat din: italianu din Ianuarie 25, 2015, 08:41:52 PM
e italianu » 12 Iun 2013, 19:55

dimineata o gasesti in partea calda a stupului,de la amiaza ,ai sanse f. bune s-o gasesti pe rama de trîntori.
Timpul de vizitare a unei familii e de 4,5 pînà la 7 minute,dupacare incep sa se ....miste.
Fumul trebuie dat cu...chibzuinta,cit trebe si unde trebe(degeaba afumi albinele ce sint deasupra ramelor daca nu dai si-n lada).
Azi dim pe la 7,30 am descchis un stup(primul),oh mama credeam ca retraiesc un cosmar de prin 2002,cind am intrat in contact cu africanizatele,l-am domolit si am terminat vizita normal.
Al doilea,numai ca nu torcea si-i desparteau 5 cm.
In concluzie ca sa gasesti matca trebuie sa :
Citat din: PricopArthur din Ianuarie 25, 2015, 08:19:25 PM
Va salut cu stima. Din contra vostra, Dragos, ai scapat un porumbel din taste. E prima data cand pe un forum se spune de pozitia reginei in functie de ora, ...
Edy incearca sa arate  ce stie. Lasa-l sa isi etaleze cunostiintele. Ca si Ionel cu multe numere dupa, ce vantura cuibul de albine in ianuarie.


Artur,ceea ce zici tu ca nu a mai fost postatpe nici un forum,.....l-am scris eu ...cu ceva timp in urma!
Cind cititi,incercati si sa intelegeti!
Acuma daca tot ai dat citatu' da-l pe tot, sa intelegem toata treaba...
Danke!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

italianu

Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

PricopArthur

Citat din: italianu din Ianuarie 25, 2015, 08:41:52 PM
e italianu » 12 Iun 2013, 19:55

dimineata o gasesti in partea calda a stupului,de la amiaza ,ai sanse f. bune s-o gasesti pe rama de trîntori.
Timpul de vizitare a unei familii e de 4,5 pînà la 7 minute,dupacare incep sa se ....miste.
Fumul trebuie dat cu...chibzuinta,cit trebe si unde trebe(degeaba afumi albinele ce sint deasupra ramelor daca nu dai si-n lada).
Azi dim pe la 7,30 am descchis un stup(primul),oh mama credeam ca retraiesc un cosmar de prin 2002,cind am intrat in contact cu africanizatele,l-am domolit si am terminat vizita normal.
Al doilea,numai ca nu torcea si-i desparteau 5 cm.
In concluzie ca sa gasesti matca trebuie sa :
Citat din: PricopArthur din Ianuarie 25, 2015, 08:19:25 PM
Va salut cu stima. Din contra vostra, Dragos, ai scapat un porumbel din taste. E prima data cand pe un forum se spune de pozitia reginei in functie de ora, ...
Edy incearca sa arate  ce stie. Lasa-l sa isi etaleze cunostiintele. Ca si Ionel cu multe numere dupa, ce vantura cuibul de albine in ianuarie.


Artur,ceea ce zici tu ca nu a mai fost postatpe nici un forum,.....l-am scris eu ...cu ceva timp in urma!
Cind cititi,incercati si sa intelegeti!
italianu, nu am citit postarea ta de atunci.  Imi cer scuze in acest sens. Despre pozitia matcii in stup nu se scrie in nici o carte de apicultura.
Asteptam cu interes detalii despre munca voastra ce este de apreciat, nu contre fara de folos. Foarte multi asta asteapta de la un forum de apicultura in genere.
Miere multă şi inimă curată!

Eugen B

eu cred ca putem invata unii de la altii. Nu cred in vreo superioritate. cred ca exista stupari si crescatori de albine. La fel cum gasim fotbalisti si jucatori de fotbal.

Kiwi Bee

#340
Multumesc Edy de raspuns. Asa cum scri tu in aceste postari este si aici. Unii neozeelandezi asi lasaa sotia si copiii la parinti ca sa nu plateasca chirie si altele si el pleaca in Australia la mina sau constructii dar daca nu ai lagaturi/pile sau vreo diploma de facultate atunci in primii 1-2 ani lucrezi pe bani mici. Asa si cu apicutura.

Apropo de filmul postat de Dragos cu stupina italiana. Filmul a fost postat in aprilie si posibil ca a fost filmat chiar in martie, totul era verde si frumos. Pt mine parea a fi primavara.
La sfirsitul filmului apicultorul scrie pe capac data(dar nu se poate citi) si face semn ca are matca(semnul de femela). Dar pt asta de ce a trebuit sa scoata toate ramele? Lea reorganizat putin si a mai dat rame cladite, posibil tinute peste iarna, dar totusi nu vad de ce sa scoti toate ramele.
Nu este pierdere de timp la suuute de stupi?

Referitor la apicultorii Nord-Americani. Intreadevar sint multe filme pe net unde se vad metodele super industrializate ale lor dar nu toti apicultorii de acolo lucreaza asa, ba chiar multi nu sint de acord acele metode. De altfel si argentinienii si Chilienii sin bine pusi la punct cu apicultura si au metode industrializate ...... dar de ei nu se vorbeste caci ei nu graiesc pe engleza.

Intrebare pt cei din Italia dar nu numai:
Aici in Nz si in AUS este un model de Iveco foarte apreciat(dar si alte modele Italiene). Chiar un apicultor comercial de aici si luat un astfel de Iveco si este mai multumit decit de cele Japoneze pe care le avea. Este vorba despre Iveco Daily 4x4, merge numai 4x4.
Apicultorul in cauza sia pus si o macara si in total a ajuns la vreo 80 de mii de euro. Pun o poza mai jos si un film din AUS.

Folosesc apicultorii din Italila acest model de Iveco? Cum sint de multumiti?

http://www.youtube.com/watch?v=hRBZaBvT1BU&x-yt-ts=1421914688&x-yt-cl=84503534


marian sima

Citat din: italianu din Ianuarie 25, 2015, 08:41:52 PM
e italianu » 12 Iun 2013, 19:55

dimineata o gasesti in partea calda a stupului,de la amiaza ,ai sanse f. bune s-o gasesti pe rama de trîntori.
Timpul de vizitare a unei familii e de 4,5 pînà la 7 minute,dupacare incep sa se ....miste.
Fumul trebuie dat cu...chibzuinta,cit trebe si unde trebe(degeaba afumi albinele ce sint deasupra ramelor daca nu dai si-n lada).
Azi dim pe la 7,30 am descchis un stup(primul),oh mama credeam ca retraiesc un cosmar de prin 2002,cind am intrat in contact cu africanizatele,l-am domolit si am terminat vizita normal.
Al doilea,numai ca nu torcea si-i desparteau 5 cm.
In concluzie ca sa gasesti matca trebuie sa :
Citat din: PricopArthur din Ianuarie 25, 2015, 08:19:25 PM
Va salut cu stima. Din contra vostra, Dragos, ai scapat un porumbel din taste. E prima data cand pe un forum se spune de pozitia reginei in functie de ora, ...
Edy incearca sa arate  ce stie. Lasa-l sa isi etaleze cunostiintele. Ca si Ionel cu multe numere dupa, ce vantura cuibul de albine in ianuarie.


Artur,ceea ce zici tu ca nu a mai fost postatpe nici un forum,.....l-am scris eu ...cu ceva timp in urma!
Cind cititi,incercati si sa intelegeti!

Intrebati pe altii cand spuneam eu despre gasirea matci dupa pozitia soarelui pe cer (Dragos stie ).

Trebuie ca stupul sa aibe ramele paralele cu pozitia de unde rasare soarele,dimineata gasesti matca pe primele rame din cuib care sunt in partea expusa soarelui,la amiaza gasesti matca pe ramele din centrul stupului si dupamiaza gasesti matca pe ramele din cuib din cealalta parte .

Am spus asta de mult pe Stuparitu insa invidiosi aia de acolo au sters postarile mele ,ba acum au un topic dedicat gasiri matci si bajbaie aiurea acolo .

PACO

Stie cineva cum ne dam seama daca o matca s-a imperecheat fara sa deschidem nucleul sau stupul ?

bio

#343
La urdinis creste numarul de albine care intra cu polen...deoarece creste consumul de polen necesar pt cresterea larvelor.



Citat din: bio din Ianuarie 19, 2015, 06:40:10 PM
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 18, 2015, 05:01:29 PM
La sfarsitul lui februarie dupa zborul de curatie de ce cantitate de hrana proteica are nevoie o colonie de albine formata din 15000 de indivizi.

..in 24 de ore un kg de albina consuma:
-- 3 g de polen cind nu creste puiet si nu cladeste faguri.
--~ 42 grame polen cind creste pueit si nu cladeste faguri
--56 grame polen cind creste puiet si cladeste faguri


pentru cresterea unei larve se consuma in medie 145 mg polen.

PACO

Mersi ,desi preferam sa nu primesc un raspuns de la tine. Evita-ma te rog ceea ce ma chinui si eu sa fac la adresa ta.