Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

edy

Dragos -stii cine acei apicultori"italieni"din filmatul pus de tine???
-romani de-ai nostri.
-cata meserie stiu ei ,nu stie tot forumul Apiardeal de la cap la coada.fara sa ofend pe cineva-asta-i adevarul.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

-hai sa nu ne mai fixam in ideea ca apicultura romaneasca sau cea italiana sau nu stiu mai care este mai superioara una decat alta,CAZZATE !!!!!.apicultura este aceeasi-in special cu aceasta globalizare dupa cum am scris,
-ceea ce ai scris si tu este adevarat,diferenta o face in apicultura cine are capital , cine investeste mult capital in masinarii,tecnica,tehnologii si alte chestii din acestea.....
-exemple concret: acesti doi italieni la care am fost ieri la ei in azienda sa ii ajut au inceput mult dupa mine insa investind mult in masinarri eu nu ma compar cu ei,sunt un parlit in confront cu ei-insa ei au ceva ce le lipseste si valoreaza cel mai mult:tecnica si experienta apistica-asta este cel mai important,fara aceasta toata tenologia lor si logistica VA A PUTTANE (ESTE INUTILA) cum se zice pe aici,este importanta dar nu esentiala in a avea bune rezultate!!!!!!1
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Problema este alta, apicultura romaneasca are apicultori experti,stapaneste bine tecnica apistica insa nu are mecanizarea si logistica din Occident-de aici mare dorinta a apicultorilor romani de a vedeasi cunoaste cat mai multe detaliii din acest capitol-din toata lumea -este impresionata de "mecanizarea pura"in apicultura,de tot felul de masinarii de la cele mai simple pana la cele mai complicate, cu cat mai multe motoare, chestii ciudate, mai complicate-este de inteles aceastasi ceva foarte pozitiv.
-insa semenii nostri care au lucrat in diverse firme apicole din Occident ca au 400 sau 5000 fam. de albine ,de la un Bonizzoni,un Panella,Sccachi,Soldarini,etc.......si inca mai lucreaza au vazut ca aici mecanizarea in apicultura este ceva normal si firesc,face parte din firma respectiva ca un tot unitar si nu mai mira pe nimeni chestia asta.
-ca unul foloseste bancali de 4 stupi ca Scacchi sau pedane precum Caboni sau face un nomadism cu incarcatura la mana sau cu mici muletti,dumpere,gruette este ceva normal si raportat la economia de azienda si forma ,natura zonei in care-si desfasoara activitatea firma in cauza.

-multi din acesti de-ai nostri apicultori care lucreaza in Ooccident unii ii derad chemadu-i "salahori" sau un fel de" capsunari",insa nu este asa-fiecare are problemele sale in viata,fiecare vrea sa castige in   mod onest o bucata de paine pentru familia sa care este poate in tara si are nevoie de bani,au copii mici, sotii care nu lucreaza,au sotii sau parinti bolnavi,au nevoie de medicamente sau de atatea si atate lucruri necesare vietii fiecare de zi cu zi,
-nu este bine si crestineste sa-i luam in ras,ei sunt fratii nostri,si eu am lucrat ca ei,si ii inteleg foarte bine, nu este usor sa lucrezi printre straini departe de tara sau de familie,insa cine nu stie sau a experimentat pe propria piele aceste lucruri stie doar sa derada.
-desigur ca aici trebuie sa muncesti ca la patron,si ceva se invata ,dar in timp -ca toate lucrurile,insa multi din ei stiu bine meseria si aici doar se perfectioneaza la nivel industrial,nu mai lucreaza cu zeci sau maxim sute de fam.de albine ca in tara ci lucreaza cu sute si sute sau chiar mii si mii de fam.de albine pe o singura stagione apistica.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

Citat din: edy din Ianuarie 25, 2015, 06:21:26 PM
Dragos -stii cine acei apicultori"italieni"din filmatul pus de tine???
-romani de-ai nostri.
-cata meserie stiu ei ,nu stie tot forumul Apiardeal de la cap la coada.fara sa ofend pe cineva-asta-i adevarul.

edy sunt italieni de italieni dar daca la mine un angajat pierde 10 minute pentru a gasi o regina pleaca imediat in italia.

edy

-poate,dar de multe ori gasim o matca in 2 minute, de multe ori ne trebuie mai mult si de 10 minute,poate 11-profesionalismul nu sta in cine gaseste mai repede matca,spre exemplu metoda mea este ca eu nici nu o caut prea mult ,daca o vad bine,daca nu merg mai departe-nu pierd timpul in chestii din acestea-fiecare cu metoda sa.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

edy vad ca suntem de o varsta , crede-ma ca iti gasesc o regina in maxim un minut.

edy

-desigur ca daca scoti imediat 1-2 rame din centrul cuibului ,ai ochiul format ,o vezi si in mai putin de 1 minut,insa se poate intampla ca matca uneori se gasete pe una din ramele spre externul cuibului pe pozitia 2-3 sau 7-8 atunci iti trebuie mai mult de 1 minut,cum spun eu cum ai noroc,uneori o gasesti mai repede,alteori iti trebuie mai multe minute ca sa o vezi,o repet asta nu inseamna profesionalism,cel mult se poate numi noroc .
-stii de cate ori faceam intrecere cu baietii pe aceasta chestie,cine gaseste mai repede matca????-,de fiecare data castiga altcineva ,dificil sa fi castigat de 2-3 ori la rand,noroc pur-nimic mai mult.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

Man , iti spun un secret dar faci cinste !!! pozitia reginei in colonie depinde in mare masura de perioada zile si de unghiu de amplasare a stupului fata de soare.

italianu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 25, 2015, 07:29:32 PM
Citat din: edy din Ianuarie 25, 2015, 06:21:26 PM
Dragos -stii cine acei apicultori"italieni"din filmatul pus de tine???
-romani de-ai nostri.
-cata meserie stiu ei ,nu stie tot forumul Apiardeal de la cap la coada.fara sa ofend pe cineva-asta-i adevarul.

edy sunt italieni de italieni dar daca la mine un angajat pierde 10 minute pentru a gasi o regina pleaca imediat in italia.

Dragos, de ,,meseriasi" ai nevoie pina la infloritul salcimului,dupa is buni si palmasii!
Te intreb daca romanii (din Ro) is asa de meseriasi cum de nu aud de firme care sa depasasca 4-5000 de familii ?
Tu zici ca-ti ia 1 min sa gasesti regina(ceea ce nu prea cred),cu tot timpul care-ti ramine ce faci? Ai putea tine 100 de familli in plus!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

D006

mai talienilor pana nu faceti in Italia un film intr-o stupina cu 5000 colonii de albine eu nu va cred ca asa ceva exista acolo , daca nu crezi treaba cu un minut vino la mine in stupina si facem concurs , sau sa vin eu in stupina aia a ta de 5000 de colonii din Italia ? mai copii , imi sunteti simpatici dar la practica va bag in buzunarul de la spate.

edy

Dragos ,ce scrii tu este bine ,insa aceasta este de multe ori o exceptie si nu o regula ,gandeste-te in zile innourate,cand sta sa ploaie,albinele sunt mai agitate,esti in graba deoarece vrei sa termini treaba-"un cavolo" mai gasesti matca intr-un minut!!!!
-pai filmul cu stupina de 5000 de fam.de albine l-ai pus tu pe jurnalul tau mai inainte, deci nu poti spune ca este un film fals????
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

italianu

Cîti puii mei de filme vrei sa-ti fac?
Am facut ,si-am pus link yuotube pe Stuparitul. Ti-am zis si unde sa mergi sa cauti? Ce mai vrei?
Io nu am 5000 ,si daca i-as avea n-as sta la taclale pe net, da  cuonsc pe Scacchi,Poletti, Dallari Soldavini,si asti se invirt pe acolo!
Nu-ti fie ciuda ,asta-i situatia!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

PricopArthur

Va salut cu stima. Din contra vostra, Dragos, ai scapat un porumbel din taste. E prima data cand pe un forum se spune de pozitia reginei in functie de ora, ...
Edy incearca sa arate  ce stie. Lasa-l sa isi etaleze cunostiintele. Ca si Ionel cu multe numere dupa, ce vantura cuibul de albine in ianuarie.
Miere multă şi inimă curată!

edy

-una este sa cauti matca in luna martie-aprilie sau in toamna si alta este sa o cauti in lunile de vara mai ales in luna mai-iuniecand populatia familiei de albine atinge maximum dezvoltariii sale,trebuie sa faci sute de roiuri sau roiuri la pachet,sau sa populezi mii de apidea,crezi ca te uiti sa vezi matca fiecarui stup,o vezi este bine-nu te uiti de cateva ori pe rama cu albine care o tii in mana si care trebuie sa o scoti din acea familie sau trebuie sa o scuturi de albine si mergi mai departe,
-ca o gasesti in 1 minut,sau 2 sau 4-5 stali linistit ca nimeni nu te da fara din firma pentru aceste tampenii!!!!!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

PricopArthur

Voi in italia faceti o treaba buna. Daca ne aratati ce faceti acolo, puteti sa ridicati apicultura in general. Pentru acest lucru, va multumesc.
Miere multă şi inimă curată!