Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

Buzoianu

Citat din: Buzoianu din Ianuarie 22, 2015, 10:41:13 PM
Citat din: edy din Ianuarie 22, 2015, 10:29:20 PM
-va mai pot spune ca pupele din acele doua botci mai lungi decat normal se dezvolta mai incet, insa nu sunt viabile-personal am lasat aceste botci mai mult de 10 zile si nici in a 15-a zi nu au eclozionat-sa-i zicem o malformatie a naturii decat o eroare de tehnica sau mana mai putin experta.
-este bine ca bigudiul sa fie scos in a 10 zi atunci cand aceste botci mature pot fi folosite in diverse scopuri(introducerea lor in nuclee de imperechere, roiuri artificiale,incubator,pentru vanzare) dar nu in momentul scoaterii lor din familia orfana de mentinere sau chiar din finisor,ci cu cateva ore inainte-este foarte important ca aceste botci mature sa fie "ingrijite"de albinele doici ,sa fie incalzite mai bine pentru o eclozionare mai rapida a tinerelor matci vergine
-desigur mare atentie a nu fi vreo matca imperecheata sau vergine care circula liber in interiorul familiei unde se gasesc botcile respective-scopul bigydiurilor este tocmai acesta-de a le proteja de aceste matci eventuale "libere in circulatia populatiei interne".
Aiureala!
Daca ii scoti bigudiul in a 10a zi ....atunci....
De ce i-l mai pui???
Edy..... .??? Iar ai greșit!
Si vad ca unii te asculta!

Cum este mai fratilor sa vorbești de......
toate matcile pământului  pagini intregi si sa spui ca.....
scoti bigudiul in a 10a zi!
Cum este posibil edy???  Ce meneger apicol ești tu????.....
PADRE EDY

pharaonu75

Buzoiene, mai calca frana... din cand in cand... cu cat mai des, cu atat mai bine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PACO

Ce-mi place cate unul care intra pe forum doar de dragul de a se contra, ce atata apicultura mai avem nevoie si de animatie !

ionel07196555

Citat din: PACO din Ianuarie 22, 2015, 11:12:44 PM
Ce-mi place cate unul care intra pe forum doar de dragul de a se contra, ce atata apicultura mai avem nevoie si de animatie !
Fara poluare .
ASTAFOIE mai lipsea .
Se ridica si ceata aveam noapte 7 >8 grade  :hippo:

Ignatov Andrei

Citat din: Buzoianu din Ianuarie 22, 2015, 10:54:38 PM
Citat din: Buzoianu din Ianuarie 22, 2015, 10:41:13 PM
Citat din: edy din Ianuarie 22, 2015, 10:29:20 PM
-va mai pot spune ca pupele din acele doua botci mai lungi decat normal se dezvolta mai incet, insa nu sunt viabile-personal am lasat aceste botci mai mult de 10 zile si nici in a 15-a zi nu au eclozionat-sa-i zicem o malformatie a naturii decat o eroare de tehnica sau mana mai putin experta.
-este bine ca bigudiul sa fie scos in a 10 zi atunci cand aceste botci mature pot fi folosite in diverse scopuri(introducerea lor in nuclee de imperechere, roiuri artificiale,incubator,pentru vanzare) dar nu in momentul scoaterii lor din familia orfana de mentinere sau chiar din finisor,ci cu cateva ore inainte-este foarte important ca aceste botci mature sa fie "ingrijite"de albinele doici ,sa fie incalzite mai bine pentru o eclozionare mai rapida a tinerelor matci vergine
-desigur mare atentie a nu fi vreo matca imperecheata sau vergine care circula liber in interiorul familiei unde se gasesc botcile respective-scopul bigydiurilor este tocmai acesta-de a le proteja de aceste matci eventuale "libere in circulatia populatiei interne".
Aiureala!
Daca ii scoti bigudiul in a 10a zi ....atunci....
De ce i-l mai pui???
Edy..... .??? Iar ai greșit!
Si vad ca unii te asculta!

Cum este mai fratilor sa vorbești de......
toate matcile pământului  pagini intregi si sa spui ca.....
scoti bigudiul in a 10a zi!
Cum este posibil edy???  Ce meneger apicol ești tu????.....
PADRE EDY

Ma fac ca nu inteleg ca... n-ai inteles !!!
Edy se refera la faptul ca pe "acolo", adica pe langa botci isi mai face de lucru cate o "cumatra" ! :wink2:

Chiar edy spune ca scoate bigudiul pentru a folosi botcile mature in alta parte... poate... unde vrea!!!

Sper ca ai inteles si ca ne dai si noua voie sa-l intrebam pe edy cate una alta, da ?!?

marian sima

Citat din: italianu din Ianuarie 22, 2015, 10:39:28 PM
Cele 2 botci sint asa cauza larvelor care au cazut de pe laptisor,mînuite de un stupar mai neîndemînatic!

Italiene botcile din care cad larvele au malformatii la fel ca botcile din imagini,la a doua fotografie uitete la prima botca de pe randul din spate,botca din stanga.

Botcile care au in ele larve provenite din oua nefecundate sunt mult mai fragile decat botcile obisnuite ,acele doua botci au fost crescute intr-o familie bezmetica careia i sa inlaturat abina ouatoare.

Fotografia este pentru a uimi pe altii si este facuta de un apicultor experimentat.


edy

va rog sa intrati pe acest site:
www.slideshare.net/AlbertoFatticcioni/quaderno-apicoltura-regione-sardegna
"schede tecniche di apicultura
          1of 128 pages
se pot invata multe chestii de aici.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006


PACO

Ca baza materiala cu siguranta ne sunt superiori.


PACO

Unde este Buzoianu ? Deja mi-e dor de el.

D006

Au mai  multi bani in buzunar , aici ne domina !  :)

Kiwi Bee

Citat din: edy din Ianuarie 22, 2015, 11:17:17 AM
pentru Kiwi-bee.
-ce ai facut astazi (ieri) in stupina edy?
- am pus la peste 400 de familii turte de apifonda, intr-o zi de la 8.00 la 17.40(pana s-a intunecat) cu 20 minute de pauza, turte de 1-2,5 kg in functie de greutatea familiei.
Acum in Noua zeelanda(ianuarie) este vara , pacat ca nu poti sa mergi la o firma mare din nordul tarii ,in oraselul (mai bine zis satul)Kaitaia, unde este o mare ferma apicola ,candva ei aveau peste 20.000 de fam. de albine , producand peste 40.000 de matci imperecheate, si 4000 de roiuri la pachet, avand ca rasa ligustica,ceea ce cred ca ai si tu , acolo poti invata si vedea multe chestii interesante.
-daca vrei iti pot da si adresa si nr. de telefon al patronului acestei firme.

Multumesc Edy, am studiat subiectul de mai multi ani si am vorbit cu mai multi din domeniu. Chiar si cu un Bucurestean care a lucrat la o firma mai mare si a ajuns la un salar de 20€/h. Acesta mia spus daca nu ai calificare si nici experienta comerciala sansele sa primesti de lucru pe tot timpul anului este mic de tot(deci numai pe sezon) si vei incepe sub 10€/h impozabil.
Sint multi in NZ care cauta de lucru pe la vreun comercial ca sa invete si mai apoi sa se apuce pe cont propriu. Dintre firmele mari totii au stupi in nord caci acolo domina pomii/tufele de manuka. Zona Kaitaia(citeste pe romaneste Caitaia) este o zona super saraca, urla saracia, am fost pe acolo. Stupinile sint una peste alta dar mierea de manuka a ajuns la preturi ca nicodata:
Singura firma din NZ care nu a cazut la nici un test pina acum(acum 2-3 ani multe firme au cazut la teste in Hong-Kong si Londra - sau nu era calitatea din borcan asa cum scria pe eticheta sau nici nu era in borcan ceea ce scria pe eticheta) are un site pe italiana:

http://www.mieledimanuka.net/

Vezi in partea de jos al acelei pagini mierea la care primesti si cutiuta......   :D  ATENTIE-aceasta miere nu se maninca pt ca prin sistemul digestiv nusi face efectul(ai aruncat banii pe geam).

Procesatorii platesc pt mierea aceea si 28€/kg. Este clar ca totii se imbulzesc in nord la zona Kaitaia - si comerciali din insula sudica. In ultimii 2-3 ani au crescut preturile si se plateste la orice miere ca niciodata(miera multiflora 4€/kg).
Daca comercialii o duc asa de bine(nici unul nu se plinge ba chair sint foarte multumiti - stiu ei foarte bine cum a fost pe vremuri) sa nu te duca in eroare. Trebuie sa ai ani buni de experienta comerciala si calificare ca sa ati dea un salar bunicel/bun. Mam jucat si cu ideea sa ma duc in Australia dar dupa cite am observat nu as primi mai mult de 17-19€/h si nu ati da cazare si este pe sezon, nu te ia pe tot anul. In meseria mea as primi in AUS si 21€/h(zic eu) dar nu este suficient sa trimit aici pt familie si sa ma cazez si eu in AUS.

Deci din cite vezi eu la peste 40 de ani numi permit aventuri. Aici am cheltuieli: 16-17 mii €/an pt chirie cu curent si apa/canalizare inclus. Nimeni din lume nu are mincarea asa de scumpa ca si noi aici in NZ. Familia mea da pe mincare 300€......... pe saptamina  :uimit:  si nu mincam luxos sau mult.

Bine ai venit in NZ!

Acum la ce salar ar trebui sa ma duc sa lucrez - ca sa invat apicultura comerciala - si sa pot supravietui cu familia?

Ramine sa fur cite o idee de la unii ca si tine(daca expui din tehnicile tale) si sami cresc numarul de stupi incetisor.

mosunick

Poate o sa fii surprins. Stiu o tara unde e mai scumpa mancarea ca in NZ: Haiti. Sa te fereasca Dumnezeu sa ajungi p'acolo...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

edy

Asa este Kiwi bee,ai mare dreptate-dar si aici in Italia situatia este la fel,intr-un an ca sa traiesti cu familia intr-un mod decent iti trebuie 17-20.000 euro/an si chiar mai mult.
Spre exemplu am fost ieri 24 gen.2015 la o firma undeva prin Monferrato unde pana mai ieri a lucrat un roman de-al nostru, lucra ca sezonier ,9-10 luni /an si il platea in total in jur de 11.000 euro/luna deci in jur de1000,0-1100,0 euro/luna,insa el vroia sa fie platit cu lunar cu o suma mica si restul il lua dupa aceste luni de munca.
-impeuna cu acesti doi italieni am pus de mancare ,serbet la toate cele 450-500 familii si roiuri ,in timp de 5-6 ore efective de munva,ei imi dadaeau serbetul la mana si eu il puneam acolo unde fam.de albine sau roiurile aveau nevoie, deschizand si vazand rapid si situatia acelor familii,ridicandu-le pe toate la mana ,sistemul american-australian de controlul rezervelor de hrana(ma durea putin spatelle dupa o zi de munca-dar le-am terminat de pus la toate de mancare).
-deci multi patroni aici in Italia platesc la luna o anumita suma sau la sfarsit de sezon, putini platesc la ore o anumita suma -chiar daca unii din ei iti ofera cazare plus curent,apa,gaz in mod gratuit,pentru o persoana singura,un tanar care inca nu are fanmilie poate fi un discurs valabil,daca ai familie este foarte greu,sunt bani putini pentru Occident.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

suzati,am scris prostii-il platea 11.000,0euro/sezon nu pe luna
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy