Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

Buzoianu

Sa va spun si cum ajung romanii pe acolo:
marile ferme au nevoie de sezonieri,cum sunt capsunarii.

edy

-ca utilaje in practicarea nomadismului,cei mai performanti folosesc tot felul de gruette care se pot aplica imediat dupa cabina sau in spatele camionului cu comanda cu fir, sau anumite mulette cu roti din  cauciuc .Bob caturile precum cele folosite in edilizie (constructie) nu sunt foarte folosite datorita greutatii lor mari , sunt de preferit aceste mici mulette construite chiar si pentru apicultura de anumite firme constructoare de masini industriale.
-desigur ca multi folosesc si acele camioane care sunt prevazute cu brat telescopic, ce poate sa depaseasca 6 metri de lungime cand este deschis, sau brat care se inchide (brat rupt) si se aseaza dupa cabina-in acest mod camionul incarcat cu familii de albine ,dotat cu aceste brate sau unele gruette are o mai mica mobilitate pe terenurile accidentate si deci n u poate sa ajunga in locurile putin accesibile.
-deci fiecare ferma apicola se doteaza in acest sector in functie de teren,de zonele de nomadism , de  tipul de stupi si de bancalii folositi/in dotare(bancali de 2-4-5-familii de albine), desi sunt inca multi care fac aceste operatii (majoritatea celor cu mai putini stupi)inca manual atat incarcarea cat si descarcarea stupilor.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Buzoianu

Munca sezoniea a romanilor la marile ferme se rezuma la...hamaleala
Nu ce baliverneaza edy.
Acolo nu te întreabă nimeni de albine.
Sa fii bun de carca si sa nu fii alergic.in echipele de doi unul este prost grămadă si unul mai vechi.
Unii romani încearcă si ei sa aibă proprii stupi,
majoritatea ,cum este romanul ,încearcă sa mai sterpeleasca una alta.
Patronii s-au invatat si nu prea mai angajează romani ca au.......planuri marete(romanii)
De ce credeți ca fuge edy ca de dracu cand i-l întreb unde a lucrat???



edy

-iata cum incet,incet buzoianul nostru incepe sa iasa din anonimat,a fost si el un salahor prin una din aceste firme din Occident,de ce nu din Italia, stie cateva chestii de cum sunt priviti romanii sau ce fac ei prin aceste firme apicole.
-pentru cultura ta generala-tocmai una din aceste firme apicole unde lucrau mai multi romani pana mai ieri ca salahori am preluat-o eu in gestiune ,si ceea ce ai scris este adevarat-nu cumva ai fost unul din acestia care a dat bir cu fugitii-patronul nu a fost asa de multumit cu prestatia si experienta asa de avansata a acestor apicultori romani. Si mai spui ca apicultura romaneasca este dedesubt cea italiana,hai sa fim seriosi-sau crezi ca daca muncesti ca salahor intr-o firma apicola de la noi din tara inveti mai mult???? ma indoiesc!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

marian sima

Salutare.
Pe net am gasit o fotografie.
Eu sunt un apicultor de duminica, :D insa vreau sa vad cunostintele apicultorilor nationali si din afara ,care este parerea dv referitor la materialul din fotografie. :)

Pe urma spun si eu parerea mea.


Buzoianu

Citat din: marian sima din Ianuarie 22, 2015, 09:15:22 PM
Salutare.
Pe net am gasit o fotografie.
Eu sunt un apicultor de duminica, :D insa vreau sa vad cunostintele apicultorilor nationali si din afara ,care este parerea dv referitor la materialul din fotografie. :)

Pe urma spun si eu parerea mea.
Botci putine in......mega familii.......
ASTA SUNT

edy

cum ????!!!! doar atat poti spune???'!!! hai ca glumesti-vrem mai mult de la un expert ca tine,ce naiba-ma dezamagesti tocmai acum????
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

marian sima

Doar atat puteti?
Primul raspuns este gresit. :nod:

bio

Nea' Buzoianu... te rog eu.

... hai sa-l lasam pe EDY sa-si termine aici ce a inceput si dupoa ce termina il intrebam ce nu intelegem.

Daca il intrerupem se pierde sirul ideilor....


edy

uite cum raspunde edy-un pacalici din Italia, salahor si bun de luat in ras:
-sistem folosit:doolittle-american modificat de Pratt numit si metoda transvazarii cu 13-14 cupolini si porta-cupolini din plastic( detasabili),
-rama porta -sipca cu botci este scoasa din familia de mentinere(pastrare a a cestora si nu din finisori9
-cele doua botci fara bigudiuri contin prea mult laptisor de matca si deci din ele nu va ecloziona niciodata vreo matca
-botca cu bigudiul din plastic este buna si in scurt timp va ecloziona o matca de toata frumusetea
-acea sipca contine un numar de peste 10 botci acceptate, insa numai aceste doua (cele fara bigudiuri)nu sunt bune
-introducerea de bigudiuri din plastic nu serveste la nimic, este o operatie inutila si ne face sa perdem foarte mult timp in cazul sistemului industrial descris de mine
-pot sa mai scriu daca vreti.......
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Buzoianu

Citat din: edy din Ianuarie 22, 2015, 09:37:40 PM
uite cum raspunde edy-un pacalici din Italia, salahor si bun de luat in ras:
-sistem folosit:doolittle-american modificat de Pratt numit si metoda transvazarii cu 13-14 cupolini si porta-cupolini din plastic( detasabili),
-rama porta -sipca cu botci este scoasa din familia de mentinere(pastrare a a cestora si nu din finisori9
-cele doua botci fara bigudiuri contin prea mult laptisor de matca si deci din ele nu va ecloziona niciodata vreo matca
-botca cu bigudiul din plastic este buna si in scurt timp va ecloziona o matca de toata frumusetea
-acea sipca contine un numar de peste 10 botci acceptate, insa numai aceste doua (cele fara bigudiuri)nu sunt bune
-introducerea de bigudiuri din plastic nu serveste la nimic, este o operatie inutila si ne face sa perdem foarte mult timp in cazul sistemului industrial descris de mine
-pot sa mai scriu daca vreti.......
Balivernezi complet
1.nu știi ce botci  sunt in bigudiuri............pt ca nu se vad
2.este un sistem jenter deci probabil sunt  12 botci pe leat.
3.asa facem noi in România botcile nu pui de gostat ca italienii!

edy

-eu stiu ce botci sunt ,am uitat sa-ti spun ca vad cu infrarosu,deci stiu ce este in acele botci
-daca faci astfel de botci inteleg ce fel de matci faci pe acolo, dar le si vinzi??'
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

marian sima

Edy ai dreptate in cele doua botci este o cantitate insemnata de laptisor de matca.
Cine a facut experimentul a vrut sa uimeasca pe cei care nu cunosc apicultura ,in acele doua botci au fost transvazate oua nefecundate.
Forma concava a botci din stanga spune in ce stup au fost crescute aceste botci.

Si este adevarat botcile din bigudiu sant viabile,aceste botci sunt mult mai scurte decat cele doua ,eu zic ca diferenta se poate sa fie chiar de aproape 8 mm.

edy

-va mai pot spune ca pupele din acele doua botci mai lungi decat normal se dezvolta mai incet, insa nu sunt viabile-personal am lasat aceste botci mai mult de 10 zile si nici in a 15-a zi nu au eclozionat-sa-i zicem o malformatie a naturii decat o eroare de tehnica sau mana mai putin experta.
-este bine ca bigudiul sa fie scos in a 10 zi atunci cand aceste botci mature pot fi folosite in diverse scopuri(introducerea lor in nuclee de imperechere, roiuri artificiale,incubator,pentru vanzare) dar nu in momentul scoaterii lor din familia orfana de mentinere sau chiar din finisor,ci cu cateva ore inainte-este foarte important ca aceste botci mature sa fie "ingrijite"de albinele doici ,sa fie incalzite mai bine pentru o eclozionare mai rapida a tinerelor matci vergine
-desigur mare atentie a nu fi vreo matca imperecheata sau vergine care circula liber in interiorul familiei unde se gasesc botcile respective-scopul bigydiurilor este tocmai acesta-de a le proteja de aceste matci eventuale "libere in circulatia populatiei interne".
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

italianu

Cele 2 botci sint asa cauza larvelor care au cazut de pe laptisor,mînuite de un stupar mai neîndemînatic!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!