Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

edy

raspuns pentru Stefan 1 (la intrebarile sale):

-de ce albine din Africa care de mii de ani nu au vazut iarna ar fi pastrat perfect mijloacele de lupta impotriva frigului iar rasele noastre au probleme cu iernarile????
R:- orice rasa de albine din lume este in stare sa se adapteze ,chiar si la un nou ambient,dar aceasta nu reprezinta o aclimatizare-ceea ce este cu totul altceva (aclimatizare=sopraviventa speciei sau individului celui mai perfect,idoneo).
-complexitatea caracterelor unui individ nu sunt altceva decat rezultatul interactiunii genotipului si al mediului extern(ambientului)dea lungul anilor ,complexul acestor trasaturi manifestate se numeste fenotip.
-desigur ca aceasta "adaptare"cere un timp relativ mare, chiar de mii de generatii- insa coredul genetic al oricarei specii vivente pe planeta Terra este unul in continua evolutie si deci transformare, unde selectia naturala a jucat un rol important dar nu decisiv in eliminarea sau mentinerea unor rase actuale.
-insa cum afirma si padre Adam, introducerea unor rase dintr-un ambient total diferit(chiar si Africa) intr-un ambient absolut divers poate produce rizultate ce pot depasi cu mult pe cele ale raselor indigene,locale,de ce???
-deoarece anumite rase precum rasele de albine africane(Ruttner)si cele orientali fata de rasele europee de-a lungul evolutiei milenare si-au pastrat si"modelat"anumite trasaturi genetice si deci ereditare diverse ale surorilor acestora europee, acestea din urma fiind supuse unor conditii climatice total diverse si mult mai aspre si-au "slabit"intr-o oarecare masura acest cored genetic.-
-iata de ce un selectioner real trebuie sa aiba in vedere aceste aspecte,iar in programele sale de selectiune cu aceste rase europee trebuie sa "elimine"in selectia sa orice incovenient genetic care poate influenta negativ in viitoarea selectie(exemplu:iernarea in adaposturi )si deci a unei varietati mult mai viguroase .
-cum  ar sti o regina de acolo cand sa inceapa sau sa opreasca puietul in conditiile de la noi???
R:-desigur ca o astfel de rasa africana sau chiar orientala va avea mari probleme cu iernarea,inceperea sau oprirea pontei, insa nimeni nu trebuie sa-si schimbe rasa sa cu cele mai de sus, cine vrea sa lucreze cu adansoni,sau intermisa,etc. trebuie sa mearga in tara sa de origine,ca este nordul,sau sudul Africii, Cipru sau Irak, aceste rase cum am mai spus au un rol deosebit doar in selectia noastra(desigur ca nu oricine poate face pe-a selectionatorul , si vrea sa mai aiba si rezultate,aici nu este o joaca de copii, doar ochiul si mana experta face marea diferenta).
-desigur ca aceste rase (nu europene)odata la venirea frigului,deci al iernii incetinesc ponta,chiar o reduc mult, insa ele formeaza asa-sizul ghem de iernare,insa la temperaturi de 8-10 grade celsius il desfac repede,si matca incepe ponta imediat.
-deci ca concluzie,contradictia pe care a vazut-o Stefan 1 este dar aparenta, deoarece genul Apis era doar un gen care s-a divizat in trei grupuri, care de-a lungul a milioanelor de ani fiecare din aceste grupuri s-a adaptat poate chiar aclimatizat,desi au fost necesare mii de generatii pentru a ajunge astazi la forma actuala,insa fiecare rasa apartinand unuia din aceste grupuri are la baza sa unica trasatura :sopraviventa speciei.
-caci rase africane aduse in Europa sau invers, fiecare are capacitatea de a supravietui noului climat,ambient ,total divers celui originar de plecare,destinul a facut ca ele sa se adapteze mai bine unde ele s-au format de-a lungul acestor ani .
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

Citat din: edy din Ianuarie 22, 2015, 01:33:32 PM
pentru buzoianu,
-cand am spus ca am pus turte la albine,nu am specificat in cati eram, daca eram vreo 20 de insi,care este media pe stup???'
-nu cred ca miroase, poate a transpiratie de atata munca!! :hi:

Edy eu te cred deoarece am intalnit un stupar care zilnic incepand cu 1 martie dadea sirop la 400 colonii de albine.
Nu te mai uita la toti anonimii si mergi mai departe , mie unul imi place ce faci tu aici !

Ignatov Andrei

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 22, 2015, 04:12:41 PM

Nu te mai uita la toti anonimii si mergi mai departe , mie unul imi place ce faci tu aici !

Edy, daca si eu, "dusmanul tau" iti recomand sa continui, inseamna ca e O.K. !

edy

Multumesc lui Dragos si Andrei Ignatov(ma scuz ca v-am dat de "dusmanul meu" nu a fost cu rea intentie,era o afirmatie aroganta din partea mea poate,eu va stimez si va respect mult ca de altfel si pe Dragos si toti forumistii ca sunt sau nu anonimi),
-dar vreau sa subliniez inca odata (oare de cate ori v-a trebui sa repet aceleasi chestii pentru cei din tara?????)ca datorita faptului ca am lucrat in mari firme din Occident,au trecut prin mana mea zeci de mii de familii de albine,deci in toti acesti ani eu mi-am perfectionat tehnica apistica,ritmul cum spunea Stefan1, aici este toata smecheria-multi raman cand aud ca singur intretin sute sau mii de stupi "ca la dentist",chiar precum cazul unuia de mai sus chiar sunt "loviti in propriul orgoliu",nu te cred,pentru ei este ceva imposibil ceea ce afirmi tu;
-atunci le bag si eu vrajeala si spun ca am fost cu vreo 20 de insi-poate asa te cred, dar cu-i ii pasa de cati stupi intretii ???? poate la cei anonimi.
-daca v-as spune adevarul pana la capat nu m-ar crede nici Dragos cu siguranta,eu afirm ca intretin vreo 500 de familii de albine-si asa nu ma credeti,daca v-as spune ca intretin din acest an trei firme cu un total de peste 1000 de familii iarna si aproape 2000 vara de unul singur in ceea ce priveste managementul fam. de albine,m-ati crede?????deci eu v-am spus jumatate din adevar si nu ma credeti,cum ati putea sa ma credeti stiind adevarul 100%,
-insa nu uitati, edy este edy, si multi spun aici ca sunt nebun,un monstru,un fuori di testa -de ce ??? deoarece eu muncesc ca ritm,viteza,tecnica,etc precum 5 muncitori super-calificati,nu este vrajeala, este poate o nebunie dar este realitatea adevarata.
-cine crede bine,cine nu -treaba lui-nu este intentia mea sa jignesc inteligenta si bunul simt al cuiva,
-
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

-desigur nu cantaresc mai mult de 60 de kg (cat un mat lesinat),nu am burta,cum as putea sa ma aplec de altfel,nu stiu ce este aia oboseala,odata intrat in stupina sunt un adevarat( cum spunea cineva) un "speedy gonzzales", sau cum imi spun unii de pe aici un "ninja delle api"-nu ma opresc pana cand nu termin,nici nu mananc ,nu ma uit la ceas sau sa vad unde este soarele,eu trebuie sa termin treaba-REPEDE SI BINE-odata vizitate fam. de albine ,acolo unde am trecut eu stiu ca pentru 10-15 si chiar mai multe zile depinde de perioada ele isi vad de treaba lor si nu trebuie sa mai intervina 2-a zi.Un nebun al albinelor, insa asa m-am format,si sotia ma critica-dar degeaba-eu sunt asa si nimic nu ma poate schimba.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Buzoianu

Ai spus ca ai lucrat la mari firme din occident.
Spune măcar una si eu sun acolo si întreb de tine.
Haide,acum ai șansa sa demonstrezi ca este așa .
Dar nu o vei face,te vei eschiva cu km de postari si vei rămâne in același delir!

edy

"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

Edy sa stii ca eu te cred deoarece am vorbit cu mai multi romani care au lucrat in Italia la albine si toti aveau niste norme uriase față de Romania. Am intrebat un patron cat munceste el , raspuns : dublu fata de un angajat ! Omul facea management , conducea camionul noaptea , ziua lucra in stupi. Creierele spalate din Romania nu au cum sa inteleaga acest mod de viata si acest ritm de lucru . Prefera sa stea cu mana intinsa si sa cerseasca la guvernanti inca un leu la salariu.

D006

Rog echipa de moderatori sa stearga toata mizeria imprastiata pe aici ce un user anonim si certat cu realitatea.
  Lasati-l pe Edy in pace !!!! 

  Mie unul mi se fâlfâie cati stupi are edy , pe mine ma intereseaza informatia difuzata de el . Chiar si cu doi stupi poti invata mii de oameni tainele apiculturii .

edy

-acum doi ani si mai bine pe cand scriam cap. "trecerea la ....." a mai fost cineva care s-a comportat exact ca tine,a vrut sa stie unde am lucrat,i-am spus, stii ce a facut???? a sunat fostul meu patron sa intrebe de mine, a doua zi(fostul) patronul ma cheama si-mi povesteste totul,era ramas surprins, nu am digerat bine chestia asta-vazand cum sunt de curiosi romanii din tara.
-sa fac si eu asa cu unii din voi,ce-ati spune???? sa va cer si eu telefonul de unde lucrati sau ati lucrat sa vorbesc si eu cu patronii vostri, ce vreau sa demonstrez cu aceste actiuni de copiii ???!!!
-poze (una deocamdata) am pus si voi mai pune,insa multe nu pot deoarece vreau sa le pun in aceasta carte,sa va arat voua toate pozele sau sa scriu tot tratatul aici,ce rost mai are sa-l tiparesc peste cativa ani???? sunt multe chestiipe teme apicole de care nu vreau sa se stie pe moment??? cand va iesi aceasta carte atunci ve-ti vedea multe poze si ve-ti citi multe chestii interesante-pana atunci rabdare domnilor!!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

gata cu tampeniile!!!!!

Cap.6.-Utilaje apicole si tehnologii in exploatarea familiilor de albine in Ooccident,

-aici in Ooccident apicultura profesionala este vazuta ca orice meserie in care fara o baza materiala moderna,o mecanizare eficienta nu se poate concepi.
In ceea ce priveste teritoriul Italiei, divers de cel al Frantei sau al Germaniei,este unul colinar, cu putine campii (inafara de cea a Emiliei-romane,sau pianura Padana ),cu un relief deci mai mult montuos-colinar decat de campie-ses.
In aceste conditii,si mecanizarea aici in apicultura a tinut cont de acest relief.
Marea fermelor apicole ,a celor cu un efectiv de minim 200-300 familii de albine in productie,are deci fiecare un magazin cu laborator de extras si conditionat mierea-produsul principal al albinelor.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Acei apicultori care nu au posibilitatea construirii unui astfel de magazin-laborator trebuie sa efectueze extractia mierii la cei care au (desigur si autorizatia de la ASL)  operatie care se numeste "ai terzi".
Multe din aceste utilaje si tehnologii de exploatare a familiilor de albine in Italia a fost descrisa intr-un mod minunat in cartea:"APICOLTURA:ORGANIZZAZIONE,STRUTTURE,LOGISTICA"scrisa de Franceso  Panella si Ulderica Grassone in 2008 (editie limitata-deja esaurita in prezent).
F.Panella este presedintele U.N.A.P.I de foarte multi ani (dar nu mai spun nimic despre el din cauza unora).
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

ca utilaje apicole ,cele mai performante sunt tot felul de centrifugi pentru extras mierea toate motorizate (produse in cea mai mare parte de firma LEGA ,HOBBY FARM,etc),de la cele mai simple si de la preturi de 700-800,0euro pana la cele mai complicate cu timer, cu preturi ce depasesc cu mult 1200,0 euro pana la liniile automatice tip Giordan de extras miera de la 5000,0 euro pana la 20.000,0 euro-deci in utilaje apicole se pot investi mii si zeci de mii de euro-pentru a cumpara doua chestii.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

-alte utilaje apicole mai sunt tot felul de topitoare de ceara,masa de descapacit,pompe padiale sau tangentiale,ad vacuum pentru pompat mierea in maturatoare, deumidificatori de mare si mica capacitate,utilaje pentru descapacit cu cutite vibrante sau cutite incalzite,pentru lichefiat mierea cristalizata sau pentru pasteurizarea acesteiacu pereti dubli inox, cantare digitale pentru controlul greutatii stupilor la distanta din computer,etc.
-multe firme de materiale apistice ofera in mod gratis clientilor lor cataloage cu toate materialele,utilajele ,stupi,rame,etc. pe care acestea le produc sau se pot ordina prin telefon,e-mail sau  anumite site pe internet.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Buzoianu

In Italia inafara de marile stupine care au in general 2-3 mii de stupi si mai rar 5000 ,dar si acolo numerele astea datorită suventiilor sunt ținute......sus .....daca ma intelegeti.
Restul apiculturii este sub România .
Pursisimplu nu ai ce invata de la ei.