Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

edy

Pentru Kiwi bee:
-cand se termina tratatu???l-poate niciodata, la 1200 de pagini ale acestuia ,stiind ca o pagina aici pe forum devine o medie de 4 ar fi de un minim 4800-5000 de pagini de forum, deci ani buni de scris.
-esti a doua persoana dupa Batranul care imi ceri acelasi lucru sa descriu zilnic ce fac eu in stupina-ceva practic imposibil, ar trebui sa deschis un capitol precum a facut primul intitulat:"ce ai facut azi in stupin Edy???"si sa scriu vrute si nevrute,mai multe prostii decat ceva util, doar ca sa scriu si eu ceva, si sa aeti si voi ceva de citit- ce pot sa scriu???-fac aceleasi lucruri ca si cei de fac pe capitolul lui nea Batranul,
-sa intru in detalii cum scot ramele,le bag si iar le scot, (apropo nu inteleg prea bine ce fel de apicultura faci in Noua Zeelanda cand scrii acele chestii din paranteza-imi par foarte ciudate acele operatii pe care le faci tu pe acolo, insa fiecare cu sistemul sau-si apoi ne miram de altii, bah?!)nu cred (si asa cineva spunea ca citeste lucruri mai interesante dintr-o carte pentru incepatori decat pe aici-poate are dreptate-cine stie???, nu vreau sa dovedesc contrariul)ca intereseaza pe multi apicultori , dupa cum am mai scri eu mai sus -sunt sute si mii de metode-cea mai buna este acea personalizata de tine , colaudata sa-i zicem de-a lungul anilor si slefuita de experienta fiecaruia si de sudoarea fruntii celui in cauza.
-si un Antonescu,un Hristea ,Miloiu,Volcinschi, s.a.m.departe au scris carti,metode,procedee-unele uitate de mult printr-un sertar-astazi poate depasite cu mult datorita evolutiei apiculturii,noilor descoperiri stiintifice , personal nu consider aceasta adevarat cheie a succesului in apicultura- daca anul acesta este prost aplic una in functie de el,daca anul este bun si foarte bun aplic una extrem de eficace acelui an in curs-deci si aceste metode se schimba-chiar mult de la un an la altul-cine vrea rezultate constante an dupa an ,desigur.
-cine este rigid in mentalitate si in apicultura,aplicand aceleasi metode,procedee invatate de la bunici , nu are rezultate asa de pozitive, albinele sunt aceleasi-sta in priceperea si experienta noastra obtinerea unor rezultate cat de cat pozitive .
-desigur ca in luna mai la culesul de salcam nu-mi pun caturile pentru cules deoarece mi-am schimbat metoda, sa nu intelegem gresit-" fundatial apiculturii practice" ramane acelasi-se schimba uneori in functie de sezon,flora,etc, doar peretii laterali(paragonanad metodologia apiculturii cu o casa formata din fundatie si pereti).
-
-
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Cap.20-Sunt tanar ....si nevinovat....si-un vis frumos as vrea sa am...apicultor sa fiu o zi as vrea

-ultimul capitol(deocamdata  pentru voi)
-multe aspecte am scris pe cap. "trecerea la apicultura profesionista...".deci nu vreau sa ma repet.
-privesc cu ochii unui tanar care a terminat o scoala....si...sa fiu sclavul vreunui patron care ma plateste vreo 600-700 Ron/luna nu este maximul vietii si aspiratia la care ravnesc atat de mult.
-am o mare pasiune pentru albine insa, multe visuri -cel mai mare - sa devin apicultor intr-o zi, si cine stie?!- poate sa si traiesc din aceasta pasiune...insa...
...baiul e ca m-am nascut poate prea devreme sau poate prea tarziu-undeva prin Romania,
am citit mult despre apicultura romaneasca, m-am inscris si la asociatia din orasul cel mai apropiat de satul meu, legi,articole, decrete, cursuri de calificare, accesari de fonduri europene-mi-au confundat capul ca nu mai stiu de unde sa incep-
complicata chestia asta cu albinele mi se pare , particip la intalnirea de iarna a asilor in apicultura din oras care se tine odata pe luna, cate amanunte, termeni mai auziti inainte, cred ca am gresit sala de curs....din ce in ce mai multa ceata in jurul meu....cer explicatii, amanute,detalii unora...raspuns:"fecior...esti la inceput..ia-o usor , incepi si tu cu cativa stupi, fa experienta ,citeste mult.....nu se mai termina scoala asta care de abia am scapat??!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

dan sebastian

[quote author=edy
-desigur ca in luna mai la culesul de salcam nu-mi pun caturile pentru cules deoarece mi-am schimbat metoda, sa nu intelegem gresit-" fundatial apiculturii practice" ramane acelasi-se schimba uneori in functie de sezon,flora,etc, doar peretii laterali(paragonanad metodologia apiculturii cu o casa formata din fundatie si pereti).
[/quote]
Edy, nu am priceput cum faci productia la salcam fara caturi. Doar din cuib ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

edy

Dan-sensul propozitiei este tocmai invers, cred ca m-am gresit eu nu tocmai asa de bine, scuze deci.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

....cred ca am gresit sa ma exprim, asat e cand vorbesti mai multe limbi,putea sa fie numai una universala,nu ???
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

- in cele din urma am reusit sa am mica mea stupin cu trei familii, sper sa le fac sa treaca iarna, sa mai citesc niste carti, sa fiu mai atent la ce zic batranii apicultori de la cursurile pentru incepatori....

-primavara anului urmator: mare deluzie, toti stupii morti, imi plange inima si buzunarul- mare necaz!!!
dar nu ma las batut si o i-au de la capat, cine stie ??'!! poate va fi mai bine,traiesc cu speranta ca voi reusi ...
dupa doi ani:- am facut ceva experienta, acum am 5 familli,chiar frumoase,daca nu ar fi acest varooa ce bine ar fi!!!-parintii sunt bucurosi, le-am asigurat consumul de miere pe tot anul, cata manaca familia miere nu mananca 10 ursi inainte de a se pregati de hibernare...
dupa alti 5 ani:-hei neica,baiatul e baiat, mare experienta,pe forum scrie si el ceva, are in ograda peste 50 de familii, am invatat sa -mi fac primele matci--ce rusine!!! mai multe trantorite, dar voi mai incerca anul viitor-trebuie sa reusesc-mi-a promis un mare crescator de matci ca ma v-a ajuta,astept cu nerabdare sa invat si acest capitol important al apiculturii....

"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Inca dupa 5 ani: -nu am vrut sa-i inmultesc prea mult ,am vreo 230 de familii si vreo 20 de roiuri, fac de o bucata de timp si pastoral cu pavilionul, trebuie sa-mi cumpar un altul anul viitor, baza melifera m-a dezamagit in toti acesti ani, paduri din ce in ce mai putine, multi apicultori pe o suprafata mica , aglomerari la greu....cata bataie de cap cu bolile puietului,cu varooa???
-voi cauta vetre permanente anul ce vine, sunt satul sa dorm in frig la culesul de rapita si sa ma coc la cel de floarea-soarelui-oare, si in alte tari pastoralul este ca la noi???!
-oare nu era mai bine sa fi studiat mai mult si acum eram si un doctoras ca unul de pe forum sau vreun inginer nuclear prin America???!!!
-si mai vin si nemtii astia si-mi da mai nimic pe un kg de miere,daca ar sti ei cata munca,cat mi-am rupt spatele sa o produc, astia cu euroii fac ce vreau muschii lor, asta e !!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Dar nu ma dau batut, mai citesc si eu pe forum ,ca tot omul si mai vad pe unul prin Canada-cica Dan Margarit, c-am mare tehnologie,prea multi bani aruncati ,de nu sunt ai lui, mai este unul prin Italia,edy cica are vreo 500 de stupi,c-am ciudat tipul , gargara neica la greu, filozofie -cred ca el le hraneste cu asa ceva, mai este unul Dragos-mare experimentator, macar asta ne mai baga cate un filmulet , chiar si in limba rusa-ceva inteleg, altul cica Calmusdaniel da harana proteica cu lingurita ca la bebelusi- nu stiu ce apicultura fac astia-doar ei o inteleg,prostimea casca gura
-gargara si iar gargara, ba astia au transformat apicultura in filosofie pura, concepte superioare neica , de savanti nu gluma-ceva inteleg eu dar ceata la greu- o tai cu cutitul,
-parca era mai simpla apicultura din Manualul apicultorului, ori sunt eu prost ori ceva nu este in regula aici, asa ca oltean-gandesc in mintea mea!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Si mi-am propus cica sa ajung si eu sa am si 500 de stupi-poate lazi goale, ca pline c-am greu, hai ca glumesc-sunt oltean optimist,ce naiba!!-iar  nu ma dau batut,
-ma stai !-ca mi-a venit hernia de disc firas al naibii, las ca-mi angajes niste salahori,fac si eu ca doctorasul,ma apuc de filmat, ba !-dar nu castig ca el 4000 de lei, si astia il mai invidiaza, de parca nu stiu ca creionul este mai greu decat lopata-las ca merg intr-o rala ,sotang sotang si dau ordine lui nea Mihai si Viorel-pai ce nu pot sa fiu si eu patron???!!! la mine in tara- ce ala din Italia e mai smecher????
-ma neica parca era mai frumoasa apicultura cand aveam vreo trei stupi prin curte, naiba de hernie-daca nu ar fi fost anul viitor ajungeam sa depasesc 700 de stupi, cine m-a pus sa ridic caturile pline cu miere ca un disperat-ma chiar ca sunt fraier-muncesc ca prostul de dimineata pana seara si-mi rup si spatele.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Si mai vine unul si baga filme  cu mecanizarea de la americani ,  pai noi ne comparam cu ei??? astia au bani,dolari la greu, leul nostru sarac numai numele e de el, este mai slab decat o capra, dar stiti ce fac??? gata , vand cateva roiuri la primavara si plec sa vad cu ochii mei prin lume sa vad cum sta treaba,la un mos batran ca mine acum astia mai tineri mai scapa vreun secret profesional.
-ma baieti,am plecat bou ..si am venit nu vaca ,ci buhai......pai astia au tehnologie ,baza melifera ca noi nici peste 100 de ani nu vom avea, pai au si suprafete enorme, ma unul m-a invartiti cu jeep-ul sau o zi intreaga ,si la urma imi zice-hei man!!! asta e o bucata mica de tarla cu trifoi rosu-iar sa ametesc, pai ii zic:
hei nea!-pai la bucata asta la noi tabara un sat intreg cu pavilioanele, hei man! asta-i America-all right boss!!! hai sa traiesti-ca la  noi mori de foame.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Ma copii,cursanti,pai asta-i povestea mosului, voi stiti ca parca ieri si eu eram in aceasta sala si-mi ascutiam creioanele si cu gura pana la urechi asteptam orice cuvant sa iasa din gura marilor inaintasi ai apiculturii noastre,
astazi mosul a luat locul ,sunt un suplinitor, deoarece unul a iesit la pensie si presedintele asociatiei mi-a cerut sa-i fac acest serviciu sa va tin cateva lectii de apicultura,
-ma copii!!!- sunteti multi aici prin sala si sincer nu stiu cum sa incep,hai sa va povestesc povestea mosului......

                                                FINE
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Kiwi Bee

Scuze Edy, poate am exagerat putin cu zi-de-zi.
Eu am mai scris si in alte postari de ale mele ca nu am vazut cum se lucreaza intro ferma apicola comerciala. Eu repet multe din lucrari aproape la fiecare vizita. Merg pe instinct si am timp la cei 10 stupi. Evident ca la nivel de 500 de stupi ar trebui sami schimb stilul caci altfel nu as face fatza.
Oricum ati citesc cu placere postarile.  :hi:

edy

Kiwi nu trebuie sa-ti ceri scuze,eu nu ma mai supar asa de usa ca odata, am inceput sa-mi cunosc mai bine romanii mei din tara-doar atat, si stiu cat sunt de curiosi, sa vada cat mai mult-cum se spune sa poata atinge cu mana ceea ce spui tu.
-dar vezi,iar trebuie sa ne intoarcem la cap. "trecerea la .....si cand un Pedro mi-a propus sa scriu acest subiect el mi-a ataras atentia si m-a pus in garda -nu l-am crezut,avea mare dreptate!!!
-pentru mine acel capitol mi-a lasat un gust amar in gura din mai multe motive si acum nici nu vreau sa ma mai gandesc la acesta,din pacate.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

cateva aforisme de-ale lui edy:

"IERI eram un prost (asa ma considerau mica multime a celor asa-zisi inteligenti)-ASTAZI am descoperit ca sunt un geniu-MAINE-astep aceasta confirmare(din partea majoritatii ,adica a celor ignoranti)"

"Multi sunt visatori,le place sa viseze cu ochii deschisi,REALITATEA pentru mine este o obsesie prea mare a vietii mele ca sa renunt vreodata la ea".

"Adevarul spus din gura unuia nu este acelasi spus din gura mea-si eu vreau sa-mi bag degetul in rana"
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

pentru Kiwi-bee.
-ce ai facut astazi (ieri) in stupina edy?
- am pus la peste 400 de familii turte de apifonda, intr-o zi de la 8.00 la 17.40(pana s-a intunecat) cu 20 minute de pauza, turte de 1-2,5 kg in functie de greutatea familiei.
Acum in Noua zeelanda(ianuarie) este vara , pacat ca nu poti sa mergi la o firma mare din nordul tarii ,in oraselul (mai bine zis satul)Kaitaia, unde este o mare ferma apicola ,candva ei aveau peste 20.000 de fam. de albine , producand peste 40.000 de matci imperecheate, si 4000 de roiuri la pachet, avand ca rasa ligustica,ceea ce cred ca ai si tu , acolo poti invata si vedea multe chestii interesante.
-daca vrei iti pot da si adresa si nr. de telefon al patronului acestei firme.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy