Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

PACO

Nu este vorba de Italia sau Romania, ideea ar fi sa iernezi in conditii cat mai grele pt. a face o selectie naturala cat mai buna.
  1. Eu nu am de gand sa mi pregatesc stupii pt. pastoral in Siberia.
  2. Este indicat pt. cei ce se ocupa de cercetare in selectia stiintifica a matcilor.
  3. Daca se merge pe acest tip de selectie la nivel de stupina comerciala faliment total scrie pe noi, nu mai zic ca daca facem selectie naturala si cu varooa si in privinta golurilor de cules nu mai are rost sa faci apicultura.
   4. De ce sa ofer albinelor cele mai rele conditii de iernat cand pot sa le ofer altele mai bune de care pot dispune in mod constant in fiecare an.
Mai am o intrebare: Trataul unde este ? Nu stiu de ce dar seamana din ce in ce mai mult cu sindromul Maximus.
   Eu sunt un incepator dar la nivel de tehnolgie apicol cele spuse de tine nu depasesc nici un manual pt. incepatori pe care l am citit. Stii toate rasele, toate tipurile de nuclee, ai 500 de stupi, faci selectie stiintifica etc, frate date concrete ai: cat e productia ( pe 5 ani), cate matci produci, un film de la o extractie, un film cu tehnologia cresterilor matcilor etc.

 

edy

Raspunsuri:
-orice rasa de albine chiar si cele africane sunt in stare sa reziste la ierni nu de -25 de grade dar mai mult ,chiar si de -40 --50 grade celsius, si in conditii de maxima umiditate daca au rezerve consistente de hrana si populatii numeroase,
-daca vorbim si de durata iernii, atunci lucrurile se schimba mult, insa rase precum carnica,caucazica ,hibridul buckfast ,melifera,etc. nu au probleme cu asa ceva si stim care sunt zonele lor de origine(nu tarile-ci zonele),
-ceea ce am scris se refera in special pentru cine vrea sa faca selectie sau sa creasca matci, cine vrea sa faca miere multa desigur ca anumite adaposturi ,pavilioane in conditiile tarii noastre sunt bune, important dupa cum scriam este sa trecem iarna cu cat mai multe familii indiferent de sistem si metoda.
-acesta carte se numeste tratat si nu jurnal, cine vrea date ,calcule matematice recomand jurnalul lui Dragos, si deci ca orice tratat nu acorda importanta rezultatelor de productie personale, deoarece aceste date pot induce in erore pe cititor si nu sunt afidabile in timp.
-inn 10 ani de apicultura avem 10 rezultate, odata la 5 ani se poate face o medie ,fiecare si-o poate face, in toate cartile,manualelel de apicultura sau tratate nici un autor nu spune ca in anul cutare a produs,a facut nu stiu cata muiere,roiuri,etc. chestii fara interes-insa doar la noi romanii este aceasta fobie de a arata cat de grozavi suntem noi, cat de mari apicultori-hai sa fim seriosi,
-Dragos spune ca Romania este mai tare decat Italia in apicultura,ca procedee,etc, ca numar de fam. de albine, productie de miere si alte chestii inutile-atunci de ce vreti date asa de precise din Italia, o martoaga a apiculturii mondiale????
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

Citat din: edy din Ianuarie 14, 2015, 08:19:20 PM
-Dragos spune ca Romania este mai tare decat Italia in apicultura,ca procedee,etc, ca numar de fam. de albine, productie de miere si alte chestii inutile-atunci de ce vreti date asa de precise din Italia, o martoaga a apiculturii mondiale????
Nu ne intereseaza strict italia , vrem sa te vedem si pe tine la față , să vedem un film cu stupina ta , eventual sa venim pe capul tau , chestii de genul acesta . macar sa-l cunoastem personal pe autorul tratatului de apicultură .

edy

Desigur ca voi cu 80-100 de stupi faceti mai multa miere dacat un apicultor italian cu 200,deoarece aveti posibilitatea sa faceti 2-3 culesuri de salcam, rapita de tei,floarea-soarelui-in multe tari din Europa asa ceva nu exista, clima Romaniei o permite, noi aici (ca stationari vorbesc)daca facem o medie de 20-30 kg de miere-marfa/colonie/an este grozav, cine face pastoral nu poate face 6-7 sau mai multe ca la noi ,doar cateva pe an ,daca anul este bun poti faci si o productie dubla de cea mai sus.

-o chestie importanata.
intre apicultorii din tot Occidentul nu se vorbeste, nu este asa in voga ca la noi productia medei /colonie,nu exista aceasta fobie,manie,obsesie preosteasca ca la noi, del tipo:ba Gheorghe care-i medai ta pe anul asta???? 20 de kg, ba ,,asta...sa vezi ce tare sunt eu ,am facut 20 de kg doar cu nucleeele de imperechere...sunt bazat bre....sunt profesionist nu gluma-prostiii romanesti!!!!
-cui ii pasa de productia ta pe stup??? te-ai plimbat cu pavilionul de i-au sarit rotile prin toate hartoapele romanesti si cloclaurile -asta-i secretul-ai prins un an bun si ai facut multa miere-iti voi da un premiu sau vreo diploma.
-aici la fraierii de italieni nu se vorbeste de astfel de chestii stiintifice,de inalt nivel,suntem cu multi ani in urma,prin 1800 toamna, nu ne intereseaza nici prea mult cati stupi are vecinul , ne vedem de viata noastra si de lucruri obisnuite,normale.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Dragos,ai rabdare frate!!! am spus ca ne vom auzi prin primavara acestui an, asa ca ma ve-ti putea trage intr-un filmulet sau poza, ma ve-ti vedea la fata,curiosi mai sunteti bre......!!!!??!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

PACO

Nu ma refeream la cine e mai smecher in productie, ci doar la calitatea matcilor.Randamentul unei matci este dat si de productia de miere.Tot aud la tine tot felul de incrucsari si de rase,frate eu vorbesc de matci recordiste, cat produc? 20, 30 kg.Sa inteleg ca daca nu ai avea o selectie asa de buna ai face 10kg/an.
Margarit scria pe fiecare stup cat a recoltat, scuza ma dar eu iti garantez ca in aceleasi conditii de cules orice matca a luii " nea Vasile" din Romania face 20 kg/an, fara nici o incrucisare si fara o selectie stiintifica cum pretinzi tu ca faci.

D006

Citat din: edy din Ianuarie 14, 2015, 08:33:42 PM

-o chestie importanata.
intre apicultorii din tot Occidentul nu se vorbeste, nu este asa in voga ca la noi productia medei /colonie,nu exista aceasta fobie,manie,obsesie preosteasca ca la noi, del tipo:ba Gheorghe care-i medai ta pe anul asta???? 20 de kg, ba ,,asta...sa vezi ce tare sunt eu ,am facut 20 de kg doar cu nucleeele de imperechere...sunt bazat bre....sunt profesionist nu gluma-prostiii romanesti!!!!
-cui ii pasa de productia ta pe stup??? te-ai plimbat cu pavilionul de i-au sarit rotile prin toate hartoapele romanesti si cloclaurile -asta-i secretul-ai prins un an bun si ai facut multa miere-iti voi da un premiu sau vreo diploma.
-aici la fraierii de italieni nu se vorbeste de astfel de chestii stiintifice,de inalt nivel,suntem cu multi ani in urma,prin 1800 toamna, nu ne intereseaza nici prea mult cati stupi are vecinul , ne vedem de viata noastra si de lucruri obisnuite,normale.

  din aceste modive romanul EXPORTA MIERE iar OCCIDENTUL IMPORTA MIERE  In PLM noi romanii avem acest defect , ne pricepem la productia de miere !  Noi nu stim chestii stiintifice gen băgat deștu in cur la regină ...

D006

Singura diferenta in favoarea stuparului occidental este faptul ca el de peste 70 de ani are acces la bani aproape moca pentru stuparie . Noi romanii ne-am descurcat cum am putut si abia in timpul lui Boc am prins ceva bani . In rest numai miere si iar miere pt. occident , la urma urmei si stuparul din Italia trebuie sa mance ceva miere !

edy

si cu ce va incalzeste pe voi ca Romania exporta mierea si Occidentul o cumpara , pai care -i mai destept ???? voi va rupeti spatele, sa faceti multa productie,record daca se poate, vin capitalistii va da pe la nas niste euroi si va dau ceata, adica va cumpara mierea voastra aproape gratis??'  hai ca sunteti smecheri, baieti,baieti!!!
-tineti-o tot asa si exportati neica toata mierea, capitalistii au nevoie de mierea romaneasca obtinuta cu sudoarea voastra. Asa dormiti mai bine noaptea!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Nu cred ca este chiar asa Dragos, nimeni nu mi-a dat un euro pentru albine aici, daca am avut nevoie de ceva bani la inceput m-am dus la banca italiana si am facut un imprumut, nu credeti ca aici ploua cu bani, finantiamente cu fondul pierdut poate au fost multi ani in urma in special in zonele defavorizate ale Italliei precum Sardegna sau zonele din sud.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

pharaonu75

Edy, mie prea putin imi pasa cine imi cumpara mierea, atat timp cat imi da pe ea pretul cerut de mine!

Dragos "te-a simtit" ca te agiti cand flutura superioritatea apiculturii romanesti asupra celei italiene si "te arde" cu tupeu! deja te-a distras de la ceea ce iti propusesei initial sa faci si te-a angajat intr-un razboi pe care il pierzi din start . Dragos era extraordinar in pozitia de senator roman... atat de bine se pricepe sa bage intrigi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PACO

Nu vreau sa ma intelega cineva gresit ca fiind arogant sau altfel, in condintiile de anul trecut cand albinele nu au vazut nectar intre 1mai si 25 iunie si am prins jumatate de cules la tei si un cules de floarea soarelui, ambele cu o secretie de nectar medie si cu familii medii ca si dezvoltare am facut 25 kg/famile.Nu fac o selectie stiintifica a matcilor, dealtfel nu stiu cine se poate lauda in Romania cu asa ceva, totusi nu imi dau seama de selectia ta daca productia nu conteaza.

PS. Am bagat stupii plini de miere la iernat fara completari cu sirop, poate daca eram mai pragmatic scoteam 30 kg/famile.Crede ma este putin.

edy

Scopul selectiei nu este numai acela de a face ca familiile noastre sa depaseasca cu mult media de productie cuprinsa pe mai multi ani(5-6), scopul real al selectiei este cu totul altul, a se vedea padre Adam- el nu a creat buckfastul ca aceasta albina sa faca tone de miere/stup, unicul sau scop era sa obtina o varietate rezistenta la aceal parazit traheal acarapis woodi care a decimat in totalitate albina englezeasca.
Cine nu stie cu ce se manaca acest capitol al apiculturii-al selectiei-vorbeste de familii recordiste,se gandeste numai la miere multa-insa daca vreau acesta foarte simplu-intensific la maxim il heterozisul albinelor mele si am rezolvat treaba-eu ca selectionator am un alt scop,cu totul divers de cel al unui apicultor-producator.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

PACO

Daca a urmarit numai asta a muncit degeaba, parazitul traheal se combate acum foarte usor cu tratament si intre timp au aparut alti paraziti. Fii sigur ca a urmarit si productivitatea,.

edy

DA nea Pharaonu,aveti mare dreptate,am vazut ca DRAGOS fiind atacat pe jurnalul sau de unul cu paharul de vin in mana adica bio si de altii la capitolul salariul sau venitul sau de aproape 4000 lei a venit pe tratatul lui Edi-si va fi mereu binevenit ca si toti forumistii(chiar daca uniii precum PACO nu inteleg sau vreau sa stie mAI MULTE CHESTII-LE DAU DREPTATE), sa ma agite-pe mine nu ma intereseaza care apicultura este mai tare sau mai performanta, toti suntem romani, si toti apicultori-deci fiecare din noi vrem sa stim cat de multe si sa traim cat mai bine din munca noastra cu albinele.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy