Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

edy

Unele dintre cele mai mari firme din lume au in dotare acesta rasa de albine cu rezultate excelente acolo unde clima este dulce atat vara  dar in mod special iarna,acolo unde sunt mari culesuri de productie pe aproape tot sezonul activ,si acolo unde tehnologiile sunt unele dintre cele mai moderne,sa zicem ca aceasta rasa este o rasa moderna,emancipata-si daca i se va da toate aceste conditii nu va intarzia sa ne rasplatesca din plin si indesat pentru toate eforturile noastre.
Personal in anii favorevoli am obtinut cu acesta rasa cele mai mari productii ca media pe stup timp de 5 ani de zile,cu rezultate exceptionale. Pacat ca in ultimii ani timpul s-a schimbat foarte mult,nu mai avem demult 4 anotimpuri,ci 3 sau chiar doua,poluare ambientala si genetica a patrimoniului apistic s.a.m.departe.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Insa din punct de vedere genetic si al selectie albina ligustica este unica rasa de albine europeana care poate si trebuie sa fie folosita ca baza,fundatie genetica pentru viitoarele combinazii selective ,nu numai din parte materna dar in mod special si din parte paterna in indelungatul proces selectiv de inglobare continua a caracterelor dominante in mod special in generatia succesiva a F2-F7.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

italianu

Citat din: edy din Decembrie 10, 2014, 02:10:13 PM
Piana si altii ca el faceau matci la nivel industrial pe care le vindeau in toata lumea,de selectie poate ca nici nu aveau habar,darmite sa o mai puna in practica.
Da-mi si  mie numele acelor selectioneri de buckfast,carpatina si carnica de aici din Italia si Romania care fac selectie a acestor rase pe aceeasi vatra,grazie.
Ti-as da si tie din aceste matci ca sa te faci boier daca mai intai te prezinti si tu.

In ce priveste selectia,si badea Ghio,din Apahida facea selectie,facind regine din familiile ,,recordiste",in ce priveste Piana era renumit ptr reginele lui! Sau tu mergi sa-ti cumperi matcile de la Pinko Palino,in loc sa apelezi la Singer,Sklenar,
Thaler,Bonizzoni,La Terza,si daca vrei mai sint!
Daca incepeai cu... ,,aici va traduc o carte de apicultura........" ,asa cum am inceput eu pe ,,stuparitul"(sa nu se creada ca fac ,,tifo" ptr ei,dar atunci erau doar ei),atunci totul era OK! Dar se vede ca suferi de ,,dedublare de personalitate",si daca la Dan Sebastian si alti le place sa fie pacaliti,ca sa nu zic altceva,atunci ,,vai avanti ,che vai bene"!
P.s. matcile m-i le fac singur,,sono capace",si nu putine!
P.s.s de unde ai iesit cu ,,sir" Keld Brandstrup? Pai ala-i din Danemarca! Cum spunea sir Wiliam, ,,este ceva putred in Danemarca"!
In ce priveste ,,prietenul tău" ,Keld ,face regine de tot cacatul(cele imperecheate pe insula) ,neumplind lada de zece decit la melata(si acolo cu rezultare mai mult decit misere)!
Cum se spune la sacul laudat nu te duce cu sacul spart!
P.s.s. marian sima ,pe mine nu mai intrebat de cupulele alea americane,care sint de la firma ,,JZ/BZ",poate pe un alt italiano vero!
P.s.s.s.s..SE VEDE DE LA O POSTA CA TRADUCI DE UNDEVA!!!!!!!! :nono:
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

dan sebastian

#93
Citat din: italianu din Decembrie 11, 2014, 08:33:16 AM
daca la Dan Sebastian si alti le place sa fie pacaliti,ca sa nu zic altceva,atunci ,,vai avanti ,che vai bene"!
P.s. matcile m-i le fac singur,,sono capace",si nu putine !
Faptul ca imi place sa citesc mult il consider un lucru benefic. Sa nu crezi ca sunt asa de usor de pacalit. Posteaza niste poze si filme pe pagina ta si le voi urmari cu placere. Daca ai si cunostinte de genetica gen f0, f1 etc. evitarea consagvinitatii exprima-le ca sunt bine venite.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

italianu

Aici nu am pagina,ar fii prea mult,dar poti sa mergi in ,,poze de departe" pe stuparitul si in afara pozelor ma vezi si ,,life"!
In ce priveste genetica,ma opresc la a cumpara o matca (de ex carnica Singer) si trag din ea! Ptr mine e o f0. Ficele f1,mai departe nu merg cu trasul!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

marian sima

Italiene nu te mint.
Intrebarea a fost pusa pe jurnalul lui Dragos Pag 558.


Online marian sima

Re: Jurnal apicol
« Răspuns #8355 : Octombrie 09, 2014, 08:36:58 p.m. »

    Citat

O intrebare pentru colegul,Italianul.
In italia se gasesc botci ca cele din imagine?

I-mi trebuiesc cateva si aici nu gasesc.

* botca_artificiala.jpg (4.35 kB, 150x109 - vizualizat 280 ori.)

* laptisor.jpg (2 kB, 114x100 - vizualizat 274 ori.)

tuturicius

Citat din: italianu din Decembrie 11, 2014, 08:33:16 AM
P.s.s.s.s..SE VEDE DE LA O POSTA CA TRADUCI DE UNDEVA!!!!!!!! :nono:
Eu nu stiu italiana, asa ca lasa omul sa traduca ... sa "ne" traduca ...
Mi-a mai sarit mustarul o data pe o pagina unde se trezise unul lingvist. Acum te-ai trezit tu  sa fi detectiv ... I-ai comunicat, ne-ai comunicat o data ca traduce de undeva. Ok, ti-ai exprimat parerea. Dar acum la fiecare postare a omului ai de gand sa fii zgomotul de fundal ... traduce ... traduce ... traduce ... ?
:coffee: Dau o cafea, italiana, tare, si un briosh, ca e dimineata, nu te supara si lasa omul te rog sa vorbeasca. Iti multumesc!

dan sebastian

De ce nu iti faci pagina si aici? Imi consuma suficient timp un forum. Nu am timp sa vad care e ok si care nu prin stuparitul. Aici mi-am facut deja prieteni. Copiezi ce ai postat acolo. Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

italianu

Scuze,se vede ca am lipsit la ora aia :)!
Eu aici folosesc doar nicot,si pot spune ca sint comode ptr mine!Alea in Italia nu le-am mai vazut in comert(si am fost si la oarece tirg apicol)
Daca te uiti bine in acel filmat,in care explica cum fac ei regine,s.a.,o sa vezi o poza cu o cupula pe care scrie JZ/BZ.
Eu am remarcato ddeoarece am vazut custile de transport matci de la ei,
Sint cele cu un tubulet care se umple cu turta!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

ciucur

Dragi colegi italianu si edy,

Eu ca incepator sunt curios sa invat cat mai multe, sa incerc sa inteleg diferite metode de lucru.
Consider ca amandoi aveti o experienta mare in spate care pusa in acelasi loc nu poate decat sa ajute.
Renuntati in a va contra, este pacat ca acest gen de discutii despre diferite metode de lucru sa se opreasca. Sigur ca fiecare dintre noi are o doza de mandrie dar incercati sa subliniati/detaliati lucrurile cu care amandoi sunteti de acord. Lucrurile care va deosebesc in activitate/opinii lasati-le pe mai tarziu, ele vor fi reglajele fine in acest fel de topic.

Acum v-as ruga sa scrieti un pic si despre experientele dvs. cu carnica.
Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

marian sima

Eram curios de dimensiunea acelor botci,vreau sa le reproduc.
Am sa le construiesc pe botca nicot ,ii pun un guler si un piciorus,am prezentat eu ceva si am cerut un mic ajutor de idei dar pauza.

Aseara am turnat niste botci nicot pentru rama nicot pe care vreau sa o fac,decat ca vreau ca celula in care va intra matca sa fie mai hexagonala si sa aibe inclinatia naturala.

LA amestecarea materialelor eu folosesc un dispozitiv ,acela a creat mici bule de aer in solutie ,trebuia sa mestec cu spatula.


edy

Fiindca italianu nu are pagina il las pe el sa continuie aceste capitole......salutare!!1
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Ignatov Andrei

Citat din: edy din Decembrie 10, 2014, 02:10:13 PM
Piana si altii ca el faceau matci la nivel industrial pe care le vindeau in toata lumea,de selectie poate ca nici nu aveau habar,darmite sa o mai puna in practica.
Da-mi si  mie numele acelor selectioneri de buckfast,carpatina si carnica de aici din Italia si Romania care fac selectie a acestor rase pe aceeasi vatra,grazie.
Ti-as da si tie din aceste matci ca sa te faci boier daca mai intai te prezinti si tu.

Nu tin partea nimanui, fiecare cu stiintza sa, dar aici... ai cam dat cu batul in mocirla !!!

italianu

Edy, ce spui tu (in anumite locuri dai cu batul in balta) sint lucruri bune ,DAR nu spune ca ai facut TU !
Nu era mai bine sa spui,,am citit si va traduc"?
Stii unde mi-am dat ptr prima data seama ca traduci? Ai spus apis MELIFFICA ligustica!!! :hippo:
Si te-am tras de urechiuse,da' tu nu si nu ca ai ,,esperienta'!
Pe cei noi sau cei naivi îi poti imbrobodii,da pe un ,,danielus71" alias italianu,sau pe un Ignatov si altii ,las-o jos ca macane!
Uite ca sa vezi ca-s baiat bun ,nu te mai intrerup,da' vezi ca daca gogosile îs prea mari ,îmi calc promisiunea si revin cu urechiatul!
Saaalveeee!

P.s Marian,nu ai incercat sa intri pe site-ul de la JZ/BZ,sa vezi poate-ti trimit. Probabil v-a trebuii sa platesti in avans!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

edy

Mai fratilor,s-a trezit si mos Ignatov,vechiul meu dusman....bine ai revenit mosule ,mai sunt vreo doi ,ii astept si pe ei sa se trezeasca,
ma expertilor, astia care ii mananca pe undeva.....deschideti-va mai oameni buni o pagina a voastra si scrieti vrute si nevrute,traduceti si voi de prin tot felul de manuale si nu o mai faceti prea inteligentii,daca aveti sange in ......lasati-ma in prostia mea si nu va mai bagati in fundul meu...sunt destui care imi scriu si ma roaga sa continui,si voi credeti ca daca interveniti ma sperii de niste salahori sau cum bine va zicea Dragos de niste pinguini ca voi...duceti-va pe stuparitul ca acolo este locul vostru pentru totdeauna....tot va bagati in seama...
Eu mi-am deschis pagina mea,v-am rugat ca orice comentariu sa-l faceti in privat,sau nu intelegeti romaneste????
Nu vadeti ca va crapa fierea in voi de invidie si rautate???nu vedeti cat sunteti de ridicoli???nici acum nu ati invatat sa fiti diplomati???va dati singuri cu teslea in....cum ati m-ai facut-o de atatea ori,l-ati facut si pe Dan Margarit cel care v-a pus atatea filme si sa va arata si el ceva-l-ati facut salahor ca munceste pe la straini,voi marii patroni din Romanaia.ma voi cui vindeti castraveti???'
Ce bine imi pare acum ca nu v-am pus si eu cateva poze,aveati ce rade si ataca si pe mine,nu-i asa???
Traiti in prostia voastra si in limitele voastre ca mai mult nu stiti sa priviti inainte,dar abtinetiva de la comentariile voastre de rahat ca suntem satui de voi .

n.b. de azi orice comentariu fara rost va fi ignorat din partea mea.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy