Alergii la intepatura albinelor

Creat de cristipep, Aprilie 02, 2011, 08:08:28 AM

« precedentul - următorul »

Marek

Deocamdata nu prezint reactii alergice la intepaturi. Nu am fost intepat de cativa ani buni, asta pt ca nu am avut tangente cu albinele. Acum 4 zile am luat un ac in buza. Imi pare rau ca nu le-am spus alor mei sa nu se agite pe langa stupi. A venit socru meu si a aratat cu degetul spre o rama pe care o verificam. Miscarea brusca a iritat albinele si ne-au atacat. A doua zi nu mai aveam nimic.

cristi ciuc

Mi-am luat-o şi eu pentru tot sezonul.
Am mers la stupi destul de târziu: aproximativ la ora 21:00.
Ştiam că la o asemenea oră nu trebuie să deranjezi familiile, dar am zis să dau câteva rame de cat la centrifugă pentru a le oferi miere proaspătă celor care mă însoţeau. Condiţii externe: cer acoperit, umiditate în aer, vânt uşor.
Am stors trei rame de cat 1/2, însă, când m-am întors la stup, bineînţeles că s-au revoltat pentru grava imixtiune produsă şi m-au taxat corespunzător (în total 12 înţepături).
Sunt sigur că sunt în cunoştinţă de cauză şi alţii despre intervenţiile în stup seara târziu. Practic albinele se aşează cu sutele pe îmbrăcăminte şi încet-încet caută breşe.
Până acum nu am avut surprize să-mi intre în interiorul combinezonului, dar atunci au reuşit trei.
Partea bună: mi-am refăcut testul complex de alergie;
Partea proastă: era cât pe ce ca soţia să-mi dea ultimatum cu privire la practicarea acestui hobby, în prezenţa celor apropiaţi.

orbanstefan64

seara se merge la femei nu la albine  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

cristi ciuc

Corect, dar ar trebui să nu afle colegele de cameră, că atunci să vezi alergii.

MiereaNaturala

In seara  asta am gasit topicul asta la dvs deosebit de interesant.

Nu sunt alergic  de fel la intepaturi si incasez in medie 4-5 pe zi..mai ales in zona mainilor, insa intr-o  dupa-amiaza mi-am luat-o cu Varf si indesat.

in camera de centrifugare mi-a  adus ramele ca deobicei cu cateva albinute ametite de peria care n-a reusit sa le indeparteze.
cand luam ramele  suflam pe fiecare sa cada sa nu le  strivesc la descapacit.

Una dintre ele mi-a sarit drept in coltul ochiului stang intepandu-ma. Am scos acul la aproximativ 6=7 sec pana am lasat rama jos din mana si am gasit dalta.
In urmatoarele 5 min n-am avut nimic... o intepatura.. dar dupa aceea starea de voma si 'nodul in gat"s-au instaurat rapid.
Am  reusit sa-i sperii pe toti cu reactia mea...si m-au transportat cu Salvarea pana la Tr Severin ( 48 km de la stupina ) .
In Salvare mi-a aratat doctorita ca de fapt sunt alergic pentru ca imi iesise pe tot corpul niste puncte rosii de 2-3 mm diametru.
Am incercat sa le spun ca sunt intepat zilnic si nu  am astfel de reactii dar nu m-au crezut.

Raman tottusi la concluzia ca indiferent de ce teste faci... daca albina reuseste sa te "capseze" de un centru nervos devii pe loc in pericol de soc anafilactic.


orbanstefan64


stefan1

  S-a mai scris ca stupari care au luat sute de intepaturi, au avut la un moment dat o reactie alergica. Cel putin unii, au revenit dupa o perioada la rezistenta normala la venin, deci a fost o reacte alergica pasagera. Sper ca si la tine sa fie asa. Probabil conteaza si starea de moment a organismului, locul intepaturii, cantitatea de venin etc. Marea majoritate a stuparilor nu au avut niciodata o asemenea intamplare, indiferent de cate ace a incasat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Domnule MiereaNaturala
O pastila de AIREUS sau orice  antialegic pusa in prtofel pentru situatiile de urgenta


Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

MiereaNaturala

D-le Stefan...
Singuri nu suntem, important sa  ascultam si pe altii )
Singuri sunt doar cei care nu vor sa invete din jurul lor.

Eu  cred ca doar LOCUL intepaturii determina astfel de alergii. Daca  punguta isi pompeaza veninul intr-un centru nervos ajunge mai repede la creier.

Va multumim  pentru sfatul cu Aireus...chiar multumiri intr-un mod special pentru ca in UPU Tr Severin se uitau unii la altii si nu stiau ce medicament  sa-mi administreze.
S-au rezumat la clasica perfuzie cu glucoza ( daca eram diabetic eram in pom ) si nu stiu ce alta solutie ...ceva legat de sodiu .

Organismul oricum reactioneaza la intepturi asa cum i-a fost dat sa reactioneze :)

antiopa din ardeal

 Din pacate si eu am aflat ce inseamna alergie la intepatura de albina, sotia mea care ma ajuta intotdeauna la munca in stupina este alergica. Norocul nostru a fost ca atunci cand a fost intepata prima data mai exista in zona unde am stupii cabinet medical cu program permanent altfel distanta pana la cel mai apropiat spital (30 km) s-ar fi putut sa ne fie fatala. Alergia a inceput cu mancarime in palme. apoi in degetele de la picioare, a urmat invinetirea buzelor si fata palida, apoi o stare de moleseala. Medicul care era de servici i-a administrat hidrocortizon intravenos si apoi calciu intravenos. De atunci este indiferent de anotimp echipata impotriva intepaturilor iar pastilele de CLARITINE nu lipsesc din poseta. A mai fost intepata de albine dar medicamentele si-au facut intotdeauna datoria. Exista si medicament naturist sau homeopat care se numeste APIS CH9 dar din cate stiu doar la farmaciile naturiste care sunt (inca) rare pe la noi. Din cate stiu in jud Mures este o singura farmacie in Tg-Mures (farmacia Selena). Avem la noi si acest medicament dar inca nu l-am folosit.

liviu1965

Urat tare cu doamna ta. Bine ca nu a clacat si vine sa te mai ajute.
Ca incepator am fost invatat sa am tot timpul claritin la dispozitie si clorocalcin.
La prima intepatura , acum 3 luni am lasat intentionat organismul sa reactioneze ( in laba piciorului ), s-a umflat si in 3 zile a fost totul ok ( nu am luat nimic profilactic). Am zis ca sunt ok. La 2 saptamani iarasi mi-am luat-o. In 2 zile ok . Acum 2 zile in ousorul de la picior, s-a umflat putin pana seara dar dimineata ditamai piciorul umflat Cand ma uit : 3 intepaturi. Eu nu am vazut decat o albina ( care are un sg.ac - de sacrificiu ) Trag concluzia ca prin somn am mai luat 2 intepaturi de la tantari si involuntar m-am scarpinat. Acum, ora 10,30 e mai bine, am dat cu spirt ptr.calmare. Dar tu nu iau pastila

Toate bune

PS Un apicultor mai "batran" mi-a spus: las' ca'i bine la reomatism.Eu: da' n'am.El: Tot bine

MiereaNaturala

CitatPS Un apicultor mai "batran" mi-a spus: las' ca'i bine la reomatism.Eu: da' n'am.El: Tot bine

Tot un Apicultor Batran ar spune :

"Albina nu se imblanzeste si nimeni nu a reusit acest lucru pana acum. Dar se invata cu omul si sta linistita, cand e ingrijita cu bagare de seama, cand apicultorul lucreaza incet si cu miscari cumpanite." :)

cristi ciuc

Înţepăturile pot deveni o problemă.
Am un prieten şi vecin, care nu este alergic. Niciodată nu a reuşit să ia atâtea înţepături ca şi mine, într-o singură sesiune.
Dar pe el, cu regularitate, albinele îl înţeapă ori de buză ori de pleoapa ochiului.
Sigur că toată lumea ştie ce efecte pot avea asemenea înţepături în aceste zone. Odată, de două ori am râs văzând cum l-au lucrat la design, dar ultima oară nu am schiţat nici măcar un rictus, gândindu-mă că omul va apărea iarăşi într-o colectivitate. Poza în care apare "Mierea naturală" este nerelevantă în comparaţie cu transformările pe care le suferă pleoapa şi ochiul vecinului.
Am văzut că unii colegi apicultori şi-au reglementat situaţia cu vecinii prin oferte de borcane cu miere.
Eu, anterior incidentului ultim, i-am oferit vecinului un stup (pe care-l păstrez tot pe amplasamentul meu), aşa că nu mai ştie provenienţa albinelor care-l chinuie. Cu toate astea, îl pasionează apicultura, mi-a rămas prieten şi mai prinde câte un roi dacă sunt plecat în concediu.

liviu1965

Am inteles ca albina simte foarte bina feromonii umani , mai ales cei de frica. Si ataca. Tot la fel la transpiratie. Nu ma pricep la biochimie , asa ca va dau un exemplu: Eram acum cativa ani pe o pajiste , in bustul gol. Caldura + berea rece => transpiratie. Un dracusor de fluture, ca cel de varza dar mai mare numai pe pleoape si pe nas. Nu avea ac asa ca l-am lasat sa vad ce face. A stat si a stat , prietenii radeau de mine si in timpul asta tot se hranea cu transpiratia mea. Deci ceva seve avem si noi .

Explicatii, habar nu am.

Poate ma luminati voi

pistol28

Citat din: liviu1965 din Iulie 14, 2011, 05:27:06 PM
Am inteles ca albina simte foarte bina feromonii umani , mai ales cei de frica. Si ataca. Tot la fel la transpiratie. Nu ma pricep la biochimie , asa ca va dau un exemplu: Eram acum cativa ani pe o pajiste , in bustul gol. Caldura + berea rece => transpiratie. Un dracusor de fluture, ca cel de varza dar mai mare numai pe pleoape si pe nas. Nu avea ac asa ca l-am lasat sa vad ce face. A stat si a stat , prietenii radeau de mine si in timpul asta tot se hranea cu transpiratia mea. Deci ceva seve avem si noi .

Explicatii, habar nu am.

Poate ma luminati voi

Fluturele a venit la SARURILE eliminate prin transpiratie.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi