Cantitatea de albina dintr-un nucleu.

Creat de oroles, Iunie 02, 2014, 03:29:22 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Propun spre dezbatere urmatorul subiect: Am de facut sambata cateva nuclee de imperechere. As vrea sa le fac folosind pentru ele cat mai putina albina. Intrebarea e cata albina ar trebui sa pun? Nucleele contin 2 rame de jumatate de rama intreaga de Dadant. Matcile vor fi introduse neimperecheate, dupa ce albina o voi tine in beci  o noapte. Am citit ca cu cat e mai putina albina, cu atat sansele de acceptare a reginei neimperecheate sunt mai mari. Stiu ca se baga in miere regina neimperecheata inainte de introducere in nuclee.

Voi cum ma sfatuiti sa fac?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

eu am desfiintat starterul dupa ce au iesit matcile, am scuturat intr-o galeata cu capac cateva albine si le-am stropit cu apa, am nucleele pe 3 jumatati de rama 3/4 si am pus cu un polonic mai mare de 2 ori in fiecare nucleu, am pus matca in bigudiul in care a iesit, aveam niste turte din primavara si am pus capac la bigudiu (in partea unde intra bigudiul pe portbotca) din turta (am folosit bigudiul ca o preducea), le-am inchis si le-am pus la umbra, au stat 2 zile inchise iar a 2 a zi seara le-am dat drumu, a 3 a zi am verificat si eliberase toate matcile ... apoi nu le-am mai deranjat vreo 7 zile decat cat le puneam miere in hranitoare. Acum am 4 matci imperecheate si ma pregatesc de alta transvazare!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Eu nu prea as vrea sa stric starterul desi ideal asa ar fi pentru o acceptare mai mare. Doua cani mi se pare ca mult. Oricum nu ma gandisem sa bag matcile cum ai zis tu direct cu bigudiul. Eu voiam sa le fac o baie in miere, dar daca zici ca e acceptarea buna s\cu matcile imperecheate in bigudiu, parca as face si eu asa. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

Citat din: oroles din Iunie 02, 2014, 06:27:45 PM
Eu nu prea as vrea sa stric starterul desi ideal asa ar fi pentru o acceptare mai mare. Doua cani mi se pare ca mult. Oricum nu ma gandisem sa bag matcile cum ai zis tu direct cu bigudiul. Eu voiam sa le fac o baie in miere, dar daca zici ca e acceptarea buna s\cu matcile imperecheate in bigudiu, parca as face si eu asa. :D

ar fi multe daca in ramele din nucleu ar fi puiet capacit care sa mai populeze ramele, la mine s-au mai rarit albinele cu toate ca matcile tinere au pontat toate ramele. Acum am facut alt starter pe 10 rame bine populat si doar cu puiet capacit, dupa ce o sa ia rama cu botci in lucru, o mut in finisor iar din cele 10 rame fac nuclee pt cele 4 matci proaspat imperecheate!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

As face in felul urmator. Mai am niste stupi liberi si as lua cate o rama de albine si miere sa bag in fiecare stup in care voi imperechea o regina + inca o rama necladita / cladita. I-as tine inchisi 2 zile si le-as pune apa si mancare. Aerisirea e buna deoarece au gauri in capacele podisorului exact ca la nuclee. Ar fi o alternativa la nucleele de imperechere de polistiren? Oricum si pentru nucleele de polistiren am rame de Dadant 1/1 care se rup in doua. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

un OM

Avem de populat un nucleu care are aceleasi rame de cuib ca si familiile de productie. Suntem in stationar (cand mutam albina dintr-o locatie in alta nu se mai pune problema depopularii). Luam albina, fara matca familiei, rama cu miere si pastura, 1 rama cu puiet capacit si 1 larvar larvarul se aseaza intre miere si capacit), rama crescuta sau FA, eventual mai scuturam in plus o rama de albina doica. Mutam roiul in stupina, oriunde. Dam drumul la urdinis, albina cu zbor de orientare se intoarce in stupul mama. Peste 1-2-3 zile dam botca in locul unei botci de salvare.

Stefan Madalin

Salut . Decat sa te complici cu nuclei , mai bine ai face niste roisori , pe 2 sau 3 rame , rame pe care le ai si in stupi . Roisorii cu matca imperecheata ii pastrezi si cei cu matca nemperecheata ii unesti .