Masura 112

Creat de laur80, Noiembrie 20, 2011, 08:35:35 PM

« precedentul - următorul »

laur80

Buna seara,

As dori sa stiu daca sunt persoane pe acest forum care au depus dosarul pentru masura 112 in iulie 2011.Daca da,stiti cumva cam pe cand am avea un raspuns privind eligibilitatea proiectelor sau in cel mai rau caz neeligibilitatea? Eu sunt unul din cei care au depus...si astept....

Cu stima,
Laurentiu


filip

Atentie mare,au aparut modificari!
http://agroinfo.ro/subiecte-la-zi/economic/finantare/de-la-asociatie-la-cooperativa-noile-prevederi-pentru-accesarea-masurii-112-aduc-noi-piedici-tinerilor-fermieri

Cooperativele agricole trebuie să fie funcţionale sau doar pe hârtie?
Aceasta este întrebarea care îi nedumireşte pe unii dintre crescătorii de animale. Tinerii fermieri se arată nemulţumiţi de actuala schimbare, susţinând că elaborarea unui astfel de ghid nu este plauzibilă şi chiar ilogică, atâta timp cât beneficiarii nu au fost consultaţi cu privire la principalele aspecte.  ,,Pentru a face parte dintr-o cooperativă este nevoie ca valorificarea produselor să fie făcută, în proporţie de cel puţin 75% prin intermediul cooperativei. În acelaşi timp, acest lucru nu se întâmplă într-o cooperativă înfiinţată dintr-o greşeală, care nu funcţionează ca o cooperativă, ci cel mult ca o asociaţie, dar care are ştampilă valabilă pentru accesarea Măsurii 112", ne-a declarat un fermier din judeţul Timiş, neîncrezător în activitatea unor cooperative.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

clau

Intra pe apdrp ca s-au afisat rezultatele cu cei eligibili si cei neeligibili...este afisat din 08.12.  bafta!!

laur80

Da Clau,am vazut,multumesc,sunt eligibil(40 pct) acum asteptam si raportul de selectie....

clau

 cati bani sunt alocati pt sesiunea din iulie 2011? 50.000.000 euro? ...si cei care pierd din cauza punctajului, ce se intampla cu ei? pot depune din nou dosarul? sau nu mai au voie...dar de fapt depaseste vechimea la D.S.V.S.A.  si nu mai este eligibil, nu?

mihai000

Asi dori sa depun si eu un proiect pentru masura 112. Se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un plan de afaceri dupa care sa ma pot ghida? Multumesc anticipat.

pharaonu75

Ca sa fii scutit de probleme-sicane, apeleaya la ajutorul unui consultant.
Asa esti sigur ca dosarul este intocmit cum trebuie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

#7
Citat din: mihai000 din Ianuarie 07, 2012, 07:09:53 PM
Asi dori sa depun si eu un proiect pentru masura 112. Se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un plan de afaceri dupa care sa ma pot ghida? Multumesc anticipat.
Din cate stiu se acorda consultanta gratuit ( se plateste de la guvern firmele de consultanta) pt realizarea proiectului pt masura 112, esti dispus sa risti sa iti faci singur actele pt masura 112 si astfel sa ratezi sesiunea de depunere a actelor ?
(pt ca vei vedea pt o singura virgula pusa gresit, te freaca pe drumuri, zile la rand iar timpul trece si doar 30 de zile tine sesiunea de depunere, chiar si cu firma de consultanta alaturi tot iti va fi greu si iti vei blestema zilele, iti vor cere zeci de mi de hartii, vei umbla in sus si in jos ca un titirez  )
Masura 112 e mult mai complicata ca 141, daca in cazul 141 nu ai realizat ce ai scris in proiect te doare in bascheti nu mai primesti bani pe ultimi 2 ani dar nu iti cere nimeni inapoi bani luati pe cei 3 ani .
In cazul masuri 112 daca nu ai realizat ce ai scris in proiect  ai cheltuit o mare parte din bani  in acea activitate si  vin astia si te verifica si nu ai facut ce ai promis, iti cer bani inapoi, ai pus-o vin si te executa silit  iti ia ce ai pe langa casa ca sa isi recupereze bani. (scuza-ma de exprimare )
Vezi ca de asemeni trebuie sa fi inscris intro forma asociativa pt a castiga puncte
(25 parca, si astfel vei avea mai multe sanse sa ca dosarul tau sa fie ales )
De asemeni vezi ca nu te poate ajuta ACA pt 112 din cate am inteles, deci va trebui sa te indrepti catre un grup de producatori sau cooperativa .

mihai000

Ok. Am inteles...Va multumesc pt pareri...

gabush86

Cu toate ca sunt mai multi bani ca in primele dati (40000 euro) s-a scazut si punctajul la stupi , iti trebuie 190 ca sa iei toti banii . vor fi putini la masura asta zic eu .

gabush86

Citat din: romikele din Ianuarie 15, 2012, 06:02:51 PM
190 de ce? Ani?  :razz:
nu ... albine (intr-un borcan daca se poate)     :D :D

Calin Bondaru

pentru suma maxima trebuie 13 UDE
punctajul unei familii e de 0,076
deci numarul minim de familii pentru suma maxima ii de 172, conform http://www.apdrp.ro/

gabush86

eu asa stiam ... aveti dreptate oricum .

nicolae

Citat din: laur80 din Noiembrie 20, 2011, 08:35:35 PM
Buna seara,

As dori sa stiu daca sunt persoane pe acest forum care au depus dosarul pentru masura 112 in iulie 2011.Daca da,stiti cumva cam pe cand am avea un raspuns privind eligibilitatea proiectelor sau in cel mai rau caz neeligibilitatea? Eu sunt unul din cei care au depus...si astept....

Cu stima,
Laurentiu



viziteaza siteul apdrp, sectiunea rapoarte de selectie si vezi ca au fost publicate ieri 01.02.2011.

cataniciu nicolae

Am depus si eu dosarul in iulie 2011 am vorbit cu cine mi-a intocmit  dosarul, cineva de la madr, a zis ca-ci in luna ianuarie se reevalueaza toate dosarele la cei care au depus contestatie si n-au fost multumiti de punctajul obtinut, pana in 15 februarie se face notificarea, dupa aceea urmeaza sa iti faci PF-ul,depinde cat de repede poti sa-l faci,sa-ti termini actele iar dupa ce termini cu actele mai dureaza de la 30 -90 de zile sa iti intre banii in cont.
Mi-e mi se pare o perioada lunga de timp de cand depui dosarul si pana cand se aproba sa-ti intre banii in cont...dar pentru mine este un ajutor numai bun la inceput de drum... :hi: :hi: :hi: