Mare inghesuiala la salcam

Creat de Eugen B, Mai 26, 2014, 03:13:53 PM

« precedentul - următorul »

topy1

Citat din: daniil din Iulie 31, 2014, 02:55:31 PM
Anul acesta la floarea soarelui am avut si eu parte de o intamplare neplacuta.Am fost la persoana responsabila de la primaria unei localitati din Braila si m-am inscris inainte de a ma aseza cu stupina.Am fost in recunoastere, mi-am ales locul la 1.500 m de cea mai apropiata casa din sat si am intrebat persoana respectiva de la primarie daca deranjez pe cineva.Aceasta mi-a spus ca este in regula.Am contactat proprietarul florii soarelui si mi-am mutat stupina.La 1/2 ora dupa ce am descarcat 140 de stupi a inceput scandalul cu satenii detinatori de stupi, cu amenintari, politie si restul, motivul fiind ca m-am asezat intre lan si stupii lor.Anul trecut am stat in aceeasi pozitie fara probleme.Cu ce am gresit?

localnicii aveau stupii inregistrati? aveau crotali?...etc asa cum zice legea.....daca nu practic nu exisra...(dupa lege).

dan.smarandoi

#46
Citat din: topy1 din August 02, 2014, 10:47:45 PM



localnicii aveau stupii inregistrati? aveau crotali?...etc asa cum zice legea.....daca nu practic nu exisra...(dupa lege).

Si daca eu ca localnic am 20-30 familii in gradina sau pe terenul meu,si vii tu de la Suceava si te pui cu pavilionul de 200 de familii peste mine,stai o saptamana ,mi-ai stricat anul,si ai plecat in alta parte peste altul.... e corect?....Probabil ca da,ca ai vorbit cu primarul si ai stupii crotaliati si ai mai mancat si de acolo niste bani,
eu daca nu-i am crotaliati nu mai cresc albine?
Dar nu mai bine te interesezi tu cand vii  ce stupi sunt in zona si pe peste cine te pui,daca tot mergi la primarie?
Pai nu-i bun de dat foc la pavilion,daca tot sunteti asa de corecti si legisti?

Kov iulian

Ca la Romani...

CitatNiste apicultori s-au asezat cu sute de stupi pe un islazul localitatii langa terenul unui fermier ( 25 Hectare de floare ) pe directia de zbor a albinelor apicultorilor cu stupine stationare . ( la cateva sute de metri de localitate )

Apicultorii locali sau dus sa le ceara socoteala de ce s-au asezat in fata lor si de ce nu respecta incarcatura la hectar.

Vine fermierul cu o falca in cer si cu una in pamant ca ce cauta apicultorii locali acolo, de ce ii deranjeaza pe apicultorii musafiri si ce cauta pe pamantul lui.

Islazul apartinea comunitatii si chiar o parte din terenul cultivat de fermier a fost "furat" din islazul comunitatii.
( cativa metri intr-un an, in alt an alti cativa metri si tot asa )


topy1

Citat din: dan.smarandoi din August 03, 2014, 12:29:54 PM
Citat din: topy1 din August 02, 2014, 10:47:45 PM



localnicii aveau stupii inregistrati? aveau crotali?...etc asa cum zice legea.....daca nu practic nu exisra...(dupa lege).


Dar nu mai bine te interesezi tu cand vii  ce stupi sunt in zona si pe peste cine te pui,daca tot mergi la primarie?
pai merg la primarie dar daca nu ii ai inregistrati aia de unde stiu? pe ce baza imi refuza eliberarea autorizatiei.
omul a intrebat si i s-a zis ca e in regula. nu deranjeaza pe nimeni....apoi se trezeste cu politia...tu ce ai face in locul lui?
nu a vrut sa deranjeze pe nimeni .

soricul

In acest an, vedeti ce s-a intamplat, pe timpul pastoralului au venit apele mari si stupii fiind pusi oriunde numai sa fie langa un lan de floare s-a intamplat ce s-a intamplat. La anul viitor, probabil, cei ce vor merge in pastoral, se vor gandii de doua ori inainte de a pune stupii undeva.Probabil, cei pagubiti, daca erau indrumati de cei de la primarii  care cunosc zona puteau sa-i atentioneze de unele neplaceri in cazul amplasarii stupilor in zone inundabile.
"Viata eroilor,dintre toate,este cea mai mare lectie de umanitate pe care ne-o da istoria"

PricopArthur

Acum cativa ani, pe directia de zbor a albinelor mele s-au asezat doua pavilione.
De a doua zi, in fata stupilor mei a aparut albina moarta, dar si stupii s-au suprapopulat cu albine. Am fost nevoit sa pun al doilea cat.
In acest timp, proprietarul pavilioanelor se plangea ca nu merge culesul.
Nu intotdeuna un pavilion pe directia ta de zbor e un dezavantaj. Evident, albina mea era orientata la sosirea pavilioanelor.
Miere multă şi inimă curată!

gore

Poze aveti de la asemenea aglomerari?, ex. Hanul Conachi.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming