vv-un fost... niciodata actual

Creat de valter, Februarie 28, 2010, 09:57:14 PM

« precedentul - următorul »

andrei_calinescu

afectiune cu A mare

D006

Citat din: pupemeaDumnezeu sa te binecuvinteze cu inteleptciunea lui Solomon.
:hi:
Si 1000 de neveste tot ca Solomon?

Bătrânul

Citat din: andrei_calinescuafectiune cu A mare
Pe EI poti conta  :rusine: Valter si Tu Brutus ? :sad:

valter

Prietene fii direct dar si corect, ca-n afaceri.Ma refer la Batranul.
''Pe EI poti conta   Valter si Tu Brutus ?''
Intotdeauna m-am considerat un ''cane''-la inima.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Bătrânul

Citat din: valterPrietene fii direct dar si corect, ca-n afaceri.Ma refer la Batranul.
''Pe EI poti conta   Valter si Tu Brutus ?''
Intotdeauna m-am considerat un ''cane''-la inima.
Vroiam ca numai TU sa stii Tu sufletpereche ca mi-ai promis un model de nucleu de inperechere la care normal ca tii si dupa consultarea cu dragos cu buna stiinta nu ai aratat.De altfel nici doctorul nu sa tinut de cuvint ,a promis, a fost de doua ori pe aici dar catina promisa a fost uitata , Sint lucruri foarte marunte le am compensat fara mare efort dar asa sint eu batrinul cu incredere in oameni si ma doare sufletul atunci cind prieteni ma desconsidera sa si mai rau cind imi dau seama ca numai eu ii consider prieteni ei pe mine Nu .

valter

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Nu stiu daca este bine sa ma bag dar simt nevoia sa imi exprim gandul :
  Matale Batrane daca vrei azi nu pleci de acasa nu este nici o problema , nu ai grija zilei de maine ! Eu si cu Valter daca nu punem osul la munca scrie  "foamea" pe fruntea noastra mai ales ca avem copii la scoala generala si cer din ce in ce mai multe resurse materiale. Din acest motiv noi poate mai sarim peste lucrurile foarte marunte.
  In legatura cu catina , cu o zi inainte sa vin la Tg. Secuiesc a fost o zi calduroasa si a trebuit musai sa lucrez in stupina pt ca pana acum nu a mai fost asa cald . Dupa o zi de munca ar fi trebuit sa merg la padure sa scot catina iar a doua zi sa plec la drum . Umblatul la stupi era o urgenta , catina s-a dovedit ca traieste si in Covasna.
  In legatura cu nucleul lui Valter , e munca lui de peste 10 ani si pur si simplu tine la inventia lui , ceva gen drepturi de autor . Aici sunt de acord cu Valter.
  Noi il iubim pe Batranu dar trebuie si el sa tina  cont de opinia noastra , nu putem fi pe plac oricand. Prieten adevarat nu inseamna lingusitor ci om care spune lucrurilor "verde in fata " si cred ca Batranu este satul de lingusitori si are nevoie de prieteni adevarati.
   Imi cer scuze anticipat daca am gresit cu ceva in aceasta postare dar sunt numai niste ganduri venite din suflet.

Bătrânul

Citat din: dragos2006Nu stiu daca este bine sa ma bag dar simt nevoia sa imi exprim gandul :
  Matale Batrane daca vrei azi nu pleci de acasa nu este nici o problema , nu ai grija zilei de maine ! Eu si cu Valter daca nu punem osul la munca scrie  "foamea" pe fruntea noastra mai ales ca avem copii la scoala generala si cer din ce in ce mai multe resurse materiale. Din acest motiv noi poate mai sarim peste lucrurile foarte marunte.
  In legatura cu catina , cu o zi inainte sa vin la Tg. Secuiesc a fost o zi calduroasa si a trebuit musai sa lucrez in stupina pt ca pana acum nu a mai fost asa cald . Dupa o zi de munca ar fi trebuit sa merg la padure sa scot catina iar a doua zi sa plec la drum . Umblatul la stupi era o urgenta , catina s-a dovedit ca traieste si in Covasna.
  In legatura cu nucleul lui Valter , e munca lui de peste 10 ani si pur si simplu tine la inventia lui , ceva gen drepturi de autor . Aici sunt de acord cu Valter.
  Noi il iubim pe Batranu dar trebuie si el sa tina  cont de opinia noastra , nu putem fi pe plac oricand. Prieten adevarat nu inseamna lingusitor ci om care spune lucrurilor "verde in fata " si cred ca Batranu este satul de lingusitori si are nevoie de prieteni adevarati.
   Imi cer scuze anticipat daca am gresit cu ceva in aceasta postare dar sunt numai niste ganduri venite din suflet.
eu ce sa mai zic ? :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :rusine:  :rusine:  :rusine:  :rusine:

valter

In general nu tin nimic secret, chiar si aceasta lada am aratat-o lui dragos, Lucian Avram, rascanilor, David Nik, teinegru...dar nu i-am lasat sa puna sublerul pe laga...
De al naibii.
Ce s-ar dori sa se obtina cu ladita.Dupa ce valorifica 4-5 serii de matci pe sezon, incepand cu 20-25 iulie sa pregateasca obtinerea celei mai valoroase serii de matci, serie care sa fie sustinuta masiv cu hrana de asemenea natura incat sa cumuleze hrana in cuib si cat(aproximativ 2,5-5 rame dadant in echivalent) cu care regina sa parcurga iarna fara probleme.
Incepand cu 15 ianuarie a anului urmator sa fie treziti la viata cu puguta si turtita, de asemenea natura incat la 10-15 mai sa roiasca natural din lada pe doua, trei nivele.Roirea sa se produca in saci de perdea.
Din roii naturali se vor forma roii la pachet, tinand cont ca matca care a roit se va intoarce din nou in lada, iar in roiul la pachet se va introduvce o matca produsa in debutul de an.
Daca nu-i cerere de roi la pachet, dezmembram nucleul pe doua caturi in patru, cinci nuclee de obtinere a matcilor.
Astfel valter sa fie primul multiplicator care ofera 100-150 roi la pachet produsi pana in 25 mai sau 800-1000 matci pe sezon, ulterior sa stea cu burta la soare fara grija zilei de maine.
Ganduri.
Iartama Peter I.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

O idee in premiera auzita de mine si excelenta as zice.
Atunci cand se formeaza un roi natural albinele se selecteaza singure pe varste si pe functii.

valter

Inca un pas in ''gandurile mele''.
Fortez in mod egal toate nucleele pentru a induce roirea.
Nucleele care refuza roirea vor ramane fara matci, acestea intrand in familii de productie, echilibrate si egale ca si potential, conditii in care pot face o evidenta stricta a productiei rezultate.Rezultatele vor conduce la selectia matcii care va fi donatoarea larvelor din ultima serie de transvazare(cea din 25 iulie).
In aceste conditii roireaq va fi un lucru chiar intamplator.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

Ideile expuse sunt intradevar interesante. Planurile sunt bune.Trebuie bine calculata profitabilitatea acestui mod de explotare, tinand cont de faptul ca o sa fie si nereusite, nu toti nucleii o sa ajunga intotdeauna cu bine in primavara. Apoi un nucleu micut nu intotdeauna are o dezvoltare exploziva.
Referitor la seria de regine din iulie, din ce stiu eu, cele mai bune regine se obtin totusi in prima parte a sezonului, respectiv mai- iunie. Dar e usor a carcoti de pe margine. Progresul se obtine numai indraznind si incercand.

Guist Ioan

Citat din: valterIn general nu tin nimic secret, chiar si aceasta lada am aratat-o lui dragos, Lucian Avram, rascanilor, David Nik, teinegru...dar nu i-am lasat sa puna sublerul pe laga...
De al naibii.
.
Sunt cativa dintre cei enumarati care nu au nevoie de subler.
Ochiometru reglat...focalizat corect si maine au unul la fel.
Ideea este faina.Sun curios sa auzim rezultatele.Spor la treaba.
La o achizite mai mare de roi la pachet(tot ce se produce) se poate vorbi de reducere?
:hi:
Sanatate

D006

Buna seara tuturor , observ ca numai domni discuta despre apicultura oare doamnele nu sunt interesate este numai o meserie adresata barbatilor?
Sunt din Braila recunosc sunt la inceput dar este un lucru pe care il doresc sa-l fac de mult sa ma apuc de apicultura , voi ce spuneti ? :smile:

filip

Citat din: VASILICA25Buna seara tuturor , observ ca numai domni discuta despre apicultura oare doamnele nu sunt interesate este numai o meserie adresata barbatilor?
Sunt din Braila recunosc sunt la inceput dar este un lucru pe care il doresc sa-l fac de mult sa ma apuc de apicultura , voi ce spuneti ? :smile:
Sarut mana stimata doamna!
Aveti din partea noastra toata sustinerea si o floare virtuala.
La multi ani!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)