Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

stefanescu

Fanica coada pentru seminte de rosii incepe de la tine de la Sigisoara? Asta ca sa stiu si eu unde sa ma asez la coada.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

orbanstefan64

flavius facem schimb cu evodia?????????
dar numa in asa fel sa mi ajunga si pentru dl stefanescu :nod: :nod:
:hi: :hi: :hi:

orbanstefan64

Citat din: stefanescu din Decembrie 31, 2011, 05:56:15 PM
Fanica coada pentru seminte de rosii incepe de la tine de la Sigisoara? Asta ca sa stiu si eu unde sa ma asez la coada.
ia sa vedem acum ori flavius ori roi-ag face schimb cu seminte de evodia si cumva facem de un kil de rosii la anul  :wink2:
:hi: :hi: :hi:

orbanstefan64


filip

Ce bine protejeaza investitia :D
Doar rosia e de vanzare!!!!!!!!!!!
Felicitari!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64

Flavius:        sunt rosii romanesti...


Doamne da si in gradina mea :hi: :hi: :hi:

flavius

Hihihi...cum ajung pe la stupina, caut sa vad ce am si pe unde...punem cate o mana de seminte uscate in cate un plic, si expediem la Sighisoara...

Fane, accept evodia, dar numai sub forma de puiet...ca am incercat si eu anul trecut, cred ca mai am pe undeva seminte, insa nu am avut timp sa ma ocup de puisori...asa ca au cam ramas in faza de proiect...deci, daca ai 2-3 puieti mai maricei, bine, daca nu, ramane pe datorie... :lol:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Booon....am revenit, baieti, dupa vreo doua luni de omat greu, trasee dus-intors prin zona si mici/mari probleme cu PC-ul propriu si personal, care, din motive (probabile) de ninsori abundente si dorinta de hibernare, a decis sa intre intr-o greva generala mai ceva ca bugetarii Greciei...asa ca abia acum am reusit sa-l pun (cat de cat) la punct, asa ca o sa ne auzim mai des...

Incep cu vestile mai putin bune, ca aici e durerea mare: am pierdut deja 3 familii...2 roi de anul trecut si o familie recordmena de acum 2 ani...explicatia? lipsa hrana in apropierea ghemului...toate cele 3 familii au iernat pe 5 rame, toate mai aveau miere in ramele exterioare in momentul decesului, dar nimic pe cele din ghem...imi fac mea culpa cu tzshpe mii de maini si incerc sa bag la cap ca in perioadele de frig puternic se impun mai multe vizite la stupina...inainte de viscole si ger nu aveam nicio problema...in momentul in care au inceput problemele climaterice, s-a blocat drumul intre Pitesti-stupina de vreo 2 ori, la un moment dat am avut aproape 2 saptmani jumate in care nu am putut ajunge in zona...si atunci au fost belelele...

La cele 7 familii ramase, una este mai slaba, nu stiu de ce, si nici nu am putut localiza matca...de fapt, la ultima verificare, rapida, nu am stat sa caut prea mult prin ei, de teama frigului...toti care au ramas au Apifonda bagata direct deasupra ramelor, in cantitati de aprox 1-1.2 kg/stup...

Va tin la curent, si vedem ce se mai intampla...

PS: Nu-mi caut justificari, este numai si numai vina mea...stiu sigur treaba asta, si nu vreau sa o mai repet...invatam din greseli, ca altfel nu prea avem cum...teoria e teorie, practica e cea care ne omoara...la anul mi-am promis solemn ca nu se mai intampla...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Revenim si cu vestile mai bune: PRINTESA lu' tata creste pe zi ce trece, si la fel creste si nivelul prostioarelor de care estem capabila...

Ceva pozite de prin februarie...:lol:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

#594
   Hai ca nu ma gindeam  sa ai probleme , a fost  mai rau pe la  stupina inseamna ,de nu ai putut ajunge la ele ,PC defect ca te mai documentai si de aici ,......numai probleme .
  I-mi pare rau  de cele pierdute  , la mine-i perfect la toate (27) .
   Numai bine  :hi:

   PS  Vad poze cu printesa ,bravo ai facut-o mare  ,sa va traiasca .

pharaonu75

Flavius, in prima poza avionul ala era pentru fetita sau pentru tine?
Ca te stiu pasionat de avioane! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64


flavius

No, multam fain...

Avionul era cu dublu sens: si pentru printesa, si pentru ta'su... :lol:

Fara niciun fel de gluma, e atrasa mai mult de surubareala si tehnica decat de papusi ... da' nici de cratiti nu ii e rusine...sta numa' cu nasu-n ele, pe langa mamicuta ei scumpa, si pe langa bunica...asa ca s-ar putea sa aiba talente in diverse domenii mai tarziu...you never know

Multumim de urari, sa fie la toata lumea...ca-i mai importanta ca toate...

PS: din 3 martie familia a mai crescut cu un membru: "blondina" de Lady a devenit mamicuta...asa ca avem si una bucata pui de bichon, care taman ce-a facut o saptamana in seara asta..o sa va povestesc alta data cum am mosit-o eu personal... :P
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Fane

Bravo flavius misto pozele

flavius

Alte noutati:

Primo: albinutzele sunt bine, au inceput sa zboare, totul ok...familia care era mai slaba a pierdut matca, nu stiu de ce, asa ca ramele au fost distribuite la celelalte familii...deci acum stam pe 6 familii bune, de care am mare grija...

Secundo: am vazut preturile la familii de albine, si m-am luat cu mainile de par...asa ca anul asta nu ma gandesc decat la roi proprii, plus ca mai am inca 5 promisi din zona Olt (datorie mai veche a cuiva catre mine, i-o platesc parintii, in natura...ce la vie...)

Terto: sambata ce taman a trecut printesa lu' tata a ramas fara motz...adica au venit nasii si rudele pe la ea, fata a stat cuminte, i s-a rupt turta, a papacit din ea de zor, apoi nasicu' al mic (doar la varsta, ca la "tonaj" sta bine...chiar prea bine...:) ) i-a taiat si motzicul...in poza noua de la avatar fata inca mai avea ceva de prins in bentita...

Deocamdata suntem prinsi cu sarbatorile, da' imediat ce trec intru in priza, ca e musai sa modific ceva caturi, sa mai fac niste cutii, caturi noi pentru stupii pe 10 rame, etc, etc...

A, uitam inca ceva important: am cumparat osie noua pentru remorca...Knott originala...super-oferta direct de la producator...abia astept sa o montez in locul celei vechi...ocazie cu care se modifica si ce mai ramasese din remorca originala...cu alte cuvinte, nu mai ramane nimic din ea, totul va fi nou-nout...adica ramane, da' numa' actele... :lol:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...