Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

si si :nod: :nod:
sa traiesti flavius !!!!!

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Cateva "spicuieli" de prin pozele de la botez...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Seba

sa-ti traiasca si multa sanatate ca restu vin de la sine

tassevasi

  Mai,mai ce domnisoara frumoasa ai ,iti seamana leit , sa-ti taiasca sa se faca mare si sa aveti numai bucuri si multumire sufleteasca de la ea .
  E o adevarata papusa vie ,cemai  ma bucur ca o aveti sanatoasa si frumoasa  :hi: :hi:.
  Numai bine

pharaonu75

Si eu i-am spus ca minunatia aia mica ii seamana, iar el m-a contrazis!
Cred ca nu vede bine! :rotfl:
Flaviuuuus! Ia-ti bre niste ochelari ca sa vezi si tu ce vede toata lumea! =))

Sa-ti traiasca printesa si asteptam sa ne pui fotografii si de la nunta, sa te vad cum iti sta ca socru mic! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefanescu

Faraoane nu contazice omu. Stie el ce stie. Mama e sigura. Probabil ca l-a vazut pe sectorist..... sau pe vecin......?
Important ca e la el in batatura si e proprietatea lui cu acte si mai e si fericit restul nu mai conteaza.
Flavius sa iti traiasca si sa va bucurati de ea. Nu te uita in gura dusmanilor sint invidiosi. Nu oricine are fata asa frumoasa.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

orbanstefan64

frumoasa printesa sa i dea dumnezeu sanatate multa si voua la fel!!!!!!! %%- %%-

flavius

Multumesc de aprecieri, de urari si de ce mai spuneti voi pe acolo...e a mea, in mod sigur (are si de la mine cate ceva...plus nitzele "apucaturi"... :D :P :D); da' fizic seamana mai mult cu mamica...

Cu vederea stau bine, sa stiti... :lol:

W/e placut la toata lumea...

PS: mi-au cantat lautarii la botez numa' de socru mic...asa ca sa dea Al-de-Sus sa ne tina pe toti pana la nunta fi-mii...si va invit pe toti, fara dar...e bine asa?  :D :P :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Duminica a fost prima oara cand am facut o inspectie la ai mei stupi si nu mi-am luat nicio intepatura...si nu am folosit nicio manusa, in rest eram harnasat cu de toate...pantalon lung, un hanorac tzapan, palarie cu voal, mansete facute special de consoarta (le pun peste hanorac, sa nu intre albina pe la maneci...am "furat" ideea de la Roi_ag...), stranse bine cu elastic la incheietura mainii...ideea este ca era cules puternic (rapita pe terminate si salcamul abia la inceput in zona mea...), si le-am afumat bine de tot inainte de a umbla la ele...

Situatia sta cam asa:

Stupul nr 1 a crescut si a-11-a rama, avem puiet, avem ceva miere pe extremitati (ramele din margini sunt pline aproape complet cu miere, da' multa e inca necapacita...am mutat folia dintre cuib si cat si am pus-o deasupra catului...am gasit ceva albina in cat, au inceput sa creasca usor primele 2-3 rame...si cam atat...

Stupul nr 2 cam aceeasi poveste ca la nr 1, si, culmea, de data asta nu mai erau asa de agresive ca data trecuta...prima rama din cat crescuta, si cu ceva miere proaspata prin ea...

Stupul nr 3 a reusit sa creasca a-10-a rama si a primit-o pe ultima (11), s-a mutat folia deasupra catului, in care este ceva albina care creste rapid celula pe FA...

Stupul nr 4 este recordmenul absolut pana acum...toate cele 11 rame din cuib crescute, extremitatile cu miere in ele, 3 (!!) rame de cat pline aproape complet cu miere si a-4-a inceputa la cladit...am mutat-o pe pozitia 2, intre cele 2 pline cu miere, sa o creasca mai repede...

W/e care vine am program de tamplarie pentru albine, adica lazi complete (10r Dadant, am terminat cu 12 rame...), plus un TBH...si musai sa mai cumpar niste scandura, sa vedem pe unde gasesc mai uscata...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Umblat ieri la stupi, situatia se prezinta astfel:

Stupul nr 1 e cam la fel ca saptamana trecuta, adica cuib complet, miere capacita pe ramele marginale, da' ff putina albina in cat, si nu prea au mai crescut...nema botci sau semne de roire, sper sa inceapa sa urce cat mai repede in cat si sa cladeasca...ca sa le stimulez putin, am luat o rama de cat cladita si cu putina miere in ea de la nr 2 si i-am dat-o lui...sa vedem ce iese de aici...

Stupul nr 2 alta poveste: cuib complet, miere capacita pe margini, urcat in cat, 4 rame crescute complet si inca vreo doua luate in lucru...una din ele s-a mutat in nr 1, restul au ramas pe loc...nema botci si aici, totul in regula...mai putin agresive ca data trecuta, da' le-am si afumat corespunzator...

Stupul nr 3 a reusit sa creasca si ultima rama de cuib, dar nu a urcat inca in cat...am procedat la fel ca la nr 1, i-am dat o rama de cat cladita de la nr 4...sa vedem ce se mai intampla...

Stupul nr 4 continua sa uimeasca...5 (!!!) rame de cat cladite, 3 pline ochi, celelalte doua pe jumatate, albina pe inca 1-2 rame din cat...in ritmul asta, daca mai continua culesul, ii intercalez si al doilea cat...

De pofta, am decupat treimea inferioara la una din ramele din el, cu miere cu tot, si am pus-o intr-un casolet de plastic...e prima miere pe care o mancam din stupii proprii, si a fost taaaaaare buna...o bucatica din el o vedeti si in poza...miere de salcam, curata...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

A, vineri si sambata am mai mesterit cate ceva...executat 3 corpuri 1/1 Dadant 10 rame, incheiate cum imi place mie (cu ajutorul dado-set-ului de la AndreiRN), capace doar la 2 din ele, funduri din repezeala (ieri am dus o cutie unei rude, sa mi-o umple cu un roi...in 2 saptamani ma duc dupa ele...); nu prea am avut timp de poze, asa, la repezeala, am facut 2 la sfarsit de tot...

Nu va uitati la fund, e facut pe repede inainte, ca nu mai aveam timp...oricum e detasabil, o sa le inlocuiesc cand o sa am mai mult timp la dispozitie...la fel si capacul, da' la asta nu mai umblu, asa moare...restul or sa fie ceva mai aratoase...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

#522
Citat din: flavius din Mai 30, 2011, 08:54:56 AM
...
De pofta, am decupat treimea inferioara la una din ramele din el, cu miere cu tot, si am pus-o intr-un casolet de plastic...e prima miere pe care o mancam din stupii proprii, si a fost taaaaaare buna...o bucatica din el o vedeti si in poza...miere de salcam, curata...

Ti-am luat-o inainte.
Uita-te aici, la postarea #147!
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3189.135

//romikele: poti da link direct la post, adica http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3189.msg76119#msg76119
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

flavius ti-am vizualizat stupul as fi vrut sa te laud dar........
nu inteleg de ce prelungesti lateralele de la fundul stupului in sus pe langa corpul pentru cuib pe unde intra apa cand ploua
cineva pe forum ti-a mai atras atentia odata
in rest apreciez pasiunea ta pentru apicultura :hi: :hi: :hi:

flavius

Mape, am si scris de ce sunt fundurile asa: pentru ca le-am facut DIN RESTURI, in fff putin timp...era ora 21, eu aveam nevoie de stupul asta a doua zi dimineata, cand era duminica, nu lucrez in zi de sarbatoare, chit ca nu mi-s cel mai cucernic om de pe pamant...asa ca am luat 3 bucati de scandura trasa, am taiat bucatile direct pe circularul de debitat, le-am prins in capse de 40mm, si gata fundul, in mai putin timp decat mi-a luat sa scriu aici...

Cat despre apa, vreau sa mentionez si altceva: eu am fundul acoperit COMPLET cu plasa...orice apa care intra pe acolo va iesi prin plasa si va ajunge pe sol...iar lateralele alea imi tin cuibul pe pozitie, fara sa mai fie nevoie si de alte chestii...chit ca o sa le fac mai mici, mai joase (e altceva cand lucrezi linistit, fara graba...w/e urmator ma ocup eu si de funduri...), cred totusi ca raman la solutia asta, cu lateralele inaltate...mi-am mai dat seama de o chestie, cu ele: daca le fac tot din scandura de 20, cum fac si capacele, atunci orice stup, la transport, se va putea lipi de cel de langa el atat sus, cat si jos, iar spatiul dintre ei permite o ventilatie suplimentara...plus plasa de dedesubt, nu voi avea probleme cu sufocarea niciodata...

Si apropo de sufocare/ventilatie: ruda la care am dus cutia respectiva, sa o umple, nu are decat funduri pline...duminica pe la ora 15 avea niste "barbi" la 3 stupi, de ziceai ca-s tarabostes daci... :D :D :D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...