Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

flavius

da, imi spune...a fost prima idee, si o sa le testez pe amandoua...care ma aranjeaza cel mai bine, aia ramane... :D:D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: orbanstefan64 din Aprilie 02, 2011, 09:31:58 PM
lasa dracului tijele filetate ca o sa cauti piulitele prin iarba
chinga i ti spune ceva?
chinga? cum arata?
la ce foloseste? :wink2:

mare atentie la materialul "curelei" de chinga (in special la chingile de 3 sau 5 m)
dupa 1 an de pastoral, sau de batut soarele pe chinga, adica de ars cu ultraviolete... materialul (vorba doamnei esca)... se f..te
adica se rupe din prima
exista chingi de legat sarcini mari la camioane, late de cca 8 10 cm, dar foarta lungi mai rezistente dar nu se merita (pretul e mare)
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

orbanstefan64

si cu..... si cu in rai nu se poate
cineva spunea :sintem pre saraci sa cumparam lucrusi ieftine
:hi: :hi: :hi:

flavius

#468
Amandoi ati vorbit ca din carti...

@Florin: mare sef (la propriu... =)) ), am patit-o cu chingile...sunt taaaare sensibile la soare...da' am gasit si solutia: exista chinga la metru...adica cumpar o rola intreaga si refolosesc doar clichetii de la alea vechi... om vedea...

@Fane: asa este, nu prea iti da mana sa cumperi in fiecare an anumite chestii...

Si acum, rezumatul la ce s-a intamplat la sfarsit de saptamana...intai si-ntai, pun o poza, asa, sa va-ntarat, cu rezultatul: in traducere: 8 caturi 1/2, 12 rame Dadant, complete, facute pe proiectul lui Romikele, cel structurat pe caturile din poliuretan, in care se foloseste acelasi subansamblu de 4 ori pentru un cat...plus ramele aferente, gata insarmate, numa' bune sa pun FA pe ele, cand o fi cazul...detaliile despre productie in postarea urmatoare...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

#469
Intai si-ntai, sculele: intai am tras niste scanduri la grosiera (era bun intai un abricht, da' daca nu-l am, ma descurc direct cu grosiera...), pana la cota de 20 mm (as fi lasat-o mai groasa, da' nu aveam de unde...asa, am adus totul la o singura grosime, sa fie mai simplu pe urma...); pe urma am debitat panourile la lungime, am trasat (tot cu circularul debitor de banc...are posibilitate de blocare a panzei la un anumit nivel fata de orizontala...si merge pe sine...) nivelul frezarii transversale (freza arunca multe aschii atunci cand mergi perpendicular pe fibra...), si apoi am bagat panourile direct in masa de frezare...la sfarsitul acestui proces, m-am ales cu panouri gata de asamblat...detalii cu privire la proiect gasiti aici: http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3495.90, postarea #92...

Asamblarea a mers direct in capse de 32 mm lungime (TRAIASCA pistolul pneumatic...face toti banii, sincer...), dupa care am blocat, din partea cealalta a imbinarii, cu cuie de 25 mm...daca bati tare de tot cu ciocanul, incepe sa se desfaca, daca nu, ramane ok...pentru cat timp am petrecut sa le fac, mi-ajunge daca ma tin 3-4 ani...desi parca vad ca or sa tina mai mult... :D :D :D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

#470
a, mai era ceva: inainte de intrat in grosiera, am adus scandura la cotele de latime: intai am indreptat o margine in circular, pe urma am setat firul la latimea necesara si am tras direct toata scandura...le-am facut de 175 latime, ca faltul de sus l-am lasat de 20 mm,  nu de 10, ca in proiectul initial...am eu o "pasarica" cu pusul caturilor unul intr-altul...chiar daca faltul vine cumva "invers"...si daca nu se dovedeste o solutie buna, e mult mai simplu sa tai ulterior, decat sa adaugi material... nuuu?  :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Daca faltul dintre caturi este "invers", intra apa in stup.
Cei cu pavilioane nu au de ce sa isi faca probleme, insa cei cu stupii "varsati" trebuie sa ia in calcul acest lucru!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Vineri seara (am lucrat de pe la 10 dimineata pana pe la 7 seara...cu vreo 2-3 pauze, una mai lunga, de masa, 2 mai scurtute...in total, vreo 7 ore de munca...) erau gata toate cele 8 caturi (pana la 3 facusem abia 3 caturi...deh, setari pe scule, punerea la punct a procesului tehnologic, etc...), plus rame pentru 3 dintre ele...

Sambata de dimineata am terminat de asamblat restul de rame (vreo 50 de rame facute cam intr-o ora...), direct in mana, pe masa, cu capsatorul...capse de 32 de mm lungime, si de sus in jos bagate unele mai scurte, cred ca de 15 mm...

Apoi am facut un sablon mic pentru gauri si m-am apucat sa le gauresc...inca  vreo ora de munca, la 80 de rame...

Si apoi m-am apucat de insarmat...cum era cam greu de intins sarma la mana, am zis sa bricolez scurt un sistem de tras sarma...vedeti ce-a iesit (total munca la el: maaaaaxim 10 minute...) in pozele de mai jos...in 2 ore jumate eram cu toate ramele gata insarmate...n-am mai batut nicio tinta, am bagat capse din alea mici, direct in rama...cu ocazia asta taiam si sarma mai usor: dupa ce dadeam ultima capsa, pe lateral, doar faceam 2-3 "rotocoale" si ramaneam cu capatul sarmei in mana...  :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 11, 2011, 09:14:52 AM
Daca faltul dintre caturi este "invers", intra apa in stup.
Cei cu pavilioane nu au de ce sa isi faca probleme, insa cei cu stupii "varsati" trebuie sa ia in calcul acest lucru!

stiu, stiu...de aia am si zis ca daca vad "probleme", dupa primul an bag toate caturile in circular si scap de falturi...ca nu e mare lucru...nuuu? :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

No, si-acum, minunea-minunilor: am reusit sa pun la punct prinderea pe axul circularului a sistemului de frezare adus de Andrei din SUA (in original, pentru cine  vrea sa caute pe net, dado-set): din totalul cutitelor nu intra pe axul meu (e prea scurt...) decat 5 bucati, cu 3 distantiere intre ele (cele 2 exterioare, plus inca trei cutite intermediare, din totalul de 5 pe care il are setul...); chestia asta, in traducere, inseamna ca nu pot face canale decat de maxim 17-18 mm latime...asta-i viata, ma descurc asa cu ele...

Castigul major la chestia asta va fi la frezarea dintilor pe marginea panourilor (v-am spus ca "piticu" e tot acolo...si nu ma las pana nu fac panourile de la cutii, toate, in dinti...), intr-un dispozitiv care "va fi" (o sanie glisanta in santurile de pe masa circularului...nu e mare lucru, o s-o fac repede...), cu un indexed pin (nu-mi dau seama cum as putea traduce chestia asta...), setat la 17-18 mm distanta de ax, ca sa iasa dintii egali...ca si eficienta, o sa fie maxima, DUPA ce setez totul...

Parascovenia merge usor, nu ciupeste margini, motorul duce lejer incarcatura aia de panze, am tras repede si pe cant, si tranversal, si longitudinal niste frezari, sa vedem ce poate si ce stie...

Modificarile pe circular au constat in strunjirea unor noi saibe de strangere pe ax (diametrul acestor panze este de fix M18, cat are axul filetat al motorului...panza originala are gaura de 30 mm, ceea ce inseamna ca a avut nevoie de saiba de centrare...)
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Cotrobaind prin atelier, am dat peste chestia urmatoare...diametrul axului este de 35 mm...cam mare pentru o freza verticala (ceea ce folosesc eu acum este de ajuns pentru stuparit...dar daca vrei FORTA, atunci mai devreme sau mai tarziu o sa fie necesara o freza verticala cu un motor tzapan...), dar, pana la urma, ma duc cu el la strungar si ii trag alt filet...pe 30...

Daca nu, gasesc eu vreun musteriu pe aici, pentru el...si vedem ce primesc la schimb...

Axul este deja echilibrat dinamic, rulmentii din camasi sunt noi-nouti...si gresati ca-n prima zi...le-am mai bagat eu ieri niste vaselina, sa ramana asa... nu cere de mancare, poa' sa mai stea acolo...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

sa vedem cam ce pretentii ai ?????

flavius

Sa-nteleg ca te intereseaza???  :zzz: :zzz: :zzz:...vino cu o oferta, si vedem ce si cum... :zzz: :zzz: :rotfl: :rotfl:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

inca nu stiu sigur  vb  :-c

orbanstefan64


faina scula :nod: :nod:
pai daca nu ti intra pinzele toate...... la circularul meu axul ii destul de lung  :rotfl: :rotfl:
:hi: :hi: :hi: