Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

flavius

De dimineata am avut program administrativ, asta insemnand alergatura pe la niste autoritati locale (printre altele am reusit sa iau si certificatul de inmatriculare al remorcutei...sunt cu toate actele in regula acum...);

Dupa pranz am trecut la asamblarea patutului...inca nu e gata, da' in mare se poate vedea ce a iesit...furnir de stejar pe placaj de fag, i-am dat si o mana de lazura de interior Oskar, culoare stejar auriu, o sa mai primeasca inca 2 straturi de lac bi-component de la Policolor, pentru un luciu ff rezistent...sub grilaj mai vin 2 sertare (atasez si proiectul original, la care au intervenit mici modificari dictate de materiile prime la indemana...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

 Bravo domnule bravo ,ai grija  ca vei primii comenzi serioase daca  la,ai facut  asa de frumos .
  Te pregatesti serios ,sa tina si pr urmatorii urmasi .
  Numai bine si sa fiti sanatosi :hi: :hi:

flavius

Gluma-gluma, da' e super-tzapan...soacra-mea glumea cand l-a vazut, m-a intrebat pentru cate generatii l-am facut...si i-am zis ca nu se stie, poate s-o gasi vreun nepot/stranepot sa se uite la el si sa si-aduca aminte de tataia...maaaaama, deja ma gandesc la nepoti...  =)) =)) =))... sanatosi sa fim, ca le facem pe toate...

Comenzi sa fie, ca mai fac...abia mi-am facut mana...si am gasit si atelierul specializat pe furniruire...numai ca altora le-as recomanda pal sub furnir...placajul e scump intr-o veselie...solid, rezistent, da' scump...si nu stiu cui i-ar conveni sa plateasca placajul la pretul la care a ajuns acum...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

CRISTIAN71

Sa inteleg ca te pregatesti de urmasi. Atunci sa-ti traiasca si sa fi fericit .
Pana aici toate bune si frumoase si nu vreau sa ma contrez cu tine ! Ce este acea pata de culoare alba de pe patut in poza a-3-a ?

flavius

Cristi, am deja urmasi...adica o urmasa...daca citesti in urma, o sa afli toata povestea, chiar aici, pe topic-ul meu...trebuia sa fie doi, si pereche, a ramas doar printesa...asta-i viata...

Pata aia alba de care vorbesti este pur si simplu furnir ne-baitzuit...am facut poza IN TIMPUL baituirii...nu a ramas asa, l-am facut pe tot...o singura culoare...e bine asa? :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

CRISTIAN71

Scuze ca nu am citit in urma , insa am vazut pozele si asa mi-am permis sa comentez. Te inteleg , de pierderea suferita si sunt in asentimentul tau cind spui ,,asta-i viata " DAR si eu am trecut printr-o situatie cel putin la fel de grava cu pierdere totala ,DAR asta este .
ACUM - Mie mi se pare ca este lac , nu bait . Inca ceva placajul de care amintesti are grosimi de 2- 6 mm . Peste aceasta grosime nu se mai numeste placaj. Ori din pozele tale grosimea este considerabila ceea ce inclin ca sub furnir nu este placaj .

crombra

'Inca ceva placajul de care amintesti are grosimi de 2- 6 mm . Peste aceasta grosime nu se mai numeste placaj'


PLACÁJ, placaje, s.n. 1. Semifabricat din lemn în formă de placă, realizat prin încleierea sub presiune a unui număr de obicei impar de foi de furnir suprapuse, întrebuințat la fabricarea mobilelor, a ambalajelor, a ambarcațiunilor etc. **
Adica oricate straturi in numar impar.
A se vedea sia aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Plywood
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

flavius

Cristi, condoleante...stiu prin ce treci, asa cum si tu stii prin ce trec eu...inca o data, asta-i viata...

Cat despre placaj, Crombra ti-a dat definitia din dex, eu iti spun ca exista si placaj de 25 mm grosime, standard, si la comenzi speciale de orice grosime... al meu a fost de 18 mm grosime, placaj de fag...la Pitesti inca mai exista Alprom, combinat de prelucrare a lemnului (fostul CPL...), care face si grosimi pe comanda...la pret de depozit, placajul de 18 mm grosime costa 142 lei/foaie, asta insemnand o placa cu dimensiunile de 2000X1250 mm...

Detalii gasesti aici: http://www.alprom-sa.ro/program_detalii.php?id=57

Sunt curios cum ii spune la voi la placajul mai gros de 6 mm...sper ca nu confunzi cu panelul, care este un alt semifabricat din lemn, constituit dintr-un miez de lamele din lemn de esenta comuna (de obicei rasinoase), incleiate intre doua placi de furnir ceva mai gros (2-3 mm), din esenta nobila sau semi-nobila...

18 mm placajul + 2 placi de furnir de 1-1.5 mm grosime, impreuna cu adezivul, a rezultat o grosime totala a placilor, DUPA slefuire, de aproximativ 20.5-21.5 mm...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Citat din: CRISTIAN71 din Ianuarie 21, 2011, 09:50:05 PM
...ACUM - Mie mi se pare ca este lac , nu bait...

Nu este nici bait, nici lac 100%...este o lazura de interior, mata (fara luciu)...asta inseamna ca are 2 componente: una pentru colorare/evidentiere fibra lemnoasa (baitul...) si alta pentru protectie (in special UV si a factorilor de mediu - prezenti in interior...e un lac mat, fara luciu...); nu ramane asa, va mai primi 2 straturi de lac polimeric bi-component de la Policolor, cu pauza de 24 de ore intre cele 2 maini, si cu o slefuire umeda inainte de a doua mana, si una cu buffer de lana naturala dupa a doua mana...daca nu iese high-gloss, sau, cum spun americanii, french polish, ii mai dau si a treia mana, si iarasi slefuire cu lana...pana iese un strat super-lucios, si super-rezistent, in special la zgarieturi, daca nu si la alte solicitari mecanice si chimice...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Ieri am terminat "preparativele"...asta insemnand ca am reusit sa dau a 3-a mana de lac la blaturi, sa asamblez cutiile pentru sertare, sa baituiesc si sa lacuiesc si componentele grilajului din fata...totul a ramas sa se usuce bine-bine, maine e in program asamblarea finala...dupa ce termin, pun si poze...

Cel mai probabil printesa vine acasa marti, cel tarziu miercuri...abia astept...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

mape 48-petru manea

sa vezi nopti nedormite.Sa-ti traiasca sa se faca mare si sa preia ocupatia lui taica-sau. :bzz: :bzz: :hi:

flavius

Ma multumesc s-o stiu acasa, bine si sanatoasa...pe urma mai vedem...cu ocupatia, sincer, nu ma dau de ceasul mortii sa preia ceva de la mine...doar ca, atunci cand s-o decide ce vrea sa faca in viata, sa fie din pasiune, nu din constrangere...conteaza enorm sa-ti placa cu adevarat ceea ce faci...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

O zi plina astazi...am terminat de asamblat patutul, mai putin fetele de la sertare...abia maine le vine si lor randul...si se numeste ca e totul gata...

Isi asteapta stapana...draga de ea...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Gata cu asamblatul...produsul finit in pozele urmatoare...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

Bravo domnule , meserie nu altceva . =D> =D>
  Numai bine :hi: :hi: