Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

flavius

Si inca una, ca sa fie treaba completa: asa visez eu un w/e de primavara (aproape) perfect: http://www.caterham.co.uk/assets/html/lambretta/video_medium.html

Vivat...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Astazi s-au efectuat urmatoarele:

Schimbat rotile cu unele (mai) noi si mai late + anvelope in stare buna (total cheltuit 50 de lei), ocazie cu care s-a ivit si necesitatea schimbarii a 2 prezoane, intrucat la desurubare au binevoit sa se rupa...asa ca am cumparat 6 bucati, cu piulite noi cu tot, si le-am schimbat pe toate 6 (3 pe fiecare butuc...) - s-au mai dus 24 de lei...

Apoi m-am deplasat la ITP, unde s-au achitat 60 de lei pe factura si inca 30 lei fara factura (prietenii stiu de ce...), si s-a efectuat Inspectia Tehnica Periodica pentru urmatorii 2 ani... cu ocazia asteptarii pe linie, am mai discutat cu inginerii de acolo, si am aflat urmatoarele: de la 1 ianuarie cresc taxele de omologare la RAR...s-ar parea ca cele mai mici vor fi 1000 de lei (!!!!!)... pe ce mama ma-sii sa le platesti atata banet, zau daca inteleg...

Aveti si doua poze, efectuate de la balcon de consoarta, barbosul de la volan fiind subsemnatul, in deplasare de la garaj la ITP...

Am gasit RCA ieftin, 42 lei/6 luni...

Tragand linie la bani, astazi s-au mai cheltuit asa: 50 lei rotile, 24 lei prezoane+piulite, 60+30 la ITP, 42 RCA...pe astia o sa-i contabilizez separat, ca-s cheltuieli care ar fi fost ocazionate de orice inmatriculare noua...mai putin ITP-ul...ma rog, intelegeti voi...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Si ca sa facem si o sumarizare a cheltuielilor, pana acum, hai sa vedem:

400 (pret achizitie)+30 (acte)+65 (electrica+diverse)=495 lei

Astazi: 50 (rotile+anvelopele)+24(prezoane+piulite)+60+30 (ITP - ii adaug, ca sa nu zica cineva ca nu iau in calcul ITP-ul...care la altii, care vand remorci noi, omologate, e inclus in pretul remorcii...) = 164 lei

Total pana acum: 659 lei...cu materialele pentru obloane o sa ajung, probabil, spre 1000 de lei... eu zic ca merita din plin...

A, inca ceva: astazi, la ITP, am primit oferta de cumparare pe ea...800 de lei cash...am refuzat, bineinteles, ca e greu de gasit...

@FlorinI: nu mi-a comentat nimeni nimic la carlig...si sa stiti ca e chiar solida cupla aia originala, desi initial am zis c-o schimb, s-ar putea sa n-o mai fac...deloc...vedem la primavara...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: flavius din Noiembrie 26, 2010, 03:40:46 PM
Si ca sa facem si o sumarizare a cheltuielilor, pana acum, hai sa vedem:

400 (pret achizitie)+30 (acte)+65 (electrica+diverse)=495 lei

Astazi: 50 (rotile+anvelopele)+24(prezoane+piulite)+60+30 (ITP - ii adaug, ca sa nu zica cineva ca nu iau in calcul ITP-ul...care la altii, care vand remorci noi, omologate, e inclus in pretul remorcii...) = 164 lei

Total pana acum: 659 lei...cu materialele pentru obloane o sa ajung, probabil, spre 1000 de lei... eu zic ca merita din plin...

A, inca ceva: astazi, la ITP, am primit oferta de cumparare pe ea...800 de lei cash...am refuzat, bineinteles, ca e greu de gasit...

@FlorinI: nu mi-a comentat nimeni nimic la carlig...si sa stiti ca e chiar solid carligul ala original, desi initial am zis ca-l schimb, s-ar putea sa n-o mai fac...deloc...vedem la primavara...

nu e vb de comentat
si eu am o remorca veche, imatriculata deja
a fost a tatalui
cei vechi in apicultura au apucat-o: RMA10
era o remorca apicola de 10 stupi luata de la aca
am un cap de peridoc de 10 rri mai teapan decat ce e impus acum de normele ue
dar...
asa cer desteptii de la rar
la mine capul de la peridoc e si piston pentru pompa de frana ce actioneaza pe spate

am intrebat daca e necesara inlocuire si stii ce mi-au spus ?
ca pot sa tai locul unde se baga nuca de pe masina si sa sudez un cap omologat
am intrebat ce se intampla daca sudura nu e buna si se rupe in timpul mersului
au raspuns ca nu e treaba lor
ei vor ca doar sa fie omologat
cretinism pe fata

flavius... iti doresc sa nu ai probleme cu remorcuta, ca tare mult suflet ai pus in ea, ca sa nu pomenim de bani
bafta in pastoral
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Citat din: flavius din Noiembrie 26, 2010, 03:17:04 PM
1. necesitatea schimbarii a 2 prezoane, (3 pe fiecare butuc...)
2. si s-a efectuat Inspectia Tehnica Periodica pentru urmatorii 2 ani...
3. de la 1 ianuarie cresc taxele de omologare la RAR...s-ar parea ca cele mai mici vor fi 1000 de lei (!!!!!)... pe ce mama ma-sii sa le platesti atata banet, zau daca inteleg...
4. Am gasit RCA ieftin, 42 lei/6 luni...
Din ce scri tu aici e Rai inseamna.
1. 3 suruburi la roata???? Da, acolo or fi si asa.
2. Offfff, aici e pe viata.
3. Sa vezi tu ce vile or sa mai apara. Eu ma mir ca astia cer $30 pe viata. Si asa tot schimb place de inmatriculare intre remorci.  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
4. Asigurare la remorca???? Adica pt cazurile cand o tractezi cu mana? Doar are masina asigurare ce mai trebuie si la remorca?

flavius

Andrei, nu mai pune sare pe rana, ca stiu cum e la voi, si ma oftic...

Cu privire la ultimul punct, asa am zis si eu...raspunde asigurarea masinii, ca nu merge remorca singura pe strada...zau...da' daca asa-i legea...si cu inmatricularea, inainte de '89, daca era o remorca sub 750 kgf, fara sistem de franare, nici nu era nevoie de inmatriculare separata, se obtinea un al treilea numar de inmatriculare identic cu cele ale masinii...si se punea pe remorca...da' asta inseamna mai putini bani la bugetul de stat, iar cetateanul in Romania este, in traducere libera, o vaca numai buna de muls...da' fara sa i se dea si nitzel nutretz...mama lor de hotzi...

@Florin: curat cretinism, sincer...n-am auzit de asa ceva pana acum...sunt din ce in ce mai decis sa nu mai schimb cupla si s-o las pe asta ruseasca...ca-i solida, iar sudurile, chit ca nu-s cele mai estetice, sunt asa de GROAAASSSE in carne, ca mi-e ca nu-mi ajunge un disc de flex sa le tai...so, ramane numai bena, facuta de noua...

PS: sarut-mana de urari, cat despre "suflet", asa mi-s eu, mai entuziast de fel...da' si increzator in fortele proprii, si constient de punctele slabe si forte ale personalitatii proprii...plus ca mi-s satul de "mesteri"...care se pricep la toate, da' nu stiu decat sa jumuleasca la greu orice om de buna credinta, care nu e informat suficient...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Astazi am tras o raita pana la tzara, pentru ceva verificari de situatie...plus ca imi trebuiau niste scule la Pitesti...am facut o "vizualizare" si la fete...cuib strans, ghem frumos, coroane capacite, fete cuminti...le-am mai impins un pic fundurile din PFL, le-am lasat trase cam 12-15 cm, sa aiba de ventilatie, ca sus am izolat complet...apropo, nici pic de condens pe folia de sus, care tine loc de podisor, la mine...deh, avantajul fundului de plasa...deocamdata sunt cu PFL-ul pe nivelul de jos, ceea ce face sa mai existe o fanta si in spatele stupului, de vreo 5 cm (pe verticala)...impreuna cu cea din fata (pomenita mai sus) cred ca realizeaza o ventilatie super-misto...mai ales ca acum sunt si mai sus fata de sol...

Dupa-masa, ca tot m-am intors devreme, am dat o fuga la tata, mi-am luat setul de anvelope de iarna, si am trecut Totosul pe incaltzarile de sezon...se simte altfel...maine-poimaine vine primul viscol si pe la noi...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Moama, ce mi-as trage daca as fi prin State: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/1985-Sea-Ray-Amberjack-256-Used-Cabin-Cruiser-Boat-OH-/110613774479?pt=Power_Motorboats&hash=item19c118408f

sa o bibilesc frumos, sa o ung pe ici, pe colo, prin partile esentiale, si pe urma sa plecam impreuna la mare, intr-o noua luna de miere... :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Si inca o "gagica" misto: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/1985-Sea-Ray-Sundancer-25-260hp-garage-kept-excellent-/130457535237?pt=Power_Motorboats&hash=item1e5fe00305...una ca asta, in Romania, tot SH, "bate" lejer 10 000 de euro...pe bune...nesimtire pe fata, asta-i adevarul...

Si uite si o "super-sportiva": http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BAJA-HAMER-454-V8-7-4-L-VERY-FAST-CLEAN-BRAVO-DRIVE-/200546279916?pt=Power_Motorboats&hash=item2eb17d61ec numai cand citesc litrajul la motorul ala, si ma gandesc la pretul benzinei la noi, imi dau seama ca un plin la asta inseamna salariul pe un an-doi...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Buey, nu ma mai joc...la noi abia platesti taxele pe juma' de an la o barca cu banii cu care la americani cumperi una cu motor si peridoc cu tot...nu-i cinstit, pe bune...

http://motors.shop.ebay.com/Powerboats-Motorboats-/31269/i.html?_dmpt=Power_Motorboats&_mqf=0&_qfkw=1&_trksid=p4506.c0.m273&_fpos=110490&_lsbx=0&_fspt=0&_flso=0&Length=13%2520%252D%252018ft
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Ah, mare sef, daca-i stii de cand ma macina asa, un Dor de duca...asta-i numele pe care vreau sa-l pun la barca, sa stiti...cand oi reusi s-o fac...da' nu se stie niciodata cand se iveste ocazia...motor am, planuri am (si de pe net, si de la alti pasionati...), acum am si remorca, pe care, sper, o s-o pot transforma, la nevoie, in mini-peridoc...imi mai trebuie niste placaj marin si niste rasina epoxidica (chestii care costa...), plus timp, rabdare si tutun...ca maini drepte am, doua la numar... :zzz: :zzz: :zzz:...si prima, oricum, e doar asa, sa-mi fac mana...

:dinti: :nebun: :zzz: :rotfl:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Am avut anii in urma un cabin cruiser de 25 ft la care am lucrat o vara intreaga sa-l vopsesc frumos.
Am mers pe ocean de cateva ori si pe la insula Catalina dar acuma imi e draga una cu panze cam ca asta.
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/1970-ChrisCraft-Sailboat-26-ft-dingy-/280595150879?pt=Sailboats&hash=item4154c6381f
Cun imi fac gard la noul teren cum ma lipesc de o asa jucarie si ma joc de-a piratul in weekends.

flavius

Buey, da' tu chiar vrei sa plang cu sughituri, nu? Asa, de suflet, tot un velier vrea si corazon-ul meu...am crescut ca cartile lui Radu Theodoru si cu povestile lui Jean Bart...dorul de duca si dragostea de mare habar n-am din ce strafunduri ancestrale ale spiritului neamului vin, ca ai mei sunt cam toti munteni...da' nu se stie niciodata care din ei a visat si a trait minunea plutirii...

In alta ordine de idei, astazi am tras o raita prin targul saptamanal (iarasi), asa, de fason...sa vad ce si cum...am mai gasit niste "furnizori" de freze pentru lemn, da' pana la primavara mai e...le-am luat numerele de telefon, pentru orice eventualitate...si la plecare m-am intalnit cu Roi_ag, care era si el in plimbare prin zona...si am stabilit niste detalii cu privire la o comanda mai mare de rame...lucianzaharia stie...lol... :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Astazi l-am vizitat, in fuga, pe Tassevassi, sa-i vad remorca...moaaaama, ce faina e...aveti cateva poze rapide, prinse pe telefon, da' ele nu pot reda cat de faina e remorca asta pentru un apicultor...platforma de aproape 2.5 m lungime pe 1.8 latime...plata, joasa, cu rotile in lateral, bara de torsiune pe ax, roti pe 14 inchi, totul la marea arta...poti pune foarte frumos un modul cu 16 stupi pe el, da' ar depasi greutatea maxima admisa pe remorca...oricum ar fi, e super-faina...sa-i traiasca...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Pai aia e remorca BMW daca te uiti mai atent.  :hi:
Mie doar o teava de tractare mi se pare cam putin.
As prefera un triunghi.