Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

flavius

Buey, nu stiu exact ce si cum s-a intamplat, doar ca s-a nimerit pereche...e bine asa? :zzz: :zzz:...Nea tasse, eu am 30, nevasta tot 30 de ani...eu mi-s nascut pe 1 Mai (muncitoresc), ea pe 14 aprilie...cand se supara pe mine, musai sa-i zic "tanti"... :zzz: :zzz: :zzz:...teoretic a ramas insarcinata in primele 2 saptamani din mai anul asta...

Andrei, leaganul e facut de anul trecut, "tine" 3 adulti la cel putin 80 kg fiecare (s-a testat practic...), asa ca doi puradei mici nici nu-s o problema...pentru la anul am alte planuri: loc de joaca cu groapa de nisip, piscinutza, tobogan de plastic, metereze, o punte suspendata, etc, etc...tot am loc in curte la tzara, asa ca o s-o fac, sa-i vad eu ca se joaca...aveti si poze atasate cu leaganul...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Revenind la albine, tocmai ce-am arvunit inca 10 familii pentru la primavara...6 rame fiecare familie, 20 de lei rama...m-am scos...in martie musai sa trag tare, sa fac cutiile...o sa le iau de la Valcea, de la cineva care are cam 60 de familii, si a imbatranit, si nu mai face fata, iar baietii (are "numai" 3...toti baieti...) nu-s interesati de stuparit...oare asa o sa se intample si cu ai mei? n-o sa vrea nimeni sa preia chestia asta mai departe? nasol...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

Probabil domn Andrei , uni mai fac si catelusi ,.......  din plus .
Dar va spun ca de peste 34 de ani nu cred ca am spus gresit la mai mult de 2 persoane ,binenteles din familie ,prieteni si colegi.
Nu am facut o afacere din asta (cum probabil va ginditi ) , cu toate ca s-ar putea realiza un program pe calculator ,cu datele  pe care i  le-as da eu .
Si cum programator nu sunt si totul depinde de o periodicitate a virstei la femei cit si la barbati ,mare lucru nu ar fi .
Sa va spun exp. fiului cel mare , virsta lui, normal stiam ,dar a nurorii nu , atunci cind a ramas insarcinata .
L-am intrebat citi ani are si  mi-a spus ca-i mai mica cu un an decit el si reesea din calcul   fetita , eu  eram  tare necajit .
A doua zi sotia-mi spune ca nora e mai mare decit fumiu ,cu un an , dar i-a fost rusine sa-mi spuna , am refacut calculul si a reiesit  , baetel .
Normal ca m-am linistit si eu ,la 3-4 luni mi-au confirmat ,  la  ecograf a vazut sexul copilului .
Acestea sunt exemple din familie ,recente .
  Ca sa va convingeti  puteti sa-mi dati datele de nastere (sot ,sotie ) cind a ramas insarcinata  femeia  ,la copii deja nascuti , daca le mai stiti !?, e acelasi lucru , ca si cum va-ti intoarce-n timp citiva  ani ,si doriti  sa  stiti ce se va naste .
Sanatate si numai bine , :hi:

tassevasi

Flavius ,probabilitatea  de a plimba 2 fetite  este de 75 la suta ,restul ,...  baetei  ori pereche .
Sanatosi sa fiti ,dupa ce inplinesti 32ani  si sotia pina-n 33  sansele de baetel sunt de 85 la suta .
Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

flavius

Nea Tasse, sunt pereche 100%...la 3 ecografe diferite, in perioade diferite, la 3 medici diferiti... am si poze cu "dovada" la baietel...la fetita nu am ce...deci: eu sunt printre exceptii...sarut-mana, nu e o surpriza, eu intotdeauna am fost "mai altfel"... :zzz: :zzz: :zzz:

Oricum, nu fac mare caz din asta, pentru ca eu nu-mi doresc decat sa fie sanatosi...atat si nimic altceva...mai departe, mai vedem...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

Bravo ,bine ca am gresit cu 50%,dealtfel la tine totul e mai altfel, diferenta de o luna ,a schimbat in favorabil situatia , nu am mai intilnit gemeni , asa ca ma bucur ptr tine .
Sanatosi sa fiti  :hi: :hi:

D006

Hmmmm, ecograful si bataile puternice ale inimi si opinia medicului au zis ca baiat o sa am dar ..... a iesit o baietoaica de calareste motociclete.
Sper sa nu fie asa.  :hi:

flavius

Si daca e asa, care-i problema?  :zzz: :zzz: :zzz: doua gagici misto, sa faca schimb de iubiti intre ele...super-fain... :finger: :finger:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

crombra

Citat din: flavius din Noiembrie 21, 2010, 02:41:51 PM
Buey, nu stiu exact ce si cum s-a intamplat, doar ca s-a nimerit pereche...e bine asa? :zzz: :zzz:...Nea tasse, eu am 30, nevasta tot 30 de ani...eu mi-s nascut pe 1 Mai (muncitoresc), ea pe 14 aprilie...cand se supara pe mine, musai sa-i zic "tanti"... :zzz: :zzz: :zzz:...teoretic a ramas insarcinata in primele 2 saptamani din mai anul asta...

Andrei, leaganul e facut de anul trecut, "tine" 3 adulti la cel putin 80 kg fiecare (s-a testat practic...), asa ca doi puradei mici nici nu-s o problema...pentru la anul am alte planuri: loc de joaca cu groapa de nisip, piscinutza, tobogan de plastic, metereze, o punte suspendata, etc, etc...tot am loc in curte la tzara, asa ca o s-o fac, sa-i vad eu ca se joaca...aveti si poze atasate cu leaganul...
Flavius, statisticile arata ca, copii facuti in jurul varstei de 30 de ani ai tatalui vor dobandi capacitati intelectuale peste medie. Eu pot sa-ti confirm ca am copii facuti la 30(baiatul) si 33(fata) si sunt isteti, olimpici, frumosi(asta e mostenire de la mama si putin de la mine) si ambitiosi.
Ce mai, zestre genetica bogata. Cu siguranta si la tine va fi la fel daca nu si mai si. Oricum iti doresc sa te bucuri de gemeni si sotiei, nastere usoara.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

flavius

Ahaaaaa, deci asa...pai, mare sef, nu stiu cum sa-ti spun, da' treburile stau cam asa: bunicu avea 32 de ani cand l-a facut pe tata, tata avea 30 de ani cand m-am nascut eu, ai mei se vor naste cand eu voi avea aproape 31 de ani...wow, ce de genetica aici... :zzz: :zzz: :zzz: :nebun: :nebun:

Sarut-mana de urari, sa fie la toata lumea... :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Intorcandu-ne la oile (pardon, albinele) noastre, ieri am dat o tura prin targ, sa casc gura...si, printre altele, am luat niste inele de ancorare pentru remorca (dupa ce o "revizuiesc" pe ici-pe colo, prin partile esentiale...vreau sa-i fac si stelaj deasupra, plus prelata...nu se stie niciodata cand am nevoie de ea...), si am ochit o freza tzapana, de 20mm latime, cu interiorul de 32 mm...nenea care o vindea zicea ca aduce si cu interior de 30 mm...o sa iau una din asta si o s-o montez direct pe axul circularului, pentru sistemul de facut dinti pe marginea panourilor pentru lazi...o sa mearga mult mai rapid si mai "in serie" decat cu sablonul actual, plus ca dintii vor fi mai mari, la 20 latime...

ca sa intelegeti la ce ma refer, aveti imagini aici: http://www.youtube.com/watch?v=enffCP-jYkQ

Printre oameni, am dat de A.D.I.T (knick-name de pe stuparitul...), argesean de-al meu, si el in cautare de diverse, tot pentru stupi...el e departe, are deja 100 de stupi, la anul vrea sa atinga 150...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Hai sa mai pun intrebari si pe aici, ca-s in "cautari"...asa cum v-am spus, bena de la remorcuta intra in revizie generala la primavara, adica se inlocuieste...partea de dedesubt va fi facuta din teava patrata de 40X20X2, sau 30X20X2, vedem atunci...deasupra se pune o platforma de tego de 18 mm (daca gasesc din ala cu o fata antiderapanta, m-am scos...daca nu, orice fel de tego normal...), si gata talpa...oblonul dinspre masina va fi fix, si va fi mai inalt...rama tot din teava patrata, da' nu stiu cu ce sa-l umplu...am mai multe variante, unele mai scumpe, altele mai ieftine...

Pentru obloanele laterale+spate, am urmatoarele variante:

Rama de teava patrata 20X20X2+tego de 8mm - cea mai ieftina...

Rama din profil de aluminiu 40X20X2 + tabla de aluminiu striata - cea mai scumpa (cam de 3 ori mai scumpa ca varianta de deasupra, dublez pretul remorcii, si peste...)

Rama din profil U - armatura de rama de geam PVC, latime 20mm, in care introduc panouri de tabla ondulata/cutata, si aici problema este ca nu gasesc tabla cutata la 0.8-1 mm grosime...am gasit tabla lisa, nu e scumpa, cutarea costa 3 lei/placa, da' masinaria nu cuteaza tabla mai groasa de 0.55mm - asta ar fi varianta care ma atrage cel mai mult, ca e mai rezistenta in timp...

Voi ce ziceti?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Costurile sunt cam asa (preturi de depozit, verificate personal... :zzz: :zzz:):

Cost talpa+oblonul fix, total materiale: 357.88 lei - asta asa ramane, nu am cum sa mai umblu la el...

Cost obloane din tego+rama teava patrata: 223.10 lei

Cost obloane din Aluminiu (teava patrata+tabla striata - frumooooos...da' scump...): 527 lei (scump, dom'le, scump... :mad:)

Pentru varianta cu tabla cutata ma astept la un pret intermediar intre astea doua, inca nu am toate elementele...

Ah, fir-ar ea sa fie de criza...acu' 2 ani luam direct aluminiul, fara sa ma mai uit inapoi...acu' musai sa facem mai multe calcule...da' nu ma vait...

Care aveti remorci/bene la camionete, stiti cumva cum se comporta in timp un oblon din tego? presupun ca, daca tot e tego, rezista si el la umiditate, nu?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

fara probleme tego so folosit f mult la obloane pt vw transporter si la remorcute germane

orbanstefan64

trabntul tot din tego o fost facut :nod: :nod: