Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

@Orbanstefan64: Coane Fanica, am inteles, sa traiti...Din Fane nu te mai scot de-aci-ncolo... e bine asa? PS: unde-l vreti pe Catavencu, dupa ce-l umflu? aici, sau la prefectura?  :zzz: :zzz: :zzz:...o anunt eu si pe Coana Joitica, sa traiti, coane Fanica...
[/quote]
sa traiest flavius ! mai gata odata remorca aia ca imediat ii rapita pe noi si vin so iau imprumut sa ma duc in pastorala :rotfl: :rotfl:

filip

Pentru cine doreste sa cumpere lazi e bine de stiut ca se deconteaza prin PNA
"In data de 14 septembrie 2010 Comisia Europeana a aprobat Programul de imbunatatire a productiei si comercializarii produselor apicole prezentat de Romania in temeiul Regulamentului (CE) nr. 1234/2007 al Consiliului si de stabilire a contributiei Uniunii la acest program.

Actiunile aprobate in Programul national apicol pentru perioada 2011 - 2013 pentru care se acorda ajutor financiar sunt:

* Tiparirea si multiplicarea Ghidului de bune practici pentru apicultura si a materialelor informative.
* Achizitia de medicamente, produse biologice si suplimente nutritive folosite in tratarea varoozei in apicultura conventionala si in apicultura ecologica.
* Achizitia de matci, roi la pachet, roi pe faguri si familii de albine pentru refacerea septelului apicol.
* Realizarea si implementarea Programului National de Management al Resurselor Melifere (PNMR) de origine silvica si al culturilor entomofile sub aspectul eficientizarii stuparitului pastoral din Romania.
* Achizitia de stupi in vederea reformarii stupilor uzati deplasati in pastoral.
* Efectuarea analizelor fizico-chimice ale mierii care atesta calitatea acesteia.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

flavius

Romikele, balegarul e produs de vacile din dotarea gospodariei unchiului respectiv... :zzz: :zzz:
oricum, a iesit misto fraza...umorul involuntar e cel mai tare din parcare, intotdeauna...

Filip: sarut-mana...nu stiu daca ma incadrez, da' pentru orice eventualitate, o sa cer factura pe ce cumpar de acum incolo...

Orbanstefan: Fane, daca ma lasa vremea, o fac din toamna asta, daca nu, am timp si la primavara-vara, ca eu nu am asa de multi stupi, incat sa-mi fac probleme grave cu transportul lor la cules...si apropo de rapita, tocmai ce am vazut ieri "chestii" care mi-au bucurat vazul: niste culturi frumoase de rapita la nu mai mult de 1000-1200 m (in linie dreapta...) de vatra mea...am si la intrarea in sat (dinspre Pitesti), cam 40 Ha, si la iesirea (cam 20-25 Ha) spre Mozaceni...pe camp nu stiu exact ce mai e, da' cica au pus asociatiile si floarea soarelui, da' nu stiu exact la ce distante...mai verific pe la registrul agricol, cand mai ajung pe acolo, prin primarie...

Recapituland, ma astept la urmatoarele culesuri: salcam I (am destui pomi in imediata apropiere a stupinei, plus ca valea paraului e plina...si mai sunt si niste petice de padure in raza de 3km de la mine...), faneata (cat o fi...), rapita si floarea-soarelui...pentru inceput, sa fiu eu in stare sa am grija de ei, ca vor fi mai multe chestii pe capul nostru la anu'...cum v-am spus, creste familia...si nu mai e chiar asa de mult...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

No, astazi mai sapai un pic pe "dincolo", pe la poze...si am mai "spicuit" cate ceva...

Enjoy...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Astazi am plecat direct de la birou, am oprit la garajul mecanicului, m-am transvazat in masina lui, la care era atasata o platforma minunata, 2 axe, sistem de franare inertial, roti in lateralul benei, facuta special pentru carat stupi (proprietarul pune cam 27-28 de stupi o data pe ea...legati direct, fara stative, ii incarca cu lisa...), a costat aproape 4000 de lei, poate cara lejer o masina...si ne-am dus la proprietarul remorcii, sa luam "obectu"...l-am pus pe platforma, l-am legat bine, l-am adus la garaj...din pacate pe intuneric, nu am mai putut face poze, le fac abia joi dupa-amiaza...

Mai atasez inca 3 poze, facute de actualul proprietar, sa va faceti idee de cum arata...cel mai probabil o sa inlocuiesc toata bena in primavara...ramane numai sasiul si puntea...tot e un castig, pentru ca ARE ACTE...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

hai sa va dau si dimensiunile de gabarit, din cartea tehnica:

Lungime totala 2660 mm (din care bena 2000), latime totala 1615 mm (exact atata are si bena), inaltime totala 950 mm (goala)

Neoficial, s-a transportat cu ea aproape o tona...da' mai incet, cu grija si pe drumuri mai de la tzara, asa...in acte zice ca duce mai putin...legea spune ca fara sistem de franare maximul admis este de 750 kg...deci asta va fi valoarea de referinta...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Am mai trecut o data astazi pe la garaj, s-o vedem si pe lumina...exact cum am crezut: castigul este reprezentat de sasiu si de acte...restul se schimba tot...asta insemnand bena, care va disparea complet si va fi facuta alta, pe (aproximativ) aceleasi dimensiuni...

Alte poze, pentru exemplificare...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

Bravo Flavius ,ai facut treaba buna ,mai ai ceva de munca dar o faci tu .
Mare atentie la sistemul acela de prins in nuca de la cirlig, surubul acela nu se duce suficient treb.sa bati bine cu cican mare ,merge greu .
Eu am patit-o rau de tot , cind  sa desprins  din nuca ,mi-a facut la spatele masinii deranj mare.
Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

flavius

pai planul este sa merg cu cuplajul ala numai pana la ITP...pe urma - protap nou+cuplaj nou...o sa iasa fain, o sa vedeti...

nu m-am riscat niciodata la chestiile de siguranta...nu o sa incep acum...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Ce bine ca aici nu rugineste.
Sa faci rost de niste placi de zinc de pe la ambaratiuni si sa prinzi una de fier pe undeva dedesubt.

flavius

Cu rol de catod de sacrificiu, nu? Cuplu electrostatic, si nu mai rugineste restul...multam de idee, cred ca o aplic...

Cat despre rugina, dupa ITP si dupa ce dau bena jos, o sa intre intai la o sablare cu nisip (am compresor, am pistol de sablat, imi mai trebuie un sac-doi de nisip cernut fin...), pe urma la 1-2 straturi de grund (primer), eventual o vopsea pe baza de rasina alchidica, si nu mai am treaba ani de zile...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

albinasebes

am si eu o intrebare referitor la pozele cu remorca minipavilion de mai sus
merita efortul de a o confectiona raportat la avantajele pe care le ofera?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

Citat din: flavius din Noiembrie 10, 2010, 08:08:48 PM
Cu rol de catod de sacrificiu, nu? Cuplu electrostatic, si nu mai rugineste restul...multam de idee, cred ca o aplic...
Eu am pus la camioane si sunt multumit.
Ruginirea este un proces chimic electrolitic si de aceea un material de sacrificiu protejeaza structura de fier.

flavius

Andrei: sarut-mana de pont, o sa-l aplic...

Albinasebes: eu nu fac un minipavilion pe remorcuta respectiva, ci un modul transportabil cu remorcuta...adica, pe acelasi sasiu, o sa pot face un numar n de module, pe care sa le transport (in aceeasi locatie sau in locatii diferite...) cu o singura remorcuta...deci eu zic ca merita...doi la mana, remorcuta respectiva imi este utila si in alte scopuri decat apicultura...ca eu mi-s persoana activa...

Terto: astazi mi-am mai gasit un mentor...prieten/coleg cu Tassevassi, in aceeasi zona, stupar de peste 18 ani...o sa gasiti poze mai jos...e toba de stuparie, si din aia adevarata, scoasa din practica si experienta proprie...2 ore de conversatie plina de invataminte (de fapt, mai mult monolog, ca eu eram ochi si urechi...), si care nu o sa fie ultima...pe cuvant de pionier (pentru Andrei, de cercetas...)...am o gramada de invatat de la el...sincer...si abia astept primavara, sa-i mai dau o mana de ajutor si sa mai invat muuuulte chestii...

Chestia si mai misto este ca imi vine in drum de la birou...asa ca dupa program pot foarte usor sa mai trec pe la dansul...

Stima si respect, domnu' Lucian...tinem legatura, ca mi-s sigur ca am numai de castigat...sper sa fiu un invatacel bun...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Ultimele 2 poze reprezinta un hranitor orizontal de mare capacitate, pe care am de gand sa-l produc si eu, ca e mult mai rentabil...si merge mai bine decat cel vertical, plus ca il poti alimenta si fara sa mai umbli la albina...avantaj major, zic eu....

remorcuta din imagine este una originala de la Apicola, duce lejer 15 stupi, asezati in 3 randuri de cate 5 stupi...faina, sincer...a mea o sa aiba platforma mai mica, probabil ca va putea duce un modul de 8 stupi sau, la liber, fara modul, 12 stupi normali...sa traim pana la anul si om vedea ce scoatem din ea...oricum nu ramane asa...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...