Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

viorel_v2000

Citat din: flavius din Octombrie 04, 2010, 10:34:00 PM
Aseara le-am mai "tras" niste fumuri fetelor...rapid-rapid, ca era cam frig...n-au zis nimic, a mers ca pe roate...la 5 grade temperatura in aer, cred si eu ca erau zgribulite... :zzz: :zzz:

Citat din prospectul pentru Varachet Forte:
"Tratamentele se vor aplica numai când temperatura exterioara este de peste 12º C si albinele nu sunt strânse în ghem. Tratamentele se aplica când majoritatea albinelor se afla în stup (dimineata sau în amurg). "

flavius

Aoleo...e cam aiurea...am citit prospectul, da' acu' vreo luna, cand l-am cumparat...eu le-am verificat ieri de dimineata, si nu pareau "drogate"...presupun ca s-au ventilat prin fundul de sita...oricum, pentru urmatoarele tratamente astept soarele...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

stefan1

  In primul rand interdictia cu temperatura este pentru eficienta tratamentului. La temperaturi scazute albinele au miscari lente, stau mai aglomerate si paduchii ametiti nu mai pot fi dati jos de pe albine, dupa o vreme revenindu-si. Verificat, eficienta tratamentului la temperaturi scazute este si ea redusa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

janese

Citat din: viorel_v2000 din Octombrie 05, 2010, 10:00:51 AM
Citat din: flavius din Octombrie 04, 2010, 10:34:00 PM
Aseara le-am mai "tras" niste fumuri fetelor...rapid-rapid, ca era cam frig...n-au zis nimic, a mers ca pe roate...la 5 grade temperatura in aer, cred si eu ca erau zgribulite... :zzz: :zzz:

Citat din prospectul pentru Varachet Forte:
"Tratamentele se vor aplica numai când temperatura exterioara este de peste 12º C si albinele nu sunt strânse în ghem. Tratamentele se aplica când majoritatea albinelor se afla în stup (dimineata sau în amurg). "

se zice ca varachetul se da cand ai peste 12 grade ..ca dupa aplicarea lui albina trebui sa iasa la zbor ca o apuca un fel de diaree

Florin-braileanul (FlorinI)

mai avem timp de tratament, caci se anunta toamna lunga pana in oct
dar si o iarna geroasa cum nu a mai fost niciodata pe la noi
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin_Dan

Sa dea Domnul sa minta cu frigul de la iarna, ca si vara asta au spus ca va fi secetoasa si numai nu s-a mai oprit ploaia.
Trecand la tratamente, am facut deja doua dar inca mai au mult puiet capacit si in lapte, ultimul incerc sa-l fac cand nu mai au puiet(de preferat).

pharaonu75

Daca o tine vremea tot asa, si matcile care mai oua se vor opri, iar de aici si pana la absenta puietului din stup nu mai e decat o chestiune de timp!
Puietul deja existent va ecloziona si avem cale libera la ultimul tratament cu varachet pe 2010!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

La noi timpul este frumos, cu soare, 17-18 grade ziua si spune asa mai mult timp. Cu siguranta matcile care mai oua se vor opri datorita frigului din timpul noptii, puietul  va ecloziona si va avea loc si ultimul tratament din acest an in conditii optime. :hi:
La noi in zona ,batranii ii mai spuneau acestui timp frumos '' Vara railor '' adica  a lenesilor care nu isi faceau treaba in luna septembrie, cand erau zile frumoase.

flavius

sambata, datorita "caldurii" excesive de afara (a se citi 2 grade peste zero...), am iesit la treaba abia pe la 11 trecute fix...si am facut un suport mai tzapan si mai inalt pentru stupi, sa nu se troieneasca la iarna...suporti reglabili la capete (holzsuruburi direct in rama...) si la centru (suruburi de lemn cu piulitza...)...saptamana viitoare cred ca il sectionez la jumatate si il fac in trepte, pentru ca am panta prea mare pe teren...astazi de dimineata am facut si poze...

capacele de urdinisuri au fost transformate, cu brio, in grile anti-soareci (pe una din laterale s-au executat, rapid, o serie de gauri cu un spiral de 8mm...)

spre pranz, in ciuda temperaturii (10 grade la umbra...aveti dovada pozata...), am avut culegatoare la cateva floricele de prin curte...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

si inca doua poze cu "harnicutzele"...de data asta se stransesera vreo 20-30 de culegatoare (nu au iesit toate in poze, trebuie sa ma credeti pe cuvant... :zzz: :zzz:)...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Astazi am facut un drum dus-intors pana la tzara, cu cateva scanduri pentru cutii, la primavara...plus cuva aia de masina de spalat...i-am facut o proba cu o rama goala...merge pe verticala, pe orizontala nu are loc...vedeti despre ce vorbesc in poze...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

bucovineanu

Nu prea vad cum ar putea fi folosita in loc de centrifuga.

flavius

Se decupeaza gulerul de deasupra, se prelungesc un pic peretii laterali (sa tina ramele...), ax central are, rulment are...se face o "butie" din lemn in care sa gazduim toata sandramaua, si axul de jos se monteaza intr-o mandrina de bormasina, al carei cablu de alimentare e inseriat cu un potentiometru, sa se poata varia turatia...toata mierea se aduna in butie, de unde se scurge printr-un stutz...simplu ca buna-ziua...pana imi cumpar centrifuga mea...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

bucovineanu

#133
Suprafata de care trebuie sa se sprijine rama trebuie sa fie plana, altfel bagam ramele intregi cu miere si dupa centrifugare vom scoate numai rama din lemn.

flavius

se face si speteze...drepte...ca nu e mare lucru...din sita de inox...sau mai vedem noi din ce avem la indemana... :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...