Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

flavius

kiwi, te cred...manusile pe care le folosesc eu de obicei sunt f mulate pe mana, tocmai pentru a nu aparea situatii din alea de care spui tu...dar sunt de acord cu tine, in anumite situatii manusa poate face mai mult rau decat bine...

am si eu o poveste horror, de la tata...scoala profesionala de meserii intre 1967-1969, la Ploiesti...masina de gaurit/frezat verticala, industriala, 380V, cu turatie reglabila...una dintre colegele de clasa nu si-a prins parul bine sub boneta...o pala de aer, de la ventilator, si parul (lung...) i-a fost prins de scula aschietoare prinsa in mandrina (probabil un spiral mai mare sau vreo freza verticala...)...rezultatul: scalpata ca in filmele cu indieni...fata de 17 ani... :sad: :sad: :sad:

tata a fost maistru pe intretinere la un mare combinat petrochimic, si responsabil cu protectia muncii pana la pensie...a vazut multe chestii urate la viata lui...nu a incercat sa ma tina departe de munca fizica, atunci cand a vazut ca imi place, ci mi-a bagat in cap de mic cam tot ce trebuia sa stiu...a avut si el partea lui de "incidente", inclusiv vreo 2 "scuturaturi" electrice mai tzapene, fara sa ramana cu sechele...

sa zicem ca acum sunt de cinspe mii de ori mai atent ca inainte...

Cat despre aprecieri, mai am de lucru pana sa devin "mester"...dar multumesc oricum pentru ele...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Citat din: flavius din Septembrie 19, 2010, 01:05:43 PM
baga mare... [email protected]

sarut-mana...japonezii is mari mesteri in lemn, asculta-ma pe mine...de fapt, ei sunt mari mesteri in tot ce inseamna mestesug traditional...

Am trimis documentul!
Lectura placuta si cat mai multe reusite...dulgheresti japoneze!
:hi: :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 19, 2010, 08:29:17 PM
Citat din: flavius din Septembrie 19, 2010, 01:05:43 PM
baga mare... [email protected]

sarut-mana...japonezii is mari mesteri in lemn, asculta-ma pe mine...de fapt, ei sunt mari mesteri in tot ce inseamna mestesug traditional...

Am trimis documentul!
Lectura placuta si cat mai multe reusite...dulgheresti japoneze!
:hi: :hi: :hi:
Pune documentul si pentru altii. Multumim.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

Arta, fratioare, arta curata...si timp mult pentru executat asa ceva, da' zau ca arata bine...si pun pariu ca se comporta, in practica, la fel de bine...sarut-mana...

Gheco, da-mi adresa de mail, ca ti-l pun eu mai departe... :dinti: :dinti: :dinti:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Sefu', sarut-mana inca o data...desi inca nu am dezvoltat subiectul structurilor majore din lemn (in special case/magazii/spatii de depozitare...intr-un cuvant, cladiri...), cartulia asta pe care mi-ai trimis-o contine cam tot ce trebuie pentru a ridica o casa...toate conexiunile...si ce e mai fain, ca totul se bazeaza numai pe lemn...niciun cui, nicio scoaba, nimic...doar lemn (si cuie de lemn...)...traiasca... :dinti: :dinti: :dinti:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

Favius, si tu si Faraonu, sunteti tineri cu mari perspective de viitor ,aveti timp sa va faceti casa mult visata . Felicit pe Faraonu ,principala grija acum sunt copiii ,educatia lor conteaza  . Va dau exemplul meu ,la 45 ani m-am apucat de casa ,crezind ca vor sta si copii cu mine ,vroiam sa vind o locuinta din Pitesti sa termin la mine . Nu au vrut asa , vinde apartamentele dar ne facei cite o casa in Pitesti ,au spus ei . Asa am facut si nu am gresit ,le-am terminat casele lor si am ramas eu la urma ,bine  eu mai am atelierul  de finisat .   Copiii mei sunt cam de virsta voastra  32 si 33 ani , grija mea a fost  ,educatia lor si asigurarea unei locuinte . Acum sunt satisfacut ca am reusit  ce mi-am propus . Acelasi lucru va doresc voua ,  ca  sunteti tineri  si  pe val .

Va doesc sanatate si numai bine .
  tassevasi  :hi: :hi:

flavius

Sarut-mana, dom' Tanase...e timp, nu-mi fac griji, iar spatiul locativ nu e o problema (deocamdata...)...da' lucrurile-s pe cale sa se schimbe cat de curand...si intr-un mod radical...nu spun decat ca la anul vorbim de botez...dublu... :zzz: :zzz: :zzz: :nebun: :nebun:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: flavius din Septembrie 20, 2010, 07:22:50 PM
Sarut-mana, dom' Tanase...e timp, nu-mi fac griji, iar spatiul locativ nu e o problema (deocamdata...)...da' lucrurile-s pe cale sa se schimbe cat de curand...si intr-un mod radical...nu spun decat ca la anul vorbim de botez...dublu... :zzz: :zzz: :zzz: :nebun: :nebun:


aualeu.... mai , tu n-ai auzit de expresia cine are sa-i traiasca, cine nu sa nu-si doreasca....

sa fiti sanatosi oricum, toti 4

poate se schimba ceva pe la conducerea suprema de stat si de partid  :roll:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: tassevasi din Septembrie 20, 2010, 07:14:30 PM
Favius, si tu si Faraonu, sunteti tineri cu mari perspective de viitor ,aveti timp sa va faceti casa mult visata . Felicit pe Faraonu ,principala grija acum sunt copiii ,educatia lor conteaza  . Va dau exemplul meu ,la 45 ani m-am apucat de casa ,crezind ca vor sta si copii cu mine ,vroiam sa vind o locuinta din Pitesti sa termin la mine . Nu au vrut asa , vinde apartamentele dar ne facei cite o casa in Pitesti ,au spus ei . Asa am facut si nu am gresit ,le-am terminat casele lor si am ramas eu la urma ,bine  eu mai am atelierul  de finisat .   Copiii mei sunt cam de virsta voastra  32 si 33 ani , grija mea a fost  ,educatia lor si asigurarea unei locuinte . Acum sunt satisfacut ca am reusit  ce mi-am propus . Acelasi lucru va doresc voua ,  ca  sunteti tineri  si  pe val .

Va doesc sanatate si numai bine .
  tassevasi  :hi: :hi:

daca tot ai terminat casele copiilor, nu vrei sa te mai apuci de inca una?
eu am 46 de ani si nu am cu ce sa ma apuc de casa
si am mai contribuit la bunastarea guvernului cu inca 25%

felicitari pentru realizari la toti, prezente si viitoare si de ce nu trecute
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

flavius

Sarut-mana de urari...sa fie sanatate, ca de restul nu-mi fac griji...

Cat despre statul roman, nu m-am bazat si nu o s-o fac niciodata pe marinimia lui... tot caut metode (legale) sa-l shuntez pe unde pot...mama lor de hotzi...totul pentru ei, nimic pentru altii...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

 Asa e Florine  eu m-am pensionat  si am avut timp sa ma ocup de construit  ,sotia contribue la stat , erau instare sa ia si de la pensionari .
  Cind m-am apucat eu  in ' 99 era un firav inceput in constructii, in '06 cind eram la fimiu cel mare cu construitul ,era virful  ,in '08 cind eram la cel mic sa prbusit totul in mobiliare ,norocul a fost ca am vindut ultimul apartament in ianuarie cu 70 mi E, ca in mai cind m-am apucat de a doua  casa  era jumatate aproape .
  Atunci nu aveam stupi ,acum vreau sa practic acest  "hobi "si sa mi-i inmultesc pina pe la 30 ,spatiu am suficient ptr f.multi  dar nu mai am 46 ani .
  Sa ne " auzim ''cu bine .  :hi: :hi:

pharaonu75

Pun cartea aici ca sa o poata descarca toata lumea!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

 Am sa va postez aici ceva interesant .

tassevasi


flavius

Aseara le-am mai "tras" niste fumuri fetelor...rapid-rapid, ca era cam frig...n-au zis nimic, a mers ca pe roate...la 5 grade temperatura in aer, cred si eu ca erau zgribulite... :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...