Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

gheco

Cea mai buna protectie o reprezinta atentia si renuntarea la ideia "las ca merge si asa".
Sculele taietoare antrenate de motor au dispozitive de protectie: nu renuntati la ele.
Nu lucrati obosit.
Fumati in timp ce se "odihneste" motorul (sau nu mai fumati).
Nu reglati aparatul cu motorul in functiune.

Spor la treaba.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

tassevasi

 
  E bine Flavius sa lucrezi protejat ,mai ales la miini, ca  de ele  depinde  totul .
  Eu am niste manusi  din piele  mai mari , cu degete lungi  si deja am observat ca sunt  julite bine.
   Acum sunt in faza pregatitoare ptr  vopsit ,am facut si capacele ,le-am intodus in ulei de trafo , ca nu au contact cu albinele ,sa dau cu ulei de in pe inerior la cuti, poate si pe exterior ,dar nu inainte de a da cu bait pe afara ,  ptr culoare .
  Eu m-a strduesc sa fac cutiile sa -mi placa mie ,ca albinelor  nu le pasa ,ele sa aiba adapost cit mai protejat,ca stiu ele ce sa faca .

Sa ne arati  manusile !    Sanatate si numai bine      tassevasi :hi: :hi:
 

gheco

Citat din: tassevasi din Septembrie 15, 2010, 02:31:32 PM
 
  ... ,sa dau cu ulei de in pe inerior la cuti, ...

In interior nu se da cu nimic. Albinele prefera lemnul natural pe care il lustruiesc cu propolis. Am avut lada la care s-a prelins vopsea in interior si nu lucrau fagurii in zona respectiva. S-a rezolvat problema dupa ce am curatat cu smirghel vopseaua.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

va dau dreptate la toti...nimic nu inlocuieste atentia, da' un plus de protectie nu strica...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: flavius din Septembrie 15, 2010, 04:11:09 PM
va dau dreptate la toti...nimic nu inlocuieste atentia, da' un plus de protectie nu strica...


stii care sunt cele mai tari protectii? :

protectia consumatorilor si ...
prezervativul
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

tassevasi

  Bine ca nu am dat , eu am citit ca Pupema si  moderatorul Bunka asa face  cutiile noi ,eu am crezutca ar fi bine ,dar daca nu , am sa le dau numai pe dinafara ,oricum  va multumesc si toate cele bune .
 
  tassevasi  :hi: :hi:



PS    La stupii care-i am cu albine ,nu am dat pe interior cu nimic .

antiopa din ardeal

La lucrul cu sculele de tamplarie nu este indicat sa se foloseasca manusi de nici un fel.Din cate stiu nici in intreprinderile de profil asa ceva nu exista. La prelucrarea de "chestii asa mici" se foloseste un simplu impingator astfel incat degetale sa nu fie niciodata in apropierea panzei taietoare. Este bine sa avem si ochelari de protectie si o burtiera din piele groasa.Eu recunosc ca nu folosesc decat impingator:

antiopa din ardeal

  Se mai poate folosi si un pieptene care se confectioneaza foarte simplu dintr-o bucata de scandura. La lucrul cu masina de frezat la multe faze se pot folosi 2 piepteni. Sper ca nu v-am plictisit cu lucruri arhicunoscute.

pistol28

Citat din: tassevasi din Septembrie 15, 2010, 02:31:32 PM
 
 
   Acum sunt in faza pregatitoare ptr  vopsit ,am facut si capacele ,le-am intodus in ulei de trafo , ca nu au contact cu albinele ,sa dau cu ulei de in pe inerior la cuti, poate si pe exterior ,dar nu inainte de a da cu bait pe afara ,  ptr culoare .
  Eu m-a strduesc sa fac cutiile sa -mi placa mie ,ca albinelor  nu le pasa ,ele sa aiba adapost cit mai protejat,ca stiu ele ce sa faca .

Sa ne arati  manusile !    Sanatate si numai bine      tassevasi :hi: :hi:


Uleiul de transformator (trafo) contine substante cancerigene si are o procedura speciala de transport si eliminare.

Apropo de SANATATE!!!!!!!!!!!!!!

Ulei de in  este FOARTE BUN pentru exterior iar la interior lemnul CURAT  (este cel mai BUN )
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

tassevasi

 Multumesc domnule ,nu stiam ca e si cancerigen .
  Am sa folosesc uleiul de in la exterior .
  Toata stima ,  sanatate si numai bine  . tassevasi :hi: :hi:

flavius

w/e-ul asta am terminat masa de frezare...si am zis sa ma joc un pic la ea, cu niste sertare, etc ,etc... las pozele sa vorbeasca...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Si acum, panoplia de ferastraie de mana (fara cele incordate...) si de rindele... enjoy...

PS Daca e cineva interesat de ferastraie japoneze si rindele specifice, am o sursa sigura (da; nu ieftina) in Germania...please PM, in eventualitatea ca vreti ceva...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Vad ca iti place foarte mult tamplaria!
Pentru ca tot ai adus vorba de japonezi, te-ar interesa un pdf cu imbinari dulgheresti japoneze?
Sa vezi acolo meserie, de ti se incurca si creierii, nu numai ochii la vederea lor!
Daca te intereseaza, da-mi adresa de mail si se rezolva!
12 Mb, 69 pagini., poze si schite..
:hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

baga mare... [email protected]

sarut-mana...japonezii is mari mesteri in lemn, asculta-ma pe mine...de fapt, ei sunt mari mesteri in tot ce inseamna mestesug traditional...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Kiwi Bee

Poate nu este tirziu inca sa mentionez si eu citeva lucruri.
In primul rind pozele de pe acest topic vorbesc de "miini de aur".Bravo si bafta in continuare Flavius.

Tasevasi, eu unul nu folosesc nimic in interiorul stupilor.Pe dinafara doar le vopsesc si atit(2-3 straturi de vopsea).
In schimb tata cind avea un stup nou punea o banda se sulf(aprinsa) in ea apoi o aerisea pina a doua zi si era OK.

Si acum despre protectie.
Departe sa fie de mine sa dau lectii la oricine, doar asi dori sa povestesc o intimplare.

A fost anul scolar 1986-1987 la un liceu ind. din Arad unde eram si eu elev.Jumatate din scoala era "scoala" iar restul erau incinte de practica(sali pt. ore de lacatuserie, si o hala mai mare cu strunguri si freze).

In acel an faceam practica pe freze.Jumatate din clasa mergea de dimineata iar cealalta jumatate de dupa-masa.
Toate masinariile erau de industriale de care se foloseau si la fabrici.Era si protectie a muncii si tot ce vrei.

Era o freza mai mica de inaltimea unui om resprectiv lata de 1m si adincime tot asa.Freza stia foarte multe:se deplasa stinga-dreapta, adincime, sus-jos, plus avea si posibilitate de rotirea mesei, si toate acestea cu exactitate de sutimi de mm.
Ba chiar i sa adaugat intro zi o prelungire la "cap" cu un disc de parca era un circular(doar masa/obiectul de prelucrat se deplasa).Discul era de nici 10 cm in diametru si undeva pe la 3mm lata.
NU IMI ESTE USOR SA UIT CUM ARATA.
Eu eram schimbul de dimineata si povestea mea este despre schimbul de dupa-masa.
Unul dintre colegii de clasa a adus un cutit la scoala cu miner de aluminiu.Sa gindit ca isi va impodobi cutitul cu citeva frezari in miner.
A prins cutitul intro menghina fixata pe masa frezei apoi a intentionat sa faca niste dungi pe miner cu freza aceea "disc".

Nu stiu de unde a venit ideea dar sia luat pe miini si o pereche de "manusi de sudor"(manusile acelea clasice).

Totul a mers bine fara nici o problema.Dunga a fost frezata in miner dar nu era destul de adinca asa ca acel coleg a reglat freza pt. inca un procedeu.Sa intimplat ca de data aceasta sa adunat putin shpan si a dat cu mina rapid sa indeparteze spanul.Nu avea cum sa pateasca nimic la miini caci avea manusi.
Cu o secunda mai tirziu iau lipsit doua falange de deget(unul de la degetul aratator si altul de la degetul mijlociu).

Toate astea mi lea povestit un coleg care era la 1m de freza.

A doua zi dimineata (cind mam dus eu la ora de practica) am fost shocati cu totii vazind singe pe freza si manusa rasucita pe freza.Am vazut cind sa indepartat manusa.Stiu ca era o manusa cu 5 degete dar nu mai arat a manusa.Arata ca si o fisie mai lunga de material textil scoasa din gura unui ciine.

Eu unul nu folosesc manusi atunci cind lucrez cu masinariile mele dar poate fi folositoare cind cari/duci in mina ceva greu.

Nu totul este bun ce vedem in revistele din occident .............dar toata lumea face cum crede ca ii este mai bine.

numai bine