Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

flavius

comenzi de ce? ca deocamdata mi-s prins cu ale mele...deja cand mi-am facut planurile pentru primavara (cu voce tare...) si m-a auzit nevasta, s-a cam luat cu mainile de par: inca 6-8 cutii noi in primavara (tot in 12 rame le fac...tot pentru stationar...la anul nu plec nicaieri, ca nu am timp si nici experienta...), plus cate 2 caturi de 1/2 la fiecare...deci, daca adaug si caturile pentru stupii pe care ii am deja, sunt 20 de caturi noi de 1/2...rame pentru toate astea...podisoare...hranitoare...deja vorbim de 3-4 w/e-uri pline...

eu de aia ma si zbat acum sa fac tot felul de dispozitive, sa am cum mari eficienta lucrului...cand intru in paine, s-o fac rapid...

Uite inca un calcul, numai pentru rame:

6 stupi noi X 12 rame           =   72 rame 1/1  -   72 faguri artificiali
20 caturi 1/2 noi X 12 rame  = 240 rame 1/2  -  120 faguri artificiali
TOTAL                                  =312 rame noi   -  192 faguri artificiali
LEI                                     aprox 250 lei          aprox 200 lei ? - cati faguri artificiali intra pe kg?   

...wow e putin spus... si e vorba numai de 10 stupi...se cam ingroasa gluma daca incep da ma gandesc la 25-30...da' asta e deja plan pe 2-3 ani...nu mai stiu unde citisem ca se poate efectua o crestere de la 100 la 1000 de stupi intr-un an, da' numai daca ai banii necesari pentru cutii...asa este, chiar daca ti le faci singur...lemnul costa, curentul la fel, timpul este limitat...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

da' n-as refuza o comanda pe tamplarie... bani sa iasa, ca facem exact ce vrea clientul...mai ales ca-mi place mult, si pasiunea nu se refuza...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

hai sa va mai pun cateva poze cu cateva din "productiile" proprii... :zzz: :zzz:

cat despre preturi, discutam pe PM, daca e cineva interesat... :nebun: :nebun:

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

  Frumoase obiecte ,se vede ca ai scule . Am citit si eu ,ca poti face 1000 de stupi din 100.
  Eu sa dori sa fac inca  6, din cei care-i am  si tot mi-e teama ,  dar atitea ?  Oricum e interesant si nu inposibil .
   Acum ,cu citi ai mai multi ,creste si costul materialelor,dar se amortizeaza  in timp.
    Sanatate si numai bine.   tassevasi :hi: :hi:

flavius

o sa facem, si d-voastra si eu...eu ajung la 10 la anul, in vara, d-voastra la 12-13... hihih...  nu e numai din scule, sa stiti...de exemplu, cand am facut foisorul, acum vreo 3 ani jumate, nu aveam nici un sfert din sculele de acum...mi-a luat mai mult timp (cam o saptamana intreaga), da' a iesit fain de tot...o sa caut niste poze din timpul procesului tehnologic, sa va faceti idee...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

hai ca am dat de ele...lauda de sine...eeehhh... :zzz: :zzz: :zzz:

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

si inca vreo cateva...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

si inca vreo cateva...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Se vede ca-ti place ceea ce faci... si ca esti in cautare de noi provocari/modele! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Pai pana acum nu am facut decat (in 90% din cazuri) pentru mine...asa ca duplicatele nu-si prea aveau locul...

Si da, imi place...recunosc...si-mi plac si stupii...deja i-am cam "categorisit"...am vreo doi "linistiti", unul "mediu", si unul "agitat"...ultimul e si cel mai plin de albina... :dinti: :dinti:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

crombra

Flavius, m-ai dat pe spate cu realizarile tale. Si mie imi place sa mesteresc si in metal si in lemn dar nu am sculele tale si nici spatiul necesar. Ce mai, esti super tare frate. Keep going!
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

antiopa din ardeal

Citat din: flavius din Septembrie 12, 2010, 10:01:42 PM
Uite inca un calcul, numai pentru rame:

6 stupi noi X 12 rame           =   72 rame 1/1  -   72 faguri artificiali
20 caturi 1/2 noi X 12 rame  = 240 rame 1/2  -  120 faguri artificiali
TOTAL                                  =312 rame noi   -  192 faguri artificiali
LEI                                     aprox 250 lei          aprox 200 lei ? - cati faguri artificiali intra pe kg?   

...wow e putin spus... si e vorba numai de 10 stupi...se cam ingroasa gluma daca incep da ma gandesc la 25-30...da' asta e deja plan pe 2-3 ani...nu mai stiu unde citisem ca se poate efectua o crestere de la 100 la 1000 de stupi intr-un an, da' numai daca ai banii necesari pentru cutii...asa este, chiar daca ti le faci singur...lemnul costa, curentul la fel, timpul este limitat...
Intr-un kg de faguri intra 10-11 buc. dar ramele- ma refer la partea din lemn- n-au voie sa coste atat de mult.

flavius

Cromba, multam de aprecieri, da' sa stii ca spatiul a fost si inca mai este o problema... inca mai lucrez in aer liber, chiar daca din primavara asta am un sopron destul de mare pentru treaba asta...si nici nu prea am unde sa organizez un atelier asa cum mi-as dori eu...om trai si om vedea...

Antiopa, cel mai mic pret pe care l-am gasit este de 0.8 lei/rama, indiferent de marime... as putea sa le fac singur, da' de cand cu patania cu degetele, ma gandesc de 2 ori inainte de a mai taia chestii asa de mici...poate pana la primavara ma razgandesc, vad eu...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Apropo de degete si de protectie, tocmai ce-am comandat niste manusi hoatze, din kevlar: http://www.nakita.ro/?mn=manusi&CategorieID=16 ... saptamana viitoare le am...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

bucovineanu

Nu stiu daca ideea de a folosi manusi e totusi buna. Eu cred  ca tamplarul trebuie sa simta piesa pe care o prelucreaza. Folosind manusi probabilitatea ca mana sa alunece si sa ajunga in scula taietoare este mai mare.