Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

frumoasa stupina se vede priceperea .asa ca ciuleste urechile si deschide ochii acolo sint multe de invatat:hi: :hi: :hi:

tassevasi

  Flavius ,vad ca iesti din Pitesti ,si eu am stat in Pitesti - Prundu ,pina acum citiva ani . Mi-am facut casa in Bascov  si printre altele mi-am facut si citiva stupi .   Ma interesa cum ai tu freza aceia ,eu fac alt sistem de prindere . Chiar acum am in lucru 6 cuti  , poate ne vizitam ,ca avem multe de invatat.
    Multa sanatate  si numai bine .    tassevasi   :hi:

flavius

Tassevasi, vezi ca ai MP cu nr de tel..ma suni de luni pana vineri, intre 9-17, cand vrei tu...si stam de vorba...poate te si vizitez...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

   
   Flavius ,multumesc ptr nr telefon .  Imi place de tine ca te preocupa albinele ,eu am 2 baieti de 32 si 33ani , care nici sa auda de albine ,dar mierea le place si lor  si mai ales nepoteilor.
     As vrea sa ma vizitezi ,am in lucru 6 cuti ,sa fac funduri ,podisoare ,site si capace .
      Am sa te sun luni .
    Multa sanatate si numai bine   tassevasi    :hi:

flavius

ne auzim maine...

In ceea ce priveste stupii mei, azi-dimineata am facut primul tratament cu varachet... i-am inchis de sambata seara, azi-dimineata la prima ora eram la ei...avantaj mare de tot ca am fundul cu sita plus tavita...a mers ca pe roate...in 20 de minute eram gata...si pe urma, canfd am deschis urdinisul, nu prea vroiau sa iasa...cateva griji, pe urma fuga la termometrul din curte: 12 grade...asa ca au inceput sa iasa abia dupa ora 11...le-am verificat ceva mai tarziu, si totul era ok...saptamana viitoare, episodul 2...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

daca stupul nu e plin cu rame trebuie obligatoriu fixata ultima rama. cu privire la iernare, foloseste tarusi pt sustinerea paturilor de iernare la o inaltime de circa 50 cm( inaltimea patului), pt a preveni troienirea.
de asemenea e bine sa fie pe un loc scurs si ce expunere mare la soare.
  animalele daca sunt tinute separat nu deranjeaza cu nimic.
   

bucovineanu

Citat din: flavius din Septembrie 05, 2010, 08:28:52 PM
ne auzim maine...

In ceea ce priveste stupii mei, azi-dimineata am facut primul tratament cu varachet... i-am inchis de sambata seara, azi-dimineata la prima ora eram la ei...avantaj mare de tot ca am fundul cu sita plus tavita...a mers ca pe roate...in 20 de minute eram gata...si pe urma, canfd am deschis urdinisul, nu prea vroiau sa iasa...cateva griji, pe urma fuga la termometrul din curte: 12 grade...asa ca au inceput sa iasa abia dupa ora 11...le-am verificat ceva mai tarziu, si totul era ok...saptamana viitoare, episodul 2...
Acum familiile au inca puiet si eficienta tratamentelor este destul de scazuta. Desi s-a mai spus acest lucru, ultimul tratament trebuie facut cat mai tarziu in octombrie sau chiar noiembrie, depinde de zona, pentru a fi siguri ca nu mai exista puiet. Singura conditie, temperatura exterioara sa fie peste 12 grade.

flavius

Deocamdata stupii sunt pusi pe niste paleti, suprapusi cate doi (paletii, nu stupii)...mai spre sfarsitul lunii o sa le fac si un pat pe picioare mai inalte, pentru troiene...sunt intre pomi, destul de protejati, soarele bate direct in ei toata dimineata...urmeaza sa mai pun niste polistiren in capace, pana acum nu am vazut pic de condens pe folia de deasupra ramelor, chiar si cand a plouat...deh, fundul complet cu sita...

Cat despre tratamente, o sa continui toata luna septembrie...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

gheco

Nu este cazul sa exageram cu tratamentele. Mai faci 2 in octombrie cand nu mai este puiet si gata.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

OK atunci...stam...si ne facem planuri de "marire"...astazi l-am vizitat pe tassevassi... ma rog, domnul Tanase, concitadin cu mine...planuri mari si la dansul...are deja 5 stupi, plus inca vreo 6 cutii in lucru, aproape gata..am facut schimb de idei de bricolaj, am furat cateva idei, am oferit cateva la schimb (in tamplarie, la stupi suntem amandoi la inceput de drum...), schimb de telefoane, etc...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

   
   Flavius ,multumesc ptr vizita si schimb de idei, dar am 6 stupi si 6 in lucru .   Are dreptate gheco cu tratamentele ,ai inceput saptamina trecuta ,mai faci la 7 zile si iarasi la 7 zile ,dupa care mai facem in octombie in a doua decada a lunii ,am vazut ca asa e recomandat .
     Sanatate multa si numai bine .
       
       tassevasi     :hi: :hi:

flavius

Pentru ca v-am promis mai demult, astazi am facut cateva scanari de prin cartile alea americane...am zis sa pun pozele, ca fac cat o mie de cuvinte...cotele nu-s asa de importante, intrucat fiecare isi adapteaza modelul dupa ce are la indemana...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Prima etapa s-a desfasurat sambata de dimineata....as fi terminat-o pana seara, daca nu se ivea o deplasare urgenta, la un unchi, cu prilejul unui "sacrificiu rustic"...a se citi kill-aritul unui vitzel...4 ore de munca, dupa care 100 kg de vietate se transformasera intr-un portbagaj de dacie plin cu pungi gata de pus in lada frigorifica...

Pozele de exemplificare (pe partea de tamplarie, macelaria nu face obiectul documentarii imagistice aici prezente...) le gasiti la sfarsitul postarii.


Precizari suplimentare: blatul e facut dintr-o bucata de PFL, peste care s-a lipit miste MDF melaminat de 6 mm (sa fie stabila si cu o fata lucioasa...), pe urma s-a lipit cant din sipca frezata (de amorul artei si de estetica, nu ca ar fi fost imperios necesar...), s-au frezat santurile longitudinale paralele, s-a executat decuparea interioara pentru pozitionarea sculei, s-a facut ghidajul paralel (fence, in limba lui Shakespeare...)...proba s-a facut seara tarziu, si nu am mai apucat destula lumina ca sa fac si poze...

PS scuzati calitatea pozelor, am uitat camera acasa, si le-am facut cu telefonul...albinele is ok, le-am mai afumat o data sambata seara...urmatoarele in octombrie...vivat apis melifica...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Cercul ala din PFL e pentru testat compasul de frezare...la diametrul maxim...da' se poatte improviza unul oricand dintr-o sipca si placa dreptunghiulara deja executata... :dinti: :dinti:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

   Bravooo  Flavius , m-ai convins ca esti un un baiat priceput ,cu asemena scule ar fi si pacat sa nu relizezi tot ce-ti place .
    Ai grija acum cu postarile acestea ,o sa te trzesti cu o sumedenie de comenzi . :rotfl:
    Eu mai  stiu ca nu lucrezi scump ,asa caaa......
    Timp sa ai ,ca in rest ai de toare .
   
    Sanatate si numai bine
tassevasi :hi: