Analize miere, unde

Creat de oroles, Iunie 15, 2015, 06:29:50 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Vreau sa achizitionez niste miere sa dau la export. Stie cineva unde se fac analize la eventuale adaosuri de zahar?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

thomas


elvis

stie cineva cum trebuie sa iasa o miere curata de salcam la analiza?unii stupar spun ca zahar iasa si in mierea curata...
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

oroles

Citat din: elvis din Iunie 17, 2015, 08:35:20 AM
stie cineva cum trebuie sa iasa o miere curata de salcam la analiza?unii stupar spun ca zahar iasa si in mierea curata...
Normal ca iese. E vorba despre sucroza. Toate sortimentele o au. In unele sortimente ar trebui sa iasa pana la 10% (salcam). Teoretic este considerata miere de salcam mierea care are urmatoarele caracteristici:
1. Este incolora sau are culoare de 18mm pe scara Pfund (cel mult galben pai).
2. Sub 5% continut de sucroza (zahar).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apisrom

Citat din: oroles din Iunie 17, 2015, 09:47:46 AM
Citat din: elvis din Iunie 17, 2015, 08:35:20 AM
stie cineva cum trebuie sa iasa o miere curata de salcam la analiza?unii stupar spun ca zahar iasa si in mierea curata...
Normal ca iese. E vorba despre sucroza. Toate sortimentele o au. In unele sortimente ar trebui sa iasa pana la 10% (salcam). Teoretic este considerata miere de salcam mierea care are urmatoarele caracteristici:
1. Este incolora sau are culoare de 18mm pe scara Pfund (cel mult galben pai).
2. Sub 5% continut de sucroza (zahar).


laboratoare de referinta: INTERTEK sau QSI sau EUROFIN sau LEUCHEMICA.
germania, germania, franta, italia.

DSV nu este pregatit sa faca analize. nu la acel nivel solicitat la vanzare in EU.

yulian

Stie cineva cam cat costa analizele la DSV pentru determinarea mierii (si daca se poate face)?? Ma gandesc ca este in functie de polenul continut in miere...as fi curios ce miere extrag acum.
Multumesc.

MirceaCalin

Citat din: yulian din Iulie 04, 2016, 06:23:43 AM
Stie cineva cam cat costa analizele la DSV pentru determinarea mierii (si daca se poate face)?? Ma gandesc ca este in functie de polenul continut in miere...as fi curios ce miere extrag acum.
Multumesc.

http://usamvcluj.ro/APHIS-DIA/analize.html

yulian


ionel07196555

Citat din: MirceaCalin din Iulie 04, 2016, 10:38:41 AM
Citat din: yulian din Iulie 04, 2016, 06:23:43 AM
Stie cineva cam cat costa analizele la DSV pentru determinarea mierii (si daca se poate face)?? Ma gandesc ca este in functie de polenul continut in miere...as fi curios ce miere extrag acum.
Multumesc.

http://usamvcluj.ro/APHIS-DIA/analize.html
La 1t livrata afara nu e mult acest set de analize .