Ardealul ce parere aveti de colectare,valorificarea polenului?

Creat de filip, Octombrie 11, 2007, 01:02:52 AM

« precedentul - următorul »

filip

E chiar secret de stat sau nu ati dat importanta subiectului?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

polenul ca si celelalte produse ale stupului in aceste momente nu se prea bucura de mare atentie din partea consumatorilor...poate si datorita faptului ca nu sunt promovate calitatile acestor produse naturale,doar citeva publicatii si acestea... rareori..
Deci si desfacerea polenului este greoaie ,anevoioasa...se vinde in cantitati mici in general cantitati de 1 Kg rareori sunt clienti care doresc cantitati de peste 10 kg- acestia sunt pietarii care il vor de cele mai multe ori la preturi simbolice si plata dupa ce vind marfa...
In anii din urma cind ACA achizitiona era ok dar acum ...
Au aparut diferite firme care achizitioneaza polen dar numai reclama de ei.. te chinui cu telefonul saptamini in sir sa-ti raspunda si cind iti raspund sau iti ofera un pret de ''miere de salcim'' pe polen....sau te amina cu un raspuns clar...sau nu mai achizitioneaza..

puiu

Pentru bio:am fost in zona Fetesti .Cred ca doar ideile fantasmagorice din zona va fac sa spune-ti si sa le postati pe acest forum. Ar fi bine sa fiti mai decent in exprimari.Multumesc!

PricopArthur

... se poate sa ai dreptate. Insa, in piata din Medgidia nu se vinde si nu se cumpara polen.
               Toate cele bune
Miere multă şi inimă curată!

D006

cu polenul treaba e nasoala pt. ca nu se mai exporta mai de loc .
La analize iese plin de mucegaiuri pentru ca este recoltat la 2-3 zile si sta mult in umiditate .
Piata en-gros este invadata de polen de la Salaj la un pret in permanenta scadere !

D006

Greseala este la pietari care nu promoveaza produsul si nu scad la pret deloc. merg cu adaos comercial ce cel putin 100%

balasbebe

Piata este in scadere, deoarece si calitatea lasa de dorit. Eu din polenul vandut, nu am avut nici o data reclamatie. Polenul produs de mine, este recoltat la maxim 24 de ore, cu colectoare de polen, cu sertar detasabil, pentru o mai buna igienizare.
  Eu tin la pret, si calitate. Clientul nostru stapanul nostru.
   Conteaza si modul de pastrare si uscare. Fiecare are secretele lui, asa ca de la mine sa nu mai asteptati la prea mai multe destainuiri.
  Ca in orice meserie, exista o reteta, pe care nici protectia consumatorului nu te obliga sa o destainui.
  De cand este acest forum, eu cel putin mi-am facut o imagine, si pot sa patrund cu preturi bune la clienti, chiar daca s-au marit si taxele postale.
  Asa cum un client merge pana in piata, sa cumpere polen, tot asa se va duce si la posta. la noi la romani lipseste doar increderea.

D006

Da cantitatea de polen recoltat in tara este prea mare numai pentru consum intern.

D006

"Conteaza si modul de pastrare si uscare. Fiecare are secretele lui, asa ca de la mine sa nu mai asteptati la prea mai multe destainuiri.
  Ca in orice meserie, exista o reteta, pe care nici protectia consumatorului nu te obliga sa o destainui."
Aveti perfecta dreptate d-l Balas, conteaza foarte mult modul de uscare si pastrare a polenului. Sper ca metoda de uscare intr-un panou solar (recomandata pe stuparitul) nu face parte din reteta dvs secreta. Spun aceasta pentru ca uscarea sub incidenta razelor solare este total neadecvata, transformand granula de polen intr-un "bolovan" inert.
Nu uitati ca activitatea terapeutica a polenului proaspat scade cu 50% dupa 5 ore de la recoltare.

balasbebe

Eu prezint acel panou solar, ca pe o alternativa. Este un panou solar de 2/1 metri, in care incap maxim 5 kg. La o productie de 50-60 de kilograme, acest panou pe mine nu ma satisface. Sub sticla daca usuci polenul, nu se distruge asa de tare calitatea lui, ca si expus la soare direct. Trebuie doar controlata temperatura, prin acele orificii, laterale, si prin inclinatia panoului fata de pozitia soarelui, sa nu bata razele solare direct. La fel se intampla si cu ceara topita la soare, sub sticla. Din cate am citit eu doar razele ultraviolete sunt daunatoare, dar sunt retinute de filtrul de sticla.

balasbebe

Iata si uscatorul  "secret" pe care l-am cofectionat, de capacitate marita.

balasbebe

Si recolta de polen, care nu incape pe toate tavile, pentru o sarja de uscare

balasbebe

Aspecte de la recoltare

balasbebe

Cand aveam familii putine, si nu era o problema sa vinzi o cantitate mica de polen, uscam cu acl panou solar. Eu locuiesc la bloc, stupina o am la 26 de km., si nu-mi permit, sa fac naveta sa usuc polenul.
  De anul trecut am confectionat acel uscator de polen, de capacitate mare. Ma gandesc ca din acest an, sa-l extind, si da fac prestari servicii. Bioneinteles ca daca  gasesc 2 sponsori. Unu este fiantarea, iar celalalt este stuparul. Problema este alta. Stuparii sunt atat de neincrezatori, incat nu vor accepta acest lucru.
  Daca umblam la calitate, eu sunt convins, ca vom reusi.
  Un domn, din Baia Mare, a incercat sa faca acest lucru. A mers bine, pana stuparii au fost seriosi. Cand faci ceva trebuie sa te limitezi doar la oameni pe care ii cunosti, si poti sa-i verifici. Sunt parteneri straini, care vor un polen de calitate, cu analize, in laboratoarele propri, si care sunt interesati de o piata buna de polen.
  De cand produc polen, nu am ramas cu productia pe stoc, de la un an la altul.

D006

Cel mai bine polenul se usuca intr-un uscator electric la o temperatura de max. 40grC (pentru evitarea deteriorarii proprietatilor terapeutice), un debit constant de aer , in 24 de ore (nu mai mult pentru evitarea pierderilor componentelor volatile ) astfel incat umiditatea sa fie eliminata constant.
In cazul unei temperaturi mai mari, suprafata exterioara a granulelor de polen se usuca rapid impiedicand iesirea umiditatii din interior , facilitand fermentarea ulterioara.
O astfel de uscare (umiditate max. 4-6%) permite o stocare a polenului de pana la 15 luni. Depozitarea dupa un an sau mai mult duce la reducerea proprietatilor terapeutice ale polenului.
Astazi cu un simplu search mapamondul ti se destainuie...