Protofil (home made)

Creat de Eugen B, Martie 06, 2014, 08:31:29 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Ianuarie 26, 2017, 09:03:45 AM
Cu ce este pe piata e altceva. Ce facem noi e altu.
Dar ce folosesti in loc de protofil.?
Domnu tinu biterul e defapt protofil. Mai bine il faci tu. Si mai bine ai da vitamina B naturala decat chimica
Pai imi iese ieftin cu Biter din 50 de plante cu ganoderma costa 67 lei la 250 litrii. Dar nu dau decat de 2-3 ori, ca nu o combin cu Fumidilul.
Iar daca dau vitamine astea nu sunt tot sintetizate chimic. Ideea cu folosirea cobaltului este ca molecula este mult mai mica si teoretic ar putea fi asimilata mai usor. Organismele vii, adica si albinele, isi sintetizeaza singure vitaminele daca au din ce, ori la noi singurul polen de primavara care are ceva cobalt este polenul de salcie. Chiar anul trecut am vazut un studiu feacut cred ca la Cluj si care ajungea la concluzia asta. Oricum cantitatile de cobalt sunt farmaceutice.

Eugen B

Stiu biterul respectiv. E bun. Dar eu pun protofil de al meu cam 350-400ml la 25 litrii.
Conteaza mult si zona de polen si asta e adevarat.
Daca vrei poti sa faci un protofil strict cu vitamine. Daca vrei iti dau idei

tinumaftei

Eugen, sunt comod. Cumpar cateva sticle si am rezolvat treaba pe un an. In ce priveste adaosul de vitamine in protofil ar trebui vazut care este interactiunea dintre alcool si moleculele respective. Aici primavara este multumitoare in polen, insa am observat ca in anii in care am folosit co am avut puiet mai frumos. Dar, cine stie, poate fi doar o iluzie..

Eugen B

Eu nu ma refer sa bagi vitamine(sintetice) in protofil. Ma refer sa iti faci protofil din catina, macese, goji si ginseng. Acolo ai vitamine extrem de multe . Ai si vitanimele B si tot ce vrei acolo. Daca vrei cand dai in sirop poti adauga si ceva spirulina pudra. Sau daca vrei poti pune si cateva plante.
Si eu am polen destul in zona, dar dau cateva serii de sirop cu protofil pentru stimularea si sanatatea albinelor. Mai ales ca nectar nu este foarte multe primavara devreme si nici culegatoare nu este foarte multa.
Fiecare isi face cum vrea, eu doar zic.
Daca vrei iti gasesc bitter si mai ieftin de calitate foarte buna.

tinumaftei

Mulțumesc, pentru primăvara asta am. Poate pentru la toamnă.
Asta cu vitaminele nu o stăpânesc. Cert este că sistemul digestiv al albinelor este fundamental diferit de al mamiferelor și nu știu în ce măsură s ar putea absorbi acestea in intestinul albinei. Mierea in sine, chiar și din zahar are o mare acțiune antiseptică. Practic abundenta de hrana declanșează niste mecanisme instinctuale care forțează matca sa oua mai mult, albinele să fie mai active. Singurele care au efecte certe asupra organismului albinelor sunt antibioticele, dar sunt interzise. Cred că ceva feromoni, proteină pură, astea ar avea efecte mai rapide și mai de durată

Eugen B

Domnu tinu am studiat putin si anatomia albinei. Am treaba cu medicina naturista de vreo 17-18 ani. Plus multe altele care nu vad rostu sa le enumar.
Normal ca mierea e cea mai buna. Eu ajut cand nu e cules primavara. Atat. Nu storc delocvdin cuib. Iernez pe cel putin 70-80% miere curata.
Fiecare facem cum putem si cum credem

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Ianuarie 26, 2017, 08:24:11 PM
Domnu tinu am studiat putin si anatomia albinei. Am treaba cu medicina naturista de vreo 17-18 ani. Plus multe altele care nu vad rostu sa le enumar.
Normal ca mierea e cea mai buna. Eu ajut cand nu e cules primavara. Atat. Nu storc delocvdin cuib. Iernez pe cel putin 70-80% miere curata.
Fiecare facem cum putem si cum credem
Nu mă mai domniti la fiecare mesaj!

Eugen B

Majoritatea hranei pentru albine, adica stimulentele putem sa le facem noi pe majoritatea, dar e mai lejer sa cumparam cine stie ce.
Mai ales ca eu cred ca nu toti de pe forum au sute de stupi, cu cat avem mai putini e mai usor sa facem noi mancarea.

Eugen B

Mi-au venit ceaiurile.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Eugen B

#70
 Da. Am 16 feluri de ceai
Urzica vie este cea pentru protofil. Este si moarta. Aici in zona mea batranii luau urzica vie(cea care urzica :)) ) si faceau ceva suc din ea si o bagau in siropul de zahar.
Am ceaiurile din reteta. Doar menta nu am cumparat. Eu prefer sa cumpar deoarece banuiesc ca ei culeg plantele cand trebuie ,, eu daca le culeg e posibil sa nu le iau cand teebuie si pierd din beneficiile plantei.
Oricum protofilul nou care il fac va avea peste 20 componente

pistol28

sanatate  :bzz: :bzz: :bzz: si d-voastra va doresc.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Eugen B

Poate fac si o poza cand le scot pe toate.
Sanatate si dumneavoastra la la  :bzz:.
Stiu ca va pricepeti foarte bine la plante si pomi. Eu sunt mai tanar si incerc si eu sa stiu cat de cat.

Eugen B

#73
Cam asta e ce am cumparat.
Restu de igrediente le am separat

Eugen B

Azi am reusit sa pun protofilul la facut.
Cand va fi gata voi adauga in el si tinc. De propolis si ulei de cimbru si lemongrass.
Am adaugat 17 feluri de ceai + usturoi si ceapa.
In total ajung undeva la 22 de igrediente la acest protofil.
Mai am 30-40 stclute de 0.5l de anul trecut. Dupa ce le gat voi trece la noua sarja.