Cati stupi putem face dintr-un mc. de scandura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2010, 10:02:18 AM

« precedentul - următorul »

razvanconstantin

Citat din: gheco din Iulie 19, 2010, 06:13:08 AM
Citat din: ioanardelean55 din Iulie 18, 2010, 05:31:00 PM

din start ai facut o gresala si inca destul de mare ,NU trebuia sa rindeluiesti scindura inainte de a fi uscata , prin procesul de uscare dimensiunile se modifica ,se modifica si suprafata plana a scinduri asa incit la prelucrare o sa ai probleme , iar rindeluirea materialului verde, s-au umed nu iese asa de fina ca la materialul uscat oricit de bine ar taia cititele masini respective ,  :hi:

Mi-am asumat aceasta greseala. Scandura scade in lungime si nu am debitat-o. Cei cativa microni care scade in grosime nu cred ca au influenta. Cat despre calitatea rindeluitului nu ma pot plange. Mi-am pus intrebarea de cate ori trebuie sa ascut cutitele la rindea pentru a prelucra 4 mc scandura uscata.
Nu contest observatiile.
Numai bine.

Scuze nu este buna socoteala facuta e tine
Ca sa am scandura finita de 25 mm eu cumpar scandura e 38 - 40 mm care dupa uscare ramane de aproximativ 32 mm care prin tragere pe doua fete ajunge la 25 - 28 mm
Deci la uscare se pierd cativa mm buni foarte departe de cei cativa microni pe care-i banuiesti tu,
razvan

gheco

Citat din: razvanconstantin din Iulie 21, 2010, 08:45:13 PM


Scuze nu este buna socoteala facuta e tine
Ca sa am scandura finita de 25 mm eu cumpar scandura e 38 - 40 mm care dupa uscare ramane de aproximativ 32 mm care prin tragere pe doua fete ajunge la 25 - 28 mm
Deci la uscare se pierd cativa mm buni foarte departe de cei cativa microni pe care-i banuiesti tu,
razvan
Voi verifica scandura trasa de mine si voi posta cu toata sinceritatea.
Cu stima
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

razvanconstantin

Citat din: flavius din Iulie 21, 2010, 09:15:14 AM
am citit ce ati scris si, sincer, desi imbinarea e mult mai usor de realizat asa cum spuneti voi, parca as ramane tot la dintii mei...ma mai gandesc, v-am spus, sunt deschis la sugestii...imbinarea direct pe cant nu are rezisnteta mecanica decat de la suruburi, intrucat adezivul nu are prea mare rezistenta atunci cand e pus perpendicular pe fibra...dintii mei ofera o suprafara mult mai mare de contact in lungul fibrei, de unde si rezistenta mecanica superioara, fara suruburi...

oricum, ma mai gandesc...poate fac doar niste caneluri simple si bag direct lateralele in ele...

ma mai gandeam la o varianta: chertarea la jumate din latime...acolo sigur as avea o super-rezistenta mecanica, precum si rigiditate sporita, da' cutia nu ar mai fi "curata" la exterior...vedem...

Flavius ,
imi plac stupii tai , imi place modul cum lucrezi si intr-adevar se vede PASIUNEA care de multe ori inseamna mai mult decat PREGATIREA .

imi permit cateva sugestii :
1 . in stupi pt Teo Boncescu am vazut niste lazi cu NODURI MARE NEGRE .  Atentie acel fel de noduri sunt noduri saritoare adica dupa un an scandura se usuca mai mult si noduri sar si te lasa cu niste gauri neplacute . de obocei cand am asemenea noduri in sandura portiunea respectiva o ELIMIN pur si simplu.
2. Este bine ca liniile de imbinare de la 2 -3 - 4 pereti sa nu fie una in prelungirea celuilalt . Tu ai lucrat cu snadura de latime egala si in cazul cuibului ai 2 scanduri paralel care se imbina pe 2 - 3 pereti la acelasi nivel ( sper ca sunt clar in exprimare )  trebuie evitata o asemenea situatie care poate fi corectat prin folosirea a 2 scaduri de latimi DIFERITE .
3. SZencul este superb si freza de mana deoasebit de utila in aceasta situatie.
Felicitari pt ceea ce faceti
razvan

D006

Citat din: dragos2006 din Iulie 21, 2010, 07:38:11 PM
EXISTA UN PRODUCATOR DE CUTII DE STUP IN ROMANIA CARE SA ACORDE GARANTIE LA  LUCRAREA FACUTA ?? Garantie atat la dimensiuni cat si la calitatea lemnului , sa nu crape , sa nu-i cada nodurile etc .
Garantia e reclama comerciala si ar trebui oricine sa o ofere.
Ca doar clientul plateste pt ea.
La produs de 10 lei garantia adauga 3 lei la fiecare 6 luni.
Sunt aici magazine care iti vand o planta in ghiveci cu garantia pe VIATA.
Daca nu o uzi si se usuca iti da alta inapoi dar nu iti dai seama ca pretul original era pt 2-3 plante.

ioanardelean55


citi ani vreti garantie le o lada? 30 de ani e bine ? cu conditia ca proprietaru sa o vopseasaca cu doua straturi de vopsea din 5 in 5 ani . si inca ceva cine va opreste ca la raceptie cind luati matfa sa faceti un control al calitati ?!  :hi: :hi: interiorul lazi nu se vopseste deci exista posibilitatea ca nodurile negre si nodurile cazatoare sa fie observate puteti refuza acea lada , nu acceptati scindura mai lata de 25 cm la scindura lata exista riscul sa crape , .
CONCLUZIA .
Intradevar nu toti timplari cunosc ce calitati trebuie sa aiba materialul din care face lada si nu cunosc dimensiunile de aceea apar probleme DAR cind stuparul face comanda trebuie sa-i explice timplarului despre ce este vorba si daca sint indoieli nu este rau ca in timpul executiei sa faca citeva verificari ,astfel calitatea poate fi cea dorita . :hi: :hi:


D006

Macar 2 ani sa fie garantie . Cutiile facute de meseriasii  nostri crapa in general in prima jumatate de an.

ioanardelean55


  In cazul acesta cheresteaua nu e suficient de uscata , iar coltarele din tabla prinse la colturi i-si au si ele rolul lor , dar din pacate acestea nu apar la niciun model de stup prezentat  de mici si mari mesteri , nici chiar cei ce -si fac stupi personal nu fac lucrul acesta intradevar  sint multe cuie de batut dar se merita . :hi: :hi:

D006

Aici am vazut lazi de 20 de ani vechime si in stare folosibila.
De fapt eu am inceput cu 60 de lazi SH la $3 bucata si mi-a prins ff bine.
Aici calitatea lemnului se reflecta la cele 3 categori de pret si diferenta este .......
Cine vrea calitatea I va plati si pretul cerut.
Apoi urmeaza calitatea comerciala, adica medie.
Si eu am luat 225 de lazi considerate calitatea de buget si sunt ff multumit de nodurile si micile defecte pe care le-am observat si care erau prezentate.
Acuma o sa vad cat si cum se pastreaza lemnul dupa 3 zile la saramura si 2 saptamani in soare si apoi 10 min in baie de parafina.
Timpul o va spune.

cristi ciuc

Citat din: gheco din Iulie 21, 2010, 06:36:48 PM
Sfatul unuia care a achizitionat o combinata Andromeda Super: o masina combinata are minusuri in utilizarea facilitatilor si nici nu confera robustete utilajului.
Freza nu are posibilitati mari de variatie a dimensiunilor de frezare, iar sistemul de tractiune la trasul la dimensiune nu mai functioneaza corespunzator doar dupa 4 mc de scandura trasa.
Mai bine masina specializata pe fiecare operatie, iar pentru cutiile pentru o stupina trebuie un abricht si un circular cu reglajul panzei pe vertical.
Dar face fiecare cum crede ca este mai bine si cum are posibilitate.
Numai bine

Sigur că este de luat în seamă sfatul d-nule Gheorghiţă. M-au atras prezentarea lor şi multitudinea de operaţii pe care poate să le facă acel utilaj, însă, dacă analizăm obiectiv, o maşină combinată care-şi pierde două funcţii, în condiţiile în care lăţimea maximă de prelucrare este de cca. 20 cm., parcă nu prea are utilitate.
Mulţumesc!

flavius

Citat din: razvanconstantin din Iulie 21, 2010, 09:31:52 PM
Citat din: flavius din Iulie 21, 2010, 09:15:14 AM
am citit ce ati scris si, sincer, desi imbinarea e mult mai usor de realizat asa cum spuneti voi, parca as ramane tot la dintii mei...ma mai gandesc, v-am spus, sunt deschis la sugestii...imbinarea direct pe cant nu are rezisnteta mecanica decat de la suruburi, intrucat adezivul nu are prea mare rezistenta atunci cand e pus perpendicular pe fibra...dintii mei ofera o suprafara mult mai mare de contact in lungul fibrei, de unde si rezistenta mecanica superioara, fara suruburi...

oricum, ma mai gandesc...poate fac doar niste caneluri simple si bag direct lateralele in ele...

ma mai gandeam la o varianta: chertarea la jumate din latime...acolo sigur as avea o super-rezistenta mecanica, precum si rigiditate sporita, da' cutia nu ar mai fi "curata" la exterior...vedem...

Flavius ,
imi plac stupii tai , imi place modul cum lucrezi si intr-adevar se vede PASIUNEA care de multe ori inseamna mai mult decat PREGATIREA .

imi permit cateva sugestii :
1 . in stupi pt Teo Boncescu am vazut niste lazi cu NODURI MARE NEGRE .  Atentie acel fel de noduri sunt noduri saritoare adica dupa un an scandura se usuca mai mult si noduri sar si te lasa cu niste gauri neplacute . de obocei cand am asemenea noduri in sandura portiunea respectiva o ELIMIN pur si simplu.
2. Este bine ca liniile de imbinare de la 2 -3 - 4 pereti sa nu fie una in prelungirea celuilalt . Tu ai lucrat cu snadura de latime egala si in cazul cuibului ai 2 scanduri paralel care se imbina pe 2 - 3 pereti la acelasi nivel ( sper ca sunt clar in exprimare )  trebuie evitata o asemenea situatie care poate fi corectat prin folosirea a 2 scaduri de latimi DIFERITE .
3. SZencul este superb si freza de mana deoasebit de utila in aceasta situatie.
Felicitari pt ceea ce faceti
razvan

cateva raspunsuri, pe puncte:

1. nodurile au ramas acolo pentru ca cele 4 cutii initiale sunt pentru niste boxe acoperite, nu vor fi folosite decat stationar, in combinatie cu nucleele de reproductie din curte...stiu ca se elimina, chiar aveam de gand sa o fac, da' nu mi-ar mai fi ajuns materialul pentru 4 cutii, ci doar pentru 3...pentru dansul am folosit ultimele 5-6 scanduri foarte uscate pe care le mai aveam...

2. imbinarea pe latime la scanduri a fost facuta in falt la jumate, de aici am si zis ca mai bine le las la acelasi nivel, sa lucreze toate odata (lemnul se strange si se dilata pe latime/grosime, niciodata pe lungime...); daca le lasam la inaltimi diferite, apareau (cred...) tensiuni pe latime, diferite...la cele facute in acest sfarsit de saptamana imbinarea a fost facuta in limba si uluc (mai multa munca...), dar imbinarea am facut-o la acelasi nivel...

3. ce e la SZenc?

Poze de ieri/alaltaieri in postarea urmatoare - dupa ce le mai micsorez un pic...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Intrucat saptamana trecuta am dus lipsa de menghine mobile, am zis ca intai sa-mi fac vreo 5-6 bucati, reglabile...le vedeti in poze...pe urma am tras scandura (cam verde...da' asta e situatia...cutiile astea suntr, intr-un fel, "prototipuri", sa-mi fac mana, cum se spune...la anul vor fi muuuult mai frumoase...) la grosime, executat limba si uluc in oglinda, imbinat pe latime, debitat, frezat dintii, asamblat cutiile...pe astea le-am si vopsit...

concluziile de pana acum: MUSAI lemn cat mai uscat, si, daca se poate, scandura dintr-o bucata (am eu un furnizor de cherestea de pe la munte, o sa-i cer scandura mai lata...pe la 33-34-35 cm, daca se poate...); apropo de chestia asta, am o intrebare: lemnul de mesteacan sau cel de frasin e bun de stupi? sau musai de rasinoase?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

si alte cateva poze...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Ca si consum specific de cherestea, am scos 4 cutii din 3 scanduri cu dimensiunile de 25X240X4000 mm... asta inseamna 3X0.024mc, adica 0.072 mc cherestea rasinoase...fundurile le-am facut dintr-un caprior de 80X80X4000, spintecat in doua pe lungime, inca 0.0256 mc, total pana acum 0.0976 mc; capacele sunt din placaj fenolic, rezistent la apa, deci am scapat de faza cu tabla...daca raman la nivelul asta, dintr-un mc de cherestea ar trebui sa pot face 10 stupi...dixit...

PS sunt doar cuiburile cu fund si capac, fara caturi...alea or sa manance material in plus...daca mai adaugam si pierderile, eu as cam conta pe 5-6 stupi/mc cherestea...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Multumesc pentru aprecieri si pentru sfaturi, dar mai ales pentru critici...dati cu ele-n mine, sa nu am liniste pana nu iese treaba asa cum trebuie...

Inca o intrebare: se impune sa fac si niste orizontali, pentru iarna, sau se poate ierna foarte usor pe vatra in etajatii mei dadant?

PS Multumesc inca o data pentru schita dlui Romikele...am incercat sa respect (la mm...) cotele date de dansul acolo...sarut-mana, boierule...sa-ti traiasca... :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Cu mancarea rezolv, dragoste se mai gaseste prin colturile cordului, intrebarea care urmeaza este: ce tratamente?  :)
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...