Asezare stupi fata de stupina vecinului

Creat de parohia27, Februarie 07, 2014, 02:43:14 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Nu ar fi indicat sa iti roiasca stupii, mai bine faci stupi artificiali. Si ca raspuns la subiect cred ca ar trebui discutat cu vecinii din stationar si pastoral sa se ajunga la un punct comun unde si cum sa stea stupii fiecaruia. Si ca afirmatie la alt coleg de mai sus, multi stupari nu trateaza delor sau nu trateaza bine stupii si ca rezultat te afecteaza si pe tine. Eu cred ca ar trebui sa se faca verificari la diferite stupine dupa tratamente si cine nu are grija sa ia ceva avertisment, si dupa sa se ia si alte masuri. Pacat ca sunt multi stupari care vor doar profit, si care nu stiu sa aibe grije de stupi.

parohia27

Va multumesc cu respect tuturor inca o data! Dar, din pacate, vad ca unii nu vad in realitate, exactitatea demersului meu. Nea Jenica, eu nu am nimic cu stupii nimanui! Nu ma deranjeaza ca vecinul s-a apucat de apicultura, mai ales ca, la mine in sat, am ajutat vreo 5 persoane sa faca asta! Nu sunt un tip invidios, nu caut sa ma cert cu nimeni, ma bucur din suflet sa pot fi de ajutor cuiva( spre exemplificare, sambata merg pe cheltuiala mea la un prieten, la distanta de 140 Km., pentru cateva "cursuri" de apicultura, deoarece vrea sa se apuce si nu a gasit intelegere la cei din zona!)
Dar, asa cum spunea un coleg, ar fi multe motive sa te ingrijoreze prezenta la nici 75 de metri a unor stupi de stupina ta! si nu e vorba de lipsa de democratie, cum gresit a intrebat cineva, ci, concret, prietene, tie ti-ar place sa vina cineva cu stupii in fata stupinei tale, avand in vedere ca abundenta culesului e in zona de sud, astfel ca albinele tale, vrei nu vrei, trebuie sa treaca peste stupii vecinului? Eu unul nu as fi facut asa!
Doamne ajuta si multa sanatate dumneavoastra si familiilor dumneavoastra!

jenica67

          De natura civila, eu zic ca mi-am spus corect parerea. De natura materiala, amandoi o sa aveti de pierdut, ca posibilitatile de cules, vor  scadea in zona, mai putin daca se practica ceva culturi profesionale : rapita, sau floarea soarelui. Este clar, ca nu o sa mai puteti tine aceiasi numar de stupi, ca inainte. Dar poate vecinul vara, va practica pastoralul. Ca si eu am stupii in sat si am vecini chiar apropiati si eu am venit dupa ei, cumparand casa cu pamantul. Dar pe nici unul nu l-a deranjat, ca ei vara isi duc stupii la salas, numai toamna ii readuc pentru iernare. Si eu vreau sa ii duc in pastoral, dar din pacate serviciul nu imi permite, decat daca ii duc intr-o ferma, sau cu un coleg care sa stea acolo. Daca anul asta rezolv problema transportului si eu prefer sa ii duc la culesuri. Oricum daca ai stupii mai demult, ai un avants ca ai experienta, poti sa iti faci familii mai puternice dect el, care sa culega mult mai mult si astfel sa il descurajezi, sa ii mai tina acolo, dar cinstit de drept, nu cred ca poti sa ii spui ceva.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?