Viza deplasare in pastoral pt. PNA

Creat de MOTANUL, Februarie 11, 2015, 02:09:12 PM

« precedentul - următorul »

nicomico

Ca la noi nu este la nimeni.In legatura cu art 2 lit b .Nu am vazut in Spania sa se ceara atatea lucruri.Sa se treaca numele apicultorului ,adresa vetrei permanente.Oare cine vine in control nu trebuie sa stie datele acestea?
Consider ca codul unic de identificare ,autorizarea sanitara si un nr de telefon este suficient.

MOTANUL

Nu sunt genul care sa elogiez ce se intampla in vest. Aici in romania in Snagov lucrurile au stat mai bine ca in spania.
Am sunat la nr. de pe internet - sa vezi minune fata de Cernica: aveau pe site un numar corect.  :hi: (la Cernica au zis ca stiu ca nr. de pe site e gresit dar ca imi fac o favoare sa mi-l dea pe ala bun)
Alta minune mare - La Snagov au si raspuns.

I-am dictat telefonic adresa si nr. de stupi si m-a trecut in registrul agricol. M-a sunat de 3-4 ori in cursul anului la toate tratamentele cu insecticid fara macar sa o fi vazut fata in fata pe cea care a raspuns la tel. Fara sa fi completat vreo cerere sau sa fi depus ceva la registratura.

Daca logistic puteam sa tin stupii acolo i-as fi dus. Din pacate pt. mine la Cernica am parloaga langa teren si e mult mai bine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Adrian.B.

Eu stiam ca la primarie se da o declaratie pe proprie raspundere cu nr de stupi. Asa e legea. Ori s-a schimbat legea ,ori au venit la tine dupa cateva borcane de miere.

elvis

la mine nu mere asa eu nu mi-am putut inscrie stupii la primarie ca nu am pamant pe numele meu :qp:
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

romikele

Poti face un contract de arenda si sa declari suprafata respectiva ca vatra de stupina.

elvis

in satul meu oamenii sunt foarte rai si nu ai cu cine o sa fac succesiunea dupa ai batrani chiar daca e mai scump ca oricum o sa trebuiasca sa o fac odata si odata
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Adrian.B.

Citat din: elvis din Februarie 13, 2015, 07:43:22 PM
la mine nu mere asa eu nu mi-am putut inscrie stupii la primarie ca nu am pamant pe numele meu :qp:
Normal ca nu poti sa-i inscrii daca nu ai pamant. Cel mai simplu ,cumpara o bucata de pamant. Nu cred ca e foarte scump.

MOTANUL

Citat din: Adrian.B. din Februarie 13, 2015, 06:38:56 PM
Eu stiam ca la primarie se da o declaratie pe proprie raspundere cu nr de stupi. Asa e legea. Ori s-a schimbat legea ,ori au venit la tine dupa cateva borcane de miere.
Am scris ca nu m-am vazut cu respectiva. Deci miere pas.

Stiu ca legal e sa faci declaratia - cererea de luare in evidenta. Eu la o adica nu am un inscris din care sa rezulte ca am anuntat primaria (cam asta e dezavantajul când faci totul pe vorbe). Dar e posibil sa fiu in registru ca altfel nu ma sunau de fiecare data. Poate oi fi doar pe o lista cu apicultori - habar nu am; ramane sa verific.
Partea proasta e ca la Snagov ajung in WE.
O sa trec la anul sa reglementez (sa vad sub ce forma figurez acolo - ca de sunat m-au sunat de fiecare data). Acolo imi propun sa las o familie - mai mult de frumusete.
Ca s-au obisnuit ai mei si nu vor sa le iau pe toate. Ne-am inteles ca un stup ramane acolo.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0