Vreau sa depun dosraul pentru 112...care sunt pasii si conditiile?

Creat de laurentiu.tirca, Ianuarie 08, 2011, 12:52:00 PM

« precedentul - următorul »

laurentiu.tirca

nu am avut, a avut tatal meu.....eu nu figurez cu nimic la tara
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

ilalexandru

Si a-ti lucrat vreodata intr-o stupina? Stiti ce inseamna a avea 0 suta si ceva familii de albine? Nu de alta, dar pt a investi o asa  mare suma de bani, apoi a accesa niste fonduri care pot fi returnate daca nu se respecta in totalitate niste conditii....mai bine v-ati apuca de altceva. Sincer, apicultura nu mai e ce a fost odata. O albina nu e o vaca sau o oaie....o albina acum e, acum nu mai e

laurentiu.tirca

da, am lucrat in stupina vreo 13 ani (avem stupi din 1997) am avut si 80, pe langa alte activitati din agricultura...dar am renuntat la o parte din ei, atunci cand mierea a avut pret mic....(am lucrat impreuna cu tatal meu)
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

mihai83

 Daca am depus actele pentru masura 141 in toamna lui 2010 mai pot accesa masura 112 ?

ilalexandru

Nu. In masura 112 zice clar ca o puteti accesa doar daca aveti stupii preluati de maxim un an de zile. Pe cand in 141 trebuie sa aveti certificat de producator pe anul anterior. Deci sa aveti stupii de mai mult de un an de zile.  Asadar raspunsul e nu, specificat clar si in ghid

marian sima

#20
Salutari.Am fost la primarie si m-am interesat daca mai figurez la ei cu stupi,si zice ca am figurat pina in 2009 ,pe 2010 si 2011 nu am mai fost inregistrat cu stupi,ce parere aveti merge sa incep sa accesez aceasta masura?Si cum procedez cu stupi pe care ii am si cu restul pe care ii cumpar?Stupi nu ii cumpar cu acte nu ma intereseaza sa recapat bani pe ei ,si cutiile inventar si pavilion apicol am pe mine ma intereseaza sa investesc o parte din acesti bani intr-un camion si o centrifuga mai performanta.

ilalexandru

Intrebati concret la consultanta. S-ar putea sa nu mearga daca a-ti avut stupii pana in 2009 trecuti la ei. O sa fa ceara copie dupa registrele agricole...si parca astia la primarie merg acum pe anii 2007-2011 daca nu ma insel. Si automat o sa apara acolo. Apoi daca vreti sa luati familii de albine...o sa fa ceara forme pe ei. Inca si copie de pe registrul agricol al celui care v-a vandut stupii. Si ca sa investiti intr-un camion...nu merge. Trebuie sa luati totul nou, iar un camion la pretul care il are nu se incadreaza in proiectul asta. Merge 121, dar trebuie sa puneti jumate din bani

marian sima

Multumesc de raspuns,la 141 nu m-am bagat si bine am facut ,cred ca ma lipsesc si de 112 si ma dezvolt prin forte propii.

Ana Maria

Citat din: laurentiu.tirca din Ianuarie 08, 2011, 01:56:48 PM
diploma de bac am, cu diploma de apicultor am inteles ca o rezolv repede.... :rusine:
stupii o sa ii am sper, cu putin norc......am 0.6 ha luate in arenda pe 25 ani de la cumnatul meu
in asociatie ma pot inscrie....
am vazut ceva pe forum ca tre sa ai o suprafata de flori si alte plante nu stiu cum......stii ceva?

Nu este obligatoriu sa ai cursul de apicultor in momentul depunerii proiectului. Vei da o declaratie pe propria raspundere prin care te angajezi sa termini cursul pana in momentul semnarii Contractului de finantare ( adica dupa aprox 6 luni din momentul depunerii proiectului). Deci ai timp...Daca nu il termini nu iti finanteaza proiectul. simplu.
Inscrierea in asociatie nu te ajuta cu absolut nimic doar pei cei care depun pentru 141 - acolo se acorda punctaj in plus pentru cei care sunt membrii in asociatii si cu cel putin 6 luni inainte de a depune proiectul. pentru Mas 112 nu se mai acorda de vreo 2 sesiuni punctaj pentru asta si nu ii intereseaza daca esti sau nu membru :)

Iti spun aceste lucruri din experienta intocmirii a peste 200 proiecte Mas 112 si 141 :)

danrgd

 aveti idee daca in sesiunea din iulie mai trebuie sa fii inscris la Apia si la A.N.S.v ca eu am fost O.J.C.A pentru a primi informatii si mi s-a spus ca nu mai trebuiesc aceste acte la dosar pentru masura 112 astept raspuns
Multumesc

Kov iulian

#25
Am auzit o stire de la TV , cum ca deacum incolo nu se va mai cere diploma de BAC ( liceul ) pt a accesa fondurile europeene , cum ca ar fi de ajuns diploma de absolvire a unei scoli profesionale . Din reportaj am inteles ca se discuta  despre masura 112 , deoarece la un moment dat sa spus ca daca nu se respecta planul de afaceri suntem obligati sa returnam bani . Stiti ceva ? sa renuntat la obligativitatea de a avea liceul pt a accesa masura 112 ?  ( Editare ulterioara - ----  intradevar asa este sa renuntat la obligativitatea de a avea liceul , dar in schimb au bagat alte restricti , daca ai accesat 141 nu mai poti accesat 112 , si nici nu poti  accesa programul national apicol , daca l-ai accesat pa 112 ) Astia nu sunt intregi la cap , se schimba de la luna la luna , prima data ziceau ca daca ai accesat 141 poti ulterior sa faci si 112 si multi au facut asa , s-au lasat convinsi sa faca 141 avind incredere ca pot accesa si 112 dupa acea , dar se pare ca , ca de obicei guvernanti nostri si birocrati nostri , sunt niste oameni fara cuvind si fara onoare si nu poti avea incredere in ei deoarece schimba regulile jocului mereu , poti ajunge si pe drumuri din cauza lor .  :redcard: :redcard: :redcard: :redcard: :redcard: :redcard: :redcard:

bee_lover

Se stia de multa vreme ca daca accesezi 141 nu ai voie sa accesezi 112.

Kov iulian

Eu unul nu am stiut , anul trecut asa era , Doamna de la consultanta care mi-a facut proiectul ma indemna sa fac si masura 112 ,si spunea ca pot face si 112 dupa 141 .

Carare Liviu


Kov iulian

nu cred ca e posibil sa faci intii 112 si dupa aia 141 , pt ca la 112 trebuie sa ai minim 6 UDE , iar 141 nu il poti face in acel an cu 141 , sa zicem ca il faci al dloile an , si pina in al doilea an creste numarule de UDE si nu cred ca te mai incadrezi pt 141 , de