EVENIMENTE APICOLE 2014

Creat de cartus80, Octombrie 17, 2013, 09:49:57 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Multumesc pentru " ghilimele " E normal ca am dat telefonul celui care face ! Nu?  :thanks:

Bătrânul

Stup tip Dan Margarit 99 lei kit fara tabla . Asamblat cu tabla 120 lei . Le veti vedea in fiecare tirg in afara de Rimnic NUMAI IN PRIMA ZI .

bucovineanu

Corpurile sunt incheiate in falt sau sunt prinse numai in suruburi?

Eugen B

Am si eu o intrebare de aceste targuri apicole. Vine cineva la aceste targuri sa vanda si puieti de copaci meliferi. Mai exact la Faget unde mai mult ca sigur voi merge, voi gasi ceva pe acolo, daca stie cineva ceva astept raspunsuri  :thanks:

Aurel

Citat din: Eugen B din Februarie 13, 2014, 07:23:59 PM
Am si eu o intrebare de aceste targuri apicole. Vine cineva la aceste targuri sa vanda si puieti de copaci meliferi. Mai exact la Faget unde mai mult ca sigur voi merge, voi gasi ceva pe acolo, daca stie cineva ceva astept raspunsuri  :thanks:
De ce nu si seminte de plante melifere!?Ar fi indicat chiar si oferte la schimb.

Bătrânul

Citat din: bucovineanu din Februarie 13, 2014, 01:56:55 PM
Corpurile sunt incheiate in falt sau sunt prinse numai in suruburi?
Normal ca sint in falt .

PricopArthur

Diferenta intre stupii dumneavoastra si a lui Dan Margarit este la imbinarea caturilor.
Si aici vin cu o intrebare: care e mai durabila? imbinarea in falt, sau cea in tincuri?
Producatorii de stupi romani vad ca prefera imbinarea in falt, fara sa tina cont de fibra lemnului, in afara cat am vazut, stupii sunt incheiati in tincuri drepte.
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

La imbinarea in tincuri e posibil sa intre apa in acele imbinari si lemnul sa putrezeasca, aparand astfel gauri. La imbinarea in falt nu se intampla acest lucru.  Si mai buna e imbinarea in dublu falt.

Bătrânul

Primi mei stupi noii au 14 ani si sint in buna stare . Fundurile ce-i drept au fost schimbate . Vopseaua de ulei in trei straturi este necesara !!! :thanks: Multi fac pe priceputul dar nimeni nu a pomenit de " imbinare in dintii de lup " (farkasfog) . Nu stiu daca am tradus binye  ^:)^ :welcome:

PricopArthur

Multumesc domnului Bucovineanu pentru raspuns. E un punct de vedere. Nu inteleg de ce insa afara prefera imbinarea in tincuri, chiar daca e mai proasta.
Domnule Batranu, toata stima pentru ce faceti. Stupii mei sunt imbinati in tincuri coada de randunica, facuti de mine . 
Intrebarea mea a venit dupa ce am vazut in targul de la Slobozia ca toti stupii sunt imbinati in falt.
Miere multă şi inimă curată!

D006

  Vă rog să reveniti la subiect ! aici nu e loc de doage !

cartus80

Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

cartus80

http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=7033.0
Au mai ramas:
08-09 Martie - Ghiroda-Timișoara
15-16 Martie - Făget
22-23 Martie - Iași
22-23 Martie - Târgu Jiu
27-28 Martie - Blaj
29-30 Martie - Râmnicu Vâlcea
04-06 Aprilie - București, Târgul Național al Mierii, Ediția a 10-a
05-06 Aprilie - Galați
13-14 Septembrie - Sighetul Marmației
04  Octombrie - Valea lui Mihai
24-25 Octombrie -Sighișoara
31 Octombrie-1 Noiembrie - Buzău
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

albinasebes

Cam putini forumisti la targ, dar domnul Stefan a fost reprezentantul forumului din cate am vazut. Multa lume si multi prieteni.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

SPYKAL

Nicio informatie despre targul de la Galati?  ^:)^ ^:)^ In ce locatie il organizati domnilor?!!!