STUPUL MER MODIFICAT pentru cei care au experente cu acesta

Creat de milu56, Aprilie 05, 2011, 09:11:35 AM

« precedentul - următorul »

Marek

 De aceea e multietajat ca sa se lucreze cu corpurile nu cu ramele :D
Eu zic ca ramele sa aiba aceleasi latimi. Anul asta nu voi putea incerca sistemul dar la anul sigur il pun in aplicare.

milu56

Citat din: Marek din Aprilie 21, 2011, 09:00:21 AM
De aceea e multietajat ca sa se lucreze cu corpurile nu cu ramele :D
Eu zic ca ramele sa aiba aceleasi latimi. Anul asta nu voi putea incerca sistemul dar la anul sigur il pun in aplicare.
Foarte bine gandit aceeas grossimi la toti fagurii.

Marek

   Ar fi o problema pentru cei care trec la MER sau cei care incep direct cu MER daca corpurile sunt pe 8 rame. Daca ar fi pe zece se pot suprapune corpuri de MER pe corpuri 1/1 de 10 rame (acesta fiind cel mai utilizat) astfel trecerea ar fi o problema doar de timp. Cum rezolvati aceasta problema?

milu56

Citat din: Marek din Aprilie 21, 2011, 11:44:43 AM
   Ar fi o problema pentru cei care trec la MER sau cei care incep direct cu MER daca corpurile sunt pe 8 rame. Daca ar fi pe zece se pot suprapune corpuri de MER pe corpuri 1/1 de 10 rame (acesta fiind cel mai utilizat) astfel trecerea ar fi o problema doar de timp. Cum rezolvati aceasta problema?
Asta nu e o problema sunt stupi dadantt 1/1 si de 12 rame si de 10 si de 8 si 16 sau 20 dar trecerea se face pe doua corpuri de MER 1/2 pentruca orcum la acest model de stup nu mai folosim cutii de corp intreg.

Marek

   M-am grabit cu intrebarea, mi-am dat seama pe urma si mi-am amintit ca zicea-ti ca corpurile de MER sa fie exact jumate cat corpurile 1/1 astfel incat sa se poate pune o rama normala 1/1 in doua corpuri MER.

milu56

Citat din: Marek din Aprilie 21, 2011, 04:04:54 PM
   M-am grabit cu intrebarea, mi-am dat seama pe urma si mi-am amintit ca zicea-ti ca corpurile de MER sa fie exact jumate cat corpurile 1/1 astfel incat sa se poate pune o rama normala 1/1 in doua corpuri MER.
Da vezi aici si o schita sumara:

milu56

Rog pe acei colegi care au experenta cu asemenea stupi sa vina cu comentarii dupa care voi da schite cu dimensiuni si poze atat stup cat si rame.

milu56

Citat din: MAPE 48 din Aprilie 08, 2011, 09:03:59 AM
Pentru a se face un STAS pentru MER cred ca trebuie sa se implice APIMONDIA. :nod: :nod: :nod:
Ati aflat ceva in acest sens?

milu56

Din lipsa de hranitor la stupii layens am recurs la un vas de 6 l. care lam pus lunga rame in stup dupa diafragma in care am pus paie si pe urma l-am umplut cu sirop si am observat ca a dat rezultate chiar mai bune decat un hranitor modern nefiind deranjat stupul care la partea superioara si pana la jumatate diafragma a fost bine inchis cu o bucata de foile si propolizat de albine doar de aici in jos au loc albinele sa circule pentru a lua siropul,aceast ma face sa recurg la un model de hranitor pentru acest stup MER modificat sub rame sa nu mai fie nevoie de deranjat stupul primavara in partea superioara unde de fiecare data le stricam munca lor(zugravit si bine lipit cu propolis)stim caldura in acest stup se mentine sus si aerisire jos,poate mai sunt colegi de aceeas parere.

Marek

Puteti fi mai explicit, cum vine hranitorul sub rame? Am vazut asa ceva aici pe forum intr-un video foarte interesant stupi ME parca erau cu pivnita, acolo aveau un vas in care se pune sirop. La asa ceva faceti referire?

milu56

Citat din: Marek din Aprilie 22, 2011, 07:33:11 PM
Puteti fi mai explicit, cum vine hranitorul sub rame? Am vazut asa ceva aici pe forum intr-un video foarte interesant stupi ME parca erau cu pivnita, acolo aveau un vas in care se pune sirop. La asa ceva faceti referire?
Exact si acum e in studiu cred ca ar merge un corp jos in care se pune hranitorul cu partea din spate detasabila,mai vad eu.

Marek

Daca luati in calcul un fund AV cum veti proceda cu hranitorul?

milu56

Citat din: Marek din Aprilie 22, 2011, 09:10:40 PM
Daca luati in calcul un fund AV cum veti proceda cu hranitorul?
O sa ii gasesc eu o metoda orcum hranitorul este doar in perioada fara cules si am spus ca acum e in studiu.

pharaonu75

Citat din: Marek din Aprilie 22, 2011, 09:10:40 PM
Daca luati in calcul un fund AV cum veti proceda cu hranitorul?

Plasa anti-varroa poate fi pusa pe o rama care sa poata fi introdusa si scoasa ca un sertar!
Ceva in genul fundului din poza!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

milu56

Sa ai paste fericit!!!
Buna idee,vezi asa se poate face mult mai usor o proectare de viitor.....