Realizare centrifuga electrica

Creat de oroles, Ianuarie 21, 2016, 07:42:46 PM

« precedentul - următorul »

ionut vlv

depinde de electronica din montajul tau.normal ,pentru varianta fara microcontroler,ar trebui sa ai  doi semireglabili in afara de potentiometru din care sa reglezi frecventa si factorul de umplere.acestea sunt elementele de reglaj ce te-ar putea ajuta la "mersul" motorului tau.poate imi poti trimite o poza clara de deasupra montajului tau pe pm sau aici ..
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

oroles

#106
Ieri si astazi am facut centrifuga. Am cateva probleme care au facut ca sa nu reusesc sa o finalizez.
1. Angrenajul alcatuit din reductorul flexului franeaza si nu are putere motorul sa plece in sarcina. Solutia este sa renunt la acest cap de flex si sa trec pe fulie de plastic de masina de spalat legata direct la fulia motorului. Daca las motorul sa plece fara sarcina si cuplez apoi cureaua incepe sa imi invarta cosul bine. Dar daca ii dau contact cu cureau pusa nu reuseste sa il invarta.
2. Am o problema cu variatorul de turatie. Mi s-au rupt firele si nu stiu cum sa le mai pun la loc. Le-am infipt eu in el dar nu mai fac contact cum trebuie. Cum atingeam acea rotita mi se oprea motorul. Voi pune poze, poate ma ajuta cineva sa le pun la loc. Impresia mea era ca face masa cu ceva.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Oroles, Oroles...

Sa nu iti para rau ca nu dai centrifuga la modificat cuiva care se ocupa de asa ceva.
Te costa aproximativ 800 ron.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Salut ciucur!
Nu imi pare rau!
I-am facut un suport sa stea mai sus si de asta sunt cel mai multumit. De jos pana la canea are in jur de 35 de cm, ceea ce imi permite lejer sa bag o galeata la extras. Am castigat si la capitolul stabilitate. Nu se mai misca deloc. Noul cadru a fixat-o si nu se mai misca deloc cand invart rame cu greutati diferite. Asta imi era cel mai urat.


O sa modific si cu fuliile. E treaba de circa 15 minute la sudura si de inca maxim 45 de minute pentru a taia cadrul facut pana acum. O sa revin cu poze cand am ocazia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Pai daca pui actionarea sub centrifuga, trebuie alt ax cu suport si rulment, cuva modificata,  etc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Citat din: ciucur din Februarie 13, 2016, 12:59:46 PM
Pai daca pui actionarea sub centrifuga, trebuie alt ax cu suport si rulment, cuva modificata,  etc.
Nu trebuie modificat nimic. Asa spune si fratele meu, ceea ce spui si tu.
De ce crezi ca trebuie modificata? Pun fulia deasupra. Deja am pus rulment pentru cos in partea de sus.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Fulia trebuie sa aiba diametrul mai mare pentru a putea reduce suficient turatia. Montata deasupra, incurca foarte mult la introducerea si scoaterea ramelor.

oroles

Nu stiu cat are fulia mea de pe motor, dar cred ca intre1 si 2 cm. Stiut fiind ca motorul are 4500 rpm, rezulta o dimensiune a fuliei de pe axul cosului intre 18 si 36 de cm, ceea ce nu inseamna mult. Exista spatiu suficient.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

In afara de fulie mai trebuie montat motorul si bineinteles cureaua de antrenare. Impreuna ingreuneaza accesul la cosul cu rame.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Nu tinem cu ursul. Tinem cu tine.  :smile:

oroles

Am vorbit cu mesterul care mi-a facut fulia la motoras si are 1,2 cm la mijloc. Axul motorului are 0.8. Am gasit azi la vechituri o fulie de 15 cm diametru de la un Albalux, cel mai probabil. E exact ce imi trebuia. Ajung la o turatie de pana in 300 RPM.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

MESERIE !
Așa poți să storci nu numai miere, ci și rufele ude... deh, Albalux e firmă de firmă...  =))

oroles

Citat din: romikele din Februarie 14, 2016, 04:34:41 PM
... deh, Albalux e firmă de firmă...  =))
De Whirlpool era mai buna? Sau poate de Indesit...
:D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor