Realizare centrifuga electrica

Creat de oroles, Ianuarie 21, 2016, 07:42:46 PM

« precedentul - următorul »

ionut vlv

vyktor la modelul conceput de tine ai avantajul ca nu schimbi nimic la arhitectura centrifugii ,ba daca te superi sau se supara ea pui manivela si continui.dezavantajul e la eficienta.odata reduci turatia pt ca apoi sa o cresti trecand prin doua reductoare.s-ar putea ca reductorul de la motor sa nu tina prea mult sau hai sa zic altfel,acolo e punctul slab.zic si eu...

:rotfl:
si nu-mi place ca n-ai beculete!!
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

oroles

Citat din: ionut vlv din Ianuarie 24, 2016, 09:30:16 PM
:rotfl:
si nu-mi place ca n-ai beculete!!
Da ce e aici, "Pimp my honey extractor"?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor

Citat din: ionut vlv din Ianuarie 24, 2016, 09:30:16 PM
vyktor la modelul conceput de tine ai avantajul ca nu schimbi nimic la arhitectura centrifugii ,ba daca te superi sau se supara ea pui manivela si continui.dezavantajul e la eficienta.odata reduci turatia pt ca apoi sa o cresti trecand prin doua reductoare.s-ar putea ca reductorul de la motor sa nu tina prea mult sau hai sa zic altfel,acolo e punctul slab.zic si eu...

:rotfl:
si nu-mi place ca n-ai beculete!!

Motorul asa a fost , cu acel reductor. Am observat ca are turatia maxima aproape ca atunci cand invarti cu mana si am hotarat sa nu mai fac alte modificari. Am luat in calcul ca daca nu o sa mearga sa pun imediat manivela la loc si gata. Cat despre beculete , stai tu linistit ca are , dar nu se vede pe filmare....dar nu e o problema daca nu iti place asa ii mai pun :rotfl:

RazvanTi

PWM... Pulse Width Modulation in engleza.
O traducere grosiera ar fi modulare de latime de impuls.
Ce DRACU vrea sa insemne?
SIMPLU!!
Alimentam un motor in "şuturi".
Aceste "şuturi" pot fi mai rare sau mai dese-asta e modularea
Sa presupunem ca avem un motor care consuma in sarcina maxima 12 volti 30 amperi.
Cu ajutorul montajului PWM motorul este alimentat in permanenta cu 12 volti 30 amperi dar in "şuturi".
Cu cat viteza "şuturilor" e mai mare cu atat turatia motorului (in sarcina) CRESTE. Consumul ramane CONSTANT indiferent de turatie sau greutatea ramelor. Adica MAXIMA.
Ati inteles acum ce e cu PWM?
Maine fac un calcul cat costa fizic un astfel de montaj care incape lejer intr.un pachet de tigari.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

RazvanTi

am postat de pe telefon aseara asa ca am revenit.
am facut calculele si costurile nu sunt DELOC mari
pretul ar fi cam asa:
http://forum-anunturi.apiardeal.ro/index.php?topic=4363.0
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

Daca stiam iti dadeam un telefon. Am vorbit cu cineva si imi trimite prin posta. Daca nu trimite, apelez la tine.
Contine siguranta montajul pe care il realizezi? Majoritatea celor care fac astfel de montaje nu pun sigurante si daca folosesti motorul prea mult risti sa faca "Poc!" si sa nu il mai poti folosi. Un banal cooler iarasi este de luat in calcul. O alta greseala a celor care folosesc montaje PWM este aceea ca introduc montajul in cutii ermetice iar ventilatia nu exista. Montajul respectiv are nevoie de racire.

Costul a ce am cumparat eu e de 50 ron + transport (are si siguranta montata). Sper sa fie bun.

Am o curiozitate: Cum ai montat un PWM la un motor de 220v? E motor DC?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor

Citat din: oroles din Ianuarie 26, 2016, 01:51:28 PM

Am o curiozitate: Cum ai montat un PWM la un motor de 220v? E motor DC?
:nono:

sorinma

Citat din: oroles din Ianuarie 26, 2016, 01:51:28 PM
Daca stiam iti dadeam un telefon. Am vorbit cu cineva si imi trimite prin posta. Daca nu trimite, apelez la tine.
Contine siguranta montajul pe care il realizezi? Majoritatea celor care fac astfel de montaje nu pun sigurante si daca folosesti motorul prea mult risti sa faca "Poc!" si sa nu il mai poti folosi. Un banal cooler iarasi este de luat in calcul. O alta greseala a celor care folosesc montaje PWM este aceea ca introduc montajul in cutii ermetice iar ventilatia nu exista. Montajul respectiv are nevoie de racire.

Costul a ce am cumparat eu e de 50 ron + transport (are si siguranta montata). Sper sa fie bun.

Am o curiozitate: Cum ai montat un PWM la un motor de 220v? E motor DC?



In nici un caz siguranta nu e pusa pt faptul de a nu folosi prea mult un motor ...nu are rol de a proteja decat pt un consum mai mare decat e normal sau contra unei greseli . Siguranta iti protejeaza montajul mai putin motorul.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

RazvanTi

Citat din: oroles din Ianuarie 26, 2016, 01:51:28 PM
Am o curiozitate: Cum ai montat un PWM la un motor de 220v? E motor DC?

motorul e cu perii. adica are si rotor si stator bobinate.
orice motor cu rotor si stator bobinate poate functiona atat in tensiune continua cat si in tensiune alternativa.


acum in general vreau sa lamuresc cateva aspecte legate de electronica pe care multi nu le inteleg dar isi dau cu parerea(vorbesc la modul general)
prima gogomanie pe caree o aud destul de des este ca daca alimentez un divais cu o sursa de curent mai mare decat originala se arde divaisul...
adica daca un laptop functioneaza cu 18 volti 2,5 amperi (atat scrie pe incarcatorul original), iar eu il alimentez cu un alt alimentator de 18 volti 5 amperi il ard... O TAMPENIE!!!
problema se pune ca alimentatorul sa poata duce MINIMUL necesar laptopului. adica si din alimentatorul de 5 amperi va "trage" tot 2,5 amperi pentru ca ATAT CONSUMA LAPTOPUL.
daca alimentatorul e mai mic decat cel original, la amperi ma refer, se va arde alimentatorul si  NU laptopul.
acum sa revenim la montajul nostru.
montajul in sine NU se incalzeste.
singura componenta care se poate incinge este MOSFETul care e montat pe radiator in afara cutiei.
ca si ardere de consum prea mare, arata-mi tu motor de 12 volti sa consume 120 amperi minim si il mananc( exceptam electromotorul de masina care consuma 3-4 sute de amperi dar in timp limitat)

ce vreau sa spun este ca daca il legi la alimentare si la motor corect va functiona fara probleme.
este atat de SUPRADIMENSIONAT ca nu il poti arde nici daca tii firele de iesire spre motor in scurt... TEORETIC cel putin...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Citat din: RazvanTi din Ianuarie 26, 2016, 04:20:12 PM
Citat din: oroles din Ianuarie 26, 2016, 01:51:28 PM
Am o curiozitate: Cum ai montat un PWM la un motor de 220v? E motor DC?

motorul e cu perii. adica are si rotor si stator bobinate.
orice motor cu rotor si stator bobinate poate functiona atat in tensiune continua cat si in tensiune alternativa.


acum in general vreau sa lamuresc cateva aspecte legate de electronica pe care multi nu le inteleg dar isi dau cu parerea(vorbesc la modul general)
prima gogomanie pe caree o aud destul de des este ca daca alimentez un divais cu o sursa de curent mai mare decat originala se arde divaisul...
adica daca un laptop functioneaza cu 18 volti 2,5 amperi (atat scrie pe incarcatorul original), iar eu il alimentez cu un alt alimentator de 18 volti 5 amperi il ard... O TAMPENIE!!!
problema se pune ca alimentatorul sa poata duce MINIMUL necesar laptopului. adica si din alimentatorul de 5 amperi va "trage" tot 2,5 amperi pentru ca ATAT CONSUMA LAPTOPUL.
daca alimentatorul e mai mic decat cel original, la amperi ma refer, se va arde alimentatorul si  NU laptopul.
acum sa revenim la montajul nostru.
montajul in sine NU se incalzeste.
singura componenta care se poate incinge este MOSFETul care e montat pe radiator in afara cutiei.
ca si ardere de consum prea mare, arata-mi tu motor de 12 volti sa consume 120 amperi minim si il mananc( exceptam electromotorul de masina care consuma 3-4 sute de amperi dar in timp limitat)

ce vreau sa spun este ca daca il legi la alimentare si la motor corect va functiona fara probleme.
este atat de SUPRADIMENSIONAT ca nu il poti arde nici daca tii firele de iesire spre motor in scurt... TEORETIC cel putin...




Daca afirmi ca daca suparadimensionezi mmosfetul si nu ai nevoie de racire imi permig sa te contrazic...fara radiator peste un anumit consum oricat de suparadimensionat ar fi se " arde". Daca cu radiator rezista la 100 A  fara radiator poate la 5 A se arde  in 30 secunde...asta e un exemplu fictiv fara legatura cu realitatea...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sorinma

Daca nu are nevoie de radiator prea mare cutia in sine se poate folosi pt racire
Daca ai vrut sa zici alceva...imi cer scuze pt comentariu
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Ca tot a fost azi ziua povestirilor pe Apiardeal vin si eu cu o povestire amuzanta. Pentru mine partea cu electrica si electronica inseamna in principal experimente. Eu nu pot sa invat ceva despre o componenta electrica pana nu vad si inteleg cum functioneaza. In principiu, pentru a intelege cum functioneaza ceva electric mai intai trebuie sa faca "Poc!". Daca a facut  "Poc!" am inteles cum functioneaza si a doua oara nu mai fac greseala.

Eram in anul 4 de facultate si locuiam in caminele de la Leu (foarte aproape de locuinta lui Cristel) din Bucuresti. Cum in camin nu erau decat 3 camere de baieti (6 baieti) cineva trebuia sa se ocupe de schimbarea litelor la siguranta. Fara sa stie administratorul caminului (o baba acra rau de tot si rea de gura) aveam cheie de la camerele in care erau sigurantele si schimbam singur litele atunci cand era cazul. Daca pica o siguranta de luni pana vineri in intervalul 8:00 - 16:00 chemam electricianul. Asta uneori venea, alteori statea la Jeg (barul de la intrarea in camin) si bea pana se facea muci. La noi se dezghetau frigiderele si stateam cu farfurii prin ele si asta bea si il durea in fund. Sambata si duminica era mai rau. Asa ca am luat hotararea cu ceilalti colegi sa am eu o copie la camera de la panoul administratorei. Cand se ardea o siguranta ma duceam cu creionul de tensiune si verificam care s-a impuscat. Cum se ardeau des din cauza celebrelor resouri tip boltar si a subdimensionarii instalatiei electrice ma cam saturasem sa se tot impuste si sa imi bata colegele care aveau petrecere si la ora 12 noaptea ca nu le mai merge calculatorul si nu se mai aude muzica. Asa ca am luat decizia "inspirata" de a baga cuie subtirele in loc de lite. A mers asa mult si bine. La un moment dat, dupa ce am schimbat o lita la o siguranta m-a surprins administratorul si a zis "Aaaa... Da tu ai cheie de aici? Am sa te gasesc mort pe acolo! Las' ca schimb eu lacatul". In aceeasi zi a si schimbat lacatul. Peste o saptamana cand ma duceam intr-o dimineata la toaleta, trecand pe langa usa cu camerei cu panoul vad un electrician nou. Era tinerel si dupa cum se vedea nu cu prea mare experienta. Am zis sa il instiintez despre ce contine panoul electric si i-am spus: "Da-mi voie sa iti explic despre ce este cu panoul asta electric!" Atunci el ofuscat imi zice: "Da ce bah, tu esti electrician!?" Am vazut ca e arogant, am zambit si mi-am continuat drumul catre toaleta. In timpul desfasurarii procesului fiziologic firesc aud un "Buuummm!" de ziceai ca e o bomba Al Qaeda. In gandul meu a fost "Aoleu! L-am omorat!". Cand ies afara il vad iesit afara din camera cu sigurantele. Injura zicand "Ati bagat cuie nebunilor!" I-am zis apoi "Ti-am zis sa ma lasi sa iti spun ce am facut acolo!" Nu a mai zis nimic si s-a apucat cu o atitudine mai modesta sa repare ce se stricase acolo.

De atunci am constatat ca electricienii au un orgoliu specific lor. Se cred mai "mesteri" decat alte categorii profesionale, poate si datorita faptului ca lucreaza sub risc si anumite cunostinte sunt absolut necesare. Acolo nu merge cu experimente. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

@oroles
Ca tot a fost azi ziua povestirilor pe Apiardeal vin si eu cu o povestire amuzanta. Pentru mine partea cu electrica si electronica inseamna in principal experimente. Eu nu pot sa invat ceva despre o componenta electrica pana nu vad si inteleg cum functioneaza. In principiu, pentru a intelege cum functioneaza ceva electric mai intai trebuie sa faca "Poc!". Daca a facut  "Poc!" am inteles cum functioneaza si a doua oara nu mai fac greseala.


In electronica de multe ori face "fasss".   :P
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Citat din: sorinma din Ianuarie 26, 2016, 09:58:51 PM
In electronica de multe ori face "fasss".   :P
Inseamna ca nu ai vazut cum sare tencuiala de pe pereti cand bagi in sigurante cuie.  =)) :rotfl:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani