schite STUP VERTICAL 12 R + CAT 1/2

Creat de kio, Iulie 31, 2008, 02:43:42 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Citat din: cocobenyOK, astept cu nerabdare... poza cu stupul d-voastra :rotfl:  :)  :hi:
cam 2 saptamani mai dureaza.

tedy2007

are cineva o schita de stup 12rame+2 cat-uri de 1/2 cu gratie haneman

tedy2007

sa inteleg ca se mareste distanta dintre corp si cat cu 2 cm?

milu56

#63
romikele,nu inteleg aceasta distanta de 15 mm.intre corp si magazie,doar gratia nu este mai mult de 4 mm,cu marginea de 11 mm.iar intre ramele de cuib si gratie in acest caz avem 7 mm.si daca se monteaza pe rama din lemn gratie din foaie de plastic sau tabla de metal e doar de 1 mm.si in acest caz rama din lemn este suficient de 8 mm.grosime.
http://romikele.bluepink.ro/imagini/stupi/stup_complet12R.png
aici asa am obsevat o distanta de 15 mm.si am observat ca tu ai ales sa fie 1 cm.intre rame si podisor,ma rog,aceasta este discutabil,lemnul lucreaza,dar cum scade 2 mm.asa poate si sa se umfle 2 mm.si se stie ca albina intra si pe 4 mm.si nu propolizeaza dimpotriva am observat ca asa isi curata locul sa poata trce,dar peste 9 mm.incepe sa construiasca fagurasi,intrun cuvant lipeste ramele de podisor sau de ramele superioare,poate mai bie ar fi sa respectam dimensiunile descoperite de asa numitul Dadantt parintele nostru,in aceasta situatie.CARE SUNT DE 8 MM.

milu56

Romikele,cand mai vii cu ceva nou la inbunatatirea acestui stup?

albinasebes

la modelul postat de kio se pune o caseta peste corpuri pentru a pune podisorul?
vreau sa stiu si eu in ce fel de falţ se printe magazia de corp, precum si capacul
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

Magazia pe corp sta ... libera.
La stationar nu se prinde cu nimica ci doar albina o lipeste cu propolis.
Capacul la fel si de aceea se foloseste folie de plastic pt a preveni lipirea.
La pastoral cutiile se leaga intre ele cu coltari sau doar 2 bucari de lemn/placaj prinse cu 4 holsuruburi de ambele cutii si capacul cu 2 holsuruburi.
Cat mai simplu posibil.

albinasebes

acum majoritatea fac putin pastoral, chiar daca numai in zona unde se afla
coltarele rezolva problema in parte
la transport trebuie prinse cu ceva,  chinga sau suruburi
din ce am vazut la firmele de profil se merge pe solutia coltarelor
am si eu o intrebare: cum procedati la fixarea caturilor de corp la transport?
sunt multe metode dar care le preferati
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

Am folosit chingile si am fost dezamagit la transportul real pt ca s-au miscat pe lateral.
Acum fundul este prins cu 4 holsuruburi.
Cuibul de cat este prins ori cu 2 coltare din plastic ori cu doua bucati patrate de placaj/lemn cu patru gauri in ele pt holsuruburi pe lateralul lazi.
Coltarele nu mai merg pe noii stupi deaoarece maneru este un lemn pe toata latimea lazi si pus sus ca sa intareasca marginea mai subtire.
Capacul e prins cu 2 holshuruburi.

cetin

Sa inteleg ca urmeaza fund AV, cat 3/4 podisor harnitor si capac? la 10 rame? :yes:

pharaonu75

La corpul dadant de 10 rame, la ce anume iti mai trebuiesc falturile pe cele doua laterale?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

ahahaha...ma apuc sa-l bag si in sketch-up, ca acum am dimensiuni...stati pe-aproape... :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

E gata, l-am postat in sectiunea de proiecte...  :new: :new:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

astept fundul, podisorul si restul componentelor...sa le trec in sketch-up...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Florin_Dan

Am o intrebare. La modelul si acum citez din Romikele ,,Corp pe 12 rame - varianta constructiva cu un singur tip de panou, in 4 exemplare (model poliuretan)'', va rog sa-mi spune-ti daca este distanta intre rame si fundul stupului.