schite STUP VERTICAL 12 R + CAT 1/2

Creat de kio, Iulie 31, 2008, 02:43:42 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55

Teoretic da dar practic nu prea ,Ex, daca am  1-2 mm propolis pe faltul de sprijin al ramelor de cuib distanta ramine 6-7 cum o mai respecta albinele? s-au e posibil sa avem sipca de sus a ramei de cuib curbata 1-2 mm ,din experienta am vazut ca  distanta de 10mm e mai buna decit cea de 8mm.

novaboy

buna ziua,am si eu o intrebare,stie cineva cati stupi pe 12 rame+2 magazii iasa dintr-un metru cub de scandura? macar cu aproximatie daca nu exact...multumesc anticipat

gudas valentin

Citat din: novaboybuna ziua,am si eu o intrebare,stie cineva cati stupi pe 12 rame+2 magazii iasa dintr-un metru cub de scandura? macar cu aproximatie daca nu exact...multumesc anticipat
Aproximativ, 2,5 mp pt un stup.
                    valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

kio

Citat din: ioanardelean55
Citat din: kioSectiune comparativa: CAT 1/2 REDUS (stanga) - CAT 1/2 STAS (dreapta).
Ce nu inteleg eu din schita e felul cum se fac imbinarile intre corp si magazin si intre magazine ,distanta de 8mm intre rame le de cuibsi cele de magazie e mica merge mai bine 10mm ptr,-ca mai e si propolis ,mai e si putina ceara ,
:hi:
Initial am vrut sa pun coltare dar, dupa ce am vazut ca magaziile nu se aseaza perfect pe cuib, am montat o "fusta" la magazine, care centreaza si acopera fantele. Nu mi sa parut relevant pentru subiectul desenului, asa ca nu am mai facut modificarea.

marius

Citat din: novaboybuna ziua,am si eu o intrebare,stie cineva cati stupi pe 12 rame+2 magazii iasa dintr-un metru cub de scandura? macar cu aproximatie daca nu exact...multumesc anticipat
aproximativ 8 stupi.

milu56

Iti prezint o mica schita de dadant cu 12 rame si 2 magazi

milu56

Citat din: kioAm citit undeva pe un forum ca grosimea recomandata ar fi de 2,5 cm si mi s-a parut corect, mai ales ca nu fac pastoral. :hi:
Asa este mai usor un pic fiecare corp,cu grosimea peretilor de 2,5.Cate lazi ai bagat in lucru? Eu acum fac o reparatie la 50 de lazi vechi au grosimea peretilor de 2 cm. si le imbrac cu scandurele pe exterior in pozitie verticla de 1 cm. grosime,asa ca o sa fie de 3 cm.asa o sa fac si magaziile de 3 cm. Am cumparat material pentru 300 de lazi,scandura de 3,8 cm.  30 de mc. asa ca o sa le construiesc toate de 3 cm. grosime,am 10 lazi de aceasta dimensiune si se comporta foarte bine,au si o buna etansare corpurile.Intentionez sa i-mi fac centrifuga de extras mierea cu ramele fixate in corpul de magazie. de exemplu:

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/n44o5cs2jac&rel=0&border=1&color1=0xe1600f&color2=0xfebd01&hl=en&feature=player_embedded&fs=1[/youtube]

AndreiRN

Da, asta este productia industriala care se practica in US deoarece exista culturi si livezi foarte intinse.
Europa este ceva mai faramitata si se lucreaza mai mult pt un kg de miere.

milu56

Vedeti aici,podisorul acestui stup,in partea superioara este un gol de aer,aici am conceput hranitorul de completare de hrana.

http://www.youtube.com/v/pqjnPJPT9LE&hl=en&fs=1&color1=0x234900&color2=0x4e9e00&border=1

milu56

http://www.youtube.com/v/CAEx2b-5f3E&hl=en&fs=1&color1=0x234900&color2=0x4e9e00&border=1
Aici nu mai este in US . Aici e in Franta.
Si in Romania am avut productii si culesuri bogate.
Prin aceste videoclipuri vreau sa arat ca se poate lucra numai cu magazii mici de 1/2.
Vreau sa arat ca se poate extrage miere si cu centrifuga unde sa nu mai trebuiasca scoase ramele din cutii. In videoclipul din Franta este o tehnica mai buna de inlaturare a albinelor de pe faguri.

abeja

Un  video  total  gresit:-cind folosim  acest  aparat, se  ia  un  suport  si  se  pune  in  fata  stupului  respectiv ,apoi  se  ia  aparatul  de  suflat si  se  sufla albinele  catre  urdinis.
-camionul trebuie  prevazut  cu  o  plasa  protectore,dupa  cum  se  vede  in  video  multe  albine  or  sa  mearga  la  sala  de  extractie.
-pericol  mare  de  furtisag din  cauza  neglijentei

milu56

Eu nu pot spune ca este gresit cat timp eu nu am asa ceva.
  Am pus aceste doua videoclipuri doar ca sa vadem diferenta dintre Americani si Europeni.
Si aici nu cred ca nu este cules, daca nu ar fi, s-ar proteja impotriva furtisagului, oricum aici este o femeie in Franta care are 3000 de stupi,cel putin spaniolii nu se pot compara cu aceasta.                                                                                                             
           De la aceasta persoana am invatat cum sa insarmez ramele pe verticala.

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/bBdPT471xZE&hl=en&fs=1&color1=0x234900&color2=0x4e9e00&border=1[/youtube]

Asemenea insarmare a ramelor este f.rapida si nu mai avem sarma care sa se vada in exterior, dupa ce fagurii sunt claditi.

cocobeny

O schita cu podisorul modificat pentru hranitor, nu ati facut?  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

milu56

Citat din: cocobenyO schita cu podisorul modificat pentru hranitor, nu ati facut?  :hi:
Este foarte simplu,nu am schita dar o sa postez poze cu stupul gata confectionat unde se poate vedea mai bine,atat podisor cu hranitor cat si fund cu colector de polen.

cocobeny

OK, astept cu nerabdare... poza cu stupul d-voastra :rotfl:  :)  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.